Tíz ok, amiért érdemes vigyázni a cukros üdítővel
Tikkasztó hőségben nehéz a hideg, cukros, szénsavas üdítők ellenlábasának lenni. A The Telegraph étkezési tanácsadója nemrég mégis elkészítette az ellentábor ábécéjét. Aki ezek után is jóízűen issza meg a napi adagját, annak irigyeljük vakmerő bátorságát.
1. Szívbetegséget okozhat
Hasonló a helyzet a szívbetegségekkel, amelyek egyértelmű összefüggésben állnak a kalória bevitellel. Az már csupán hab a tortán, hogy ebbe a kategóriába tartoznak az energiaitalok is, melyek koffeintartalma már régóta forró téma Európában.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat véleménye is ezt tükrözi: „Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a forgalomban lévő energiaitalok döntő hányada magas koffeintartalmú, egyes termékek egy adagjában akár négy-öt csésze kávénak megfelelő koffein is lehet. A hazai lakosság átlagos napi koffeinbevitele a szokásos forrásokból (kávé, tea stb.) 120 milligramm körüli érték, míg a rendszeresen energiaitalt fogyasztók esetében ez a több száz milligrammot is elérheti.”
2. Növeli a rák kialakulásának esélyét
Több kutatás is bizonyítja, van összefüggés bizonyos ráktípusok és a rendszeres cukrosüdítő-fogyasztás között. Mégpedig heti két alkalom is növeli a hasnyálmirigy által termelt inzulin szintjét. Megduplázva ezzel a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyét. Napi egy üveg pedig negyven százalékkal viszi közelebb a férfiakat a prosztatarákhoz. Ugyanez igaz a mellrákra is.
3. Borítékolható cukorbetegség
Korábban már megírtuk, hogy nem gondolnánk, mennyi cukrot viszünk be szervezetünkbe úgy, hogy tulajdonképpen nem is tudunk róla. A tesztünk eredményeit itt olvashatják.
A Kaliforniai Egyetemnek olyan kutatása is létezik, amely a diagnosztizált cukorbetegségek növekedésének okát a cukros üdítőkben látja: a munkát 1990 és 2000 között végezték, és megállapították, hogy a magas cukortartalmú üdítők a vizsgált embercsoportban kiugróan sok,130 ezer kettes típusú diabétesz kialakulásában játszottak fontos szerepet.
4. Májkárosodást sem csak az alkohol okoz
Hanem mi más, mint a cukros üdítők?! Tudósok szerint naponta mindössze két flakon már hosszú távú májkárosodást okozhat az arra hajlamos egyéneknél. Azok a kutatók pedig, akik alkoholmentes szénsavas szénhidrát-, illetve gyümölcstartalmú italokra fókuszáltak, úgy találták, hogy a cukorral telített italok hasonló hatással bírnak a májra, mint a krónikus alkoholizmus. A szakértők szerint a máj nem képes olyan jelentős mennyiségű cukrot feldolgozni, mint amit ezek az italok tartalmaznak.
Tanulmányuk kimutatta, hogy azok, akik napi egy liter szénsavas üdítőt, vagy gyümölcslét fogyasztanak, ötszörösére növelik a májzsírosodás kialakulásának kockázatát. Néhány esetben a zsírmájtól szenvedők betegeknél transzplantáció válhat szükségessé.
5. Depressziós gyerekek
A Waterloo-i Egyetem és a Dalhousie Egyetem szakértői által végzett 2012-es kanadai felmérésbe 8210 diákot, jellemzően kis- és nagykamaszokat vontak be. Kiderült, hogy a több cukros energiaitalt fogyasztók hajlamosabbak a depresszióra és a kábítószer-fogyasztásra.
6. A koraszülés veszélye is fennáll
Dániában 60 ezer nő hozzájárulásával meglepő eredményre jutottak a szakértők: azok a nők, akik terhességük alatt sem hagyták el a cukros üdítőket, sokkal nagyobb valószínűséggel voltak kitéve a koraszülés veszélyeinek. Ennek oka, hogy az édesítőszerekben található kémiai anyagok elváltozásokat okoztak a méhben.
7. Az agy sincs biztonságban
Ez jutna eszünkbe utoljára, pedig a kriminalizált italok az agyunkat sem hagyják érintetlenül: megváltoztatják ugyanis a fehérjeszintjét, ezáltal hiperaktivitást idézhetnek elő. Mindezt nemcsak a gyerekeknél, hanem felnőtteknél is. A mumus itt a mesterséges, úgynevezett azoszínezékekben rejlik: a Southamptoni Egyetem 2004 és 2007 között végzett kontrollcsoportos, gyermekeken végzett vizsgálata szerint az azoszínezékek és a nátrium-benzoát tartósítószer együttes fogyasztása több esetben koncentrációzavarhoz és hiperaktivitáshoz vezetett.
8. Korai öregedés, idő előtti pubertáskor
Ezzel már tudományos fantasztikus vizekre evezünk, de a cukros üdítőknek hála hamarabb öregszünk. Sőt, a pubertás is idő előtt kopogtathat. Az idő előtti öregedés annak köszönhető, hogy az üdítőkben és a feldolgozott élelmiszerekben található foszfátok felgyorsítják az öregedési folyamatokat. Ez nemcsak azt jelenti, hogy ráncok jelennek meg az arcunkon, hanem olyan betegségeknek vagyunk kitéve, amelyek eddig csak az időskorra voltak jellemzőek. Például a krónikus veseelégtelenség vagy érelmeszesedés.
A Harvardon egy erre rímelő kutatással álltak elő: 5583 kilenc és tizennégy év közötti lányt vizsgáltak meg. Kimutatták, hogy azoknak a lányoknak, akik naponta legalább másfél üveg üdítőt ittak, hamarabb jött meg az első menzeszük, mint a cukros italokat mellőző társaiknak. Ezeknél a lányoknál a rák kialakulása is sokkal valószínűbb.
9. Elhízást okoznak
Annyit írtunk már a magas cukortartalomról, hogy ezen már igazán nincs mit magyarázni. Érdemes azonban kiemelni, hogy aki cukormentes kólával nyugtatja a lelkiismeretét, annak sincs igazi oka a nyugalomra, ugyanis a mesterséges édesítőket tartalmazó italok is okozhatnak elhízást, tudtuk meg egy nem régi publikációból.
10. Növekszik az Alzheimer-kór esélye
Ezt egyelőre egy egeres kísérlettel bizonyították be az Egyesült Államokban, de az eredmények meglepően reprezentatívak lettek. Azoknak a rágcsálóknak, amelyek naponta öt üdítőnek megfelelő cukormennyiséget kaptak, romlott a memóriájuk, és az agyukban megjelentek a lerakódások, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak az Alzheimer-kórral. Ugyanez nem volt igaz azokra az egerekre, amelyek jóval kisebb mennyiségű cukorhoz jutottak.
A hazai szakmát Varga Dóra, a Budai Endokrin központ dietetikusa képviseli, aki kiemelte a legfontosabb veszélyforrásokat, amik nagyjából megegyeznek a fenti listával: „A cukros üdítőitalok fogyasztását kapcsolatba hozzák az elhízással, a metabolikus szindróma, a cukorbetegség, a fogszuvasodás kialakulásával, ahogy a magas vérnyomás, szív- és érrendszeri problémák, stroke megjelenésével is. Egyes kutatások a hasnyálmirigy- és vastagbéldaganatok kialakulásával is.”
Annyi biztos, hogy a cukros üdítőitalok magas energiatartalmúak, sok felesleges kalóriával terhelik meg a szervezetünket: a rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztás hozzájárulhat az elhízáshoz. Fél liter cukros üdítőital megközelítőleg 200 kcal-t és 10 teáskanálnyi cukor bevitelét jelenti a szervezetünk számra. A WHO ajánlása alapján a hozzáadott cukorbevitel a napi energia felvétel 5 százalékát ne haladja meg, ez körülbelül 6 teáskanálnyi cukornak felel meg."
Az elhízás is fenyeget, ha sok cukros italt fogyasztunk
Azt is megtudtuk, hogy mindez mennyire érinti a magyar lakosságot: Az OTÁP (Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) 2009 és 2014-es felméréséből kiderült, hogy a magyar lakosság körülbelül kétharmada elhízott, az életkorral pedig nő a túlsúlyosak és az elhízottak aránya.
A budapesti és kecskeméti 4–10 éves gyermekek körében végzett reprezentatív vizsgálat alapján pedig a gyermekek 21 százaléka túlsúlyos, így mindenképp figyelni kell gyermekkorban a megfelelő táplálkozásra és a rendszeres mozgásra, hogy elkerülhető legyen a felnőttkori elhízás.
Hazánkban a hozzáadott cukor fogyasztása csökkenő tendenciát mutat, az Otáp 2009 eredménye alapján felnőttek körében 7,6 százalékra csökkent az innen származó energia bevitel, míg gyermekek körében továbbra is 10 százalék. Ezért kiemelt jelentőségű a gyermekek egészséges életmódra nevelése.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez