Tedd! és Ne tedd! social media etikett
Gyakorlatilag már nem is érdemes firtatni, hogy mennyi időt töltünk a különböző social media felületeken, hogy életünk természetes részévé vált, hogy a barátainkkal messengeren váltunk üzeneteket, a külföldön élő családtagokkal skype-on beszéljük meg a történteket, az instán osztjuk meg és tároljuk a gyerekeikről, kiskutyáinkról, vagy a legutóbbi nyaralásunkról készített képet.
Azonban még mind a mai napig van mit tanulnunk arról, hogy hogyan érdemes, vagy éppen hogyan nem érdemes a közösségi felületeken kommunikálni, élni, reagálni, élményeket megosztani vagy másokat kiosztani. Így segítségül összegyűjtöttük a következő tedd és ne tedd listát!
Ne tedd:
#1 ne ossz meg mindent az életedről – biztosan vannak nagy események, amiket szeretnél világgá kürtölni, de nem kell mindenkinek tudnia róla, hogy éppen mit és kivel vacsoráztál, vagy milyen filmet néztél meg legutóbb
#2 ne vitázz – lehet, hogy egy ismerősöd megosztott valamit, amivel nagyon nem értesz egyet, vagy más állásponton vagy, de ezt ne nyilvánosan beszéljétek meg. Írj neki egy privát üzit, hívd fel, vagy esetleg személyesen is beszélhetnétek…
#3 ne vidd túlzásba a lájkvadászatot – lehet, hogy a gyereked éppen elindult egy versenyen, vagy szeretnél megnyerni a recepteddel egy ajándékcsomagot, és rendben is van, ha az ismerőseid támogatását kéred, azonban itt is lényeges a mértéktartás. Kérd meg őket egyszer, hogy „lájkolják a képet”, de ne tedd ezt óránként.
#4 mindig gondolj nagymamádra – tényleg, ez egy jó módszer. Mielőtt leírsz vagy megosztasz valamit, gondold végig, hogy ezt a nagymamád előtt is kimondanád vagy megtennéd-e. Ha úgy érzed, hogy nem lenne vállalható a dolog, akkor inkább gyorsan felejtsd is el a dolgot.
Tedd:
#1 gondolkozz – mielőtt megosztasz valamit, mielőtt megjelölsz valakit, mielőtt kommentelsz, kitörölsz vagy letiltasz. Mindig gondolj végig mindent, mielőtt cselekszel, hiszen tudod, ami egyszer felkerül az internetre, az ott is marad örökre.
#2 ne jelölj vissza mindenkit – lehet, hogy csábító, hogy egy tízezredik követőt is bezsebelj, azonban jól gondold végig, hogy valóban meg szeretnéd-e osztani ennyi emberrel az életed pillanatairól készült képeket.
#3 kérdezz a képek megjelölése előtt – mielőtt egy képen megjelölnéd a barátaidat, mindenképpen kérdezd meg tőlük, hogy nem bánják-e, és légy kedves elfogadni a döntésüket, még akkor is, ha ez neked nem feltétlenül tetszik.
#4 szelektálj – nem kell, hogy mindenki az ismerősöd legyen, vagy hogy bárki üzeneteit el kelljen fogadnod. Sajnos könnyen bele lehet futni a csapdába, hogy nem kívánt emberektől nem kívánt üzeneteket kapjunk, így érdemes figyelni, és minél előbb megszabadulni tőlük.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez