Tíz ok, amiért sírhat a baba
A kisbabák, újszülöttek egészen 1-1,5 éves korukig, amíg nem kezdenek el beszélni, vagy mutogatással a tudtunkra adni mit szeretnének, addig az egyetlen kommunikációs forrásuk a sírás. A fiatal anyukák, amíg nem ismerik ki kellőképpen gyermekük jelzéseit- hanghatásait, addig általában az összes lépcsőt végigzongorázzák mire megértik valójában mire is volt szüksége a kis csöppségnek.
Íme tíz ok, amit érdemes végigjárnunk:
1. Éhes: ha egy baba sírásba kezd, az első és azonnali dolog, amit nagymamáink is emlegetnek: biztosan éhes. A még szopó csecsemőknél ez könnyen kideríthető, ha ugyanis az édesanya testéhez közelítve a baba szájával cummogni kezd- a szopóreflex hatására – valószínűleg éhes a kicsi. Fontos azonban tisztába lenni azzal, hogy nem szabad erőltetni a babába sok tejcsit, különösen akkor ha a 2 étkezés között még nem telt el olyan sok idő- hiszen a túletetett babának a sok tejcsitől a pocakja is megfájdulhat, ami akár bukáshoz- hányáshoz is vezethet.
2. Szomjas: az anyatejes babáknak egészen fél éves korukig kielégítő az anyatej is szomjoltásra, ilyenkor néhány percig meg lehet itatni a babát egyik mellünkből. A tápszeres babáknál egy kis vízzel vagy édesköményteával lehet kiegészíteni a tápszer utáni etetést.
3. Piszkos a pelenka: egyes babák nagyon érzékenyek a popsis területre, szinte már egy kis pisitől is sírásba kezdenek, mások pedig akár órákon át képesek elviselni, ha koszos a pelenka. Egyetlen megoldás, amit tehetünk, hogy leellenőrizzük. Ez nem tart sokáig- és hamar megoldást találhatunk a problémára.
4. Túl fáradt: vannak olyan csecsemők, akik ha elálmosodnak, bizony bárhol, bármikor képesek elaludni, még a zajok sincsenek rájuk rossz hatással, mások viszont ha túl fáradtak hisztisebbek lesznek és segítségre van szükségük az elalváshoz. Az is előfordul sok babánál, hogy ha nem tud elaludni és számára valami izgalmas dolog történik örülötte, akkor túlpörög, ismét aktív lesz egy ideig, azonban ezután már oly annyira kimerültté válik, hogy a későbbiekben pont a kimerültsége miatt nem tud elaludni. Vannak intő jelek, a nagyobb gyermekek már kis öklöcskéjükkel dörzsölgetni kezdhetik a szemüket, vagy épp ásítoznak, akkor gyaníthatjuk, hogy csemeténk elfáradt.
5. Fáj a pocakja: mind az anyatejes, mind a tápszeres babáknál előfordulhat hasfájás legalább az első fél évben. Az étkezések után kialakuló gázok, kólika, megnehezíthetik a pici jó közérzetét, ami puffadással, hasi görcsökkel járhat.
Ez esetre 2 dolgot tehetsz :
- a babát a combodra fektetve mindkét lábikóját húzd fel a pocija felé, ezzel kissé megnyomva a hasát, hogy a gázok a végbélen keresztül hamarabb távozni tudjanak
- érdemes beszerezni erre a célra a gyógyszertárakban kapható szuszpenziókat, amik a kicsinek beadva hamarabb segítenek a gázok lebontásában és gyorsabb távozásában
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez