Tíz ember közül 7 elégedetlen az életével
Ráadásul a kutatási eredmények alapján tíz ember közül hét elégedetlen akkor is, ha a dolgai úgy alakultak, ahogy azt előzetesen szerette volna. Hogyan lehetséges ez? A képlet egyszerű: a legtöbb embernél a szabadon meghozott, jó döntése nyomán is viszonylag hamar megnő a veszteségtudat. Mert hiába veszi feleségül Dezső a számára tökéletes nőt, hát mégiscsak le kell mondania cserébe a másik három és fél milliárdnyi nőről - az meg azért, lássuk be, mégsem csekélység.
A kutatások szerint tízből hét ember bizonyos idő elteltével már nem a nyereségeinek örül, hanem a veszteségei fölött bánkódik. Tévedünk tehát mikor azt hisszük, hogy a jó lehetőségekből, a szabadon meghozott jó döntéseinkből és az azt követő sikerekből következik majd az elégedettség és a boldogság. Egyikből sem következik.
Richard Thaler, a viselkedési közgazdaságtan professzora számszerűsíteni tudta, hogy a veszteségélményünk kétszer annyira fáj, mint amennyire a nyereségélményünk jólesik. E mögött valószínűleg egy evolúciós stratégia húzódik, miszerint érdemes mindent megőriznünk, ami fontos és szükséges az élethez. Igen ám, de a jót nagyon hamar megszokjuk. És mit teszünk olyankor? - növeljük az adagot.
Az esküvő előtt három hónappal azt mondjuk a társunkról, megőrülünk érte. És mit mondunk három évvel később? - Hogy megőrülünk tőle. Az őrület marad, de az előjel megváltozik, pedig ő még mindig ugyanaz a férfi vagy nő, de már megszoktuk. Hiába történt minden úgy, ahogy akartuk, egyre kevésbé érezzük magunkat boldognak. Először elmegy a kémia, aztán a fizika, végül marad a történelem - írja Pál Ferenc Ami igazán számít c. könyvében a tőle megszokott humoros hangnemben.
Kötetét azzal a szándékkal írta, hogy eddigi szakmai tudását és emberi tapasztalatait összefoglalja és eljuttassa azokhoz, akiknek szüksége lehet rá. Ezért tíz nagy témát dolgozott ki, összegyűjtve ezzel a leghasznosabb információkat egy-egy területre vonatkozóan.
További írásaimat a honlapomonhttps://lelekhatar.blog.hu/ valamint a Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez