Titkok a legnagyobb ruhamárkákról, ahol vásárolsz
Ez a három gigantikus multivállalat mind egy-egy fantasztikus ötletből indult, és mára már eljutottunk odáig, hogy képtelenség megkerülni őket, minden sarkon ott vannak. Nem diktálnak, követnek, másolnak, és elérhető áron kínálnak. Lássuk mit is kell tudni róluk.
ZARA
- Spanyol cég, 1975-ben nyitotta Amancio Ortega első boltját Areixoban, aminek a Zorba nevet akarta adni, de egy szomszéd étterem tulajdonosa nem vette jó néven (szó szerint, ha-ha), így megpróbált kihozni valamit a már elkészített betűkből.
- 1980-ban Portugáliában, 89-ben pedig már az USA-ban is volt boltjuk, jelenleg 73 országban működnek.
- Az Inditex Group tagja, az itthon megtalálható Bershka, Stradivarius, Oysho, Pull & Bear, Massimo Dutti, és a nálunk egyelőre nem jelen levő Uterqüe mellett. Jelenleg 3.691 Inditex üzlet létezik a világon.
- Sikerük egyik kulcsa, hogy nem költenek hirdetésre. Soha. Sehol. Inkább új boltokat nyitnak a pénzből. Magazinoknak és stylistoknak sem adnak ruhát, kizárólag akkor, ha otthagyják az ellenértéket a fotózás idejére.
- A monda szerint a szokásos hat hónap helyett két-öt hét alatt terveznek, készítenek, és szállítanak ki egy új kollekciót, így évente több mint 10.000 különböző termékkel állnak elő. A fast fashion úttörői, nem diktálnak, követnek, és másolnak.
- A termékek 50%-a Spanyolországban, 26%-a Európa többi részén, 24%-a pedig a világ további pontjain készül.
- Ha valamit egy hét alatt nem tudnak eladni, azt azonnal visszavonják a polcokról.
- A kollekciók kicsik, és kevés darabot tesznek ki a termékekből, így exkluzívnak tűnnek.
- A költséghatékonyságra fókuszálva rengeteg kreatív megoldást találnak ki, például minden boltban számítógép méri a vásárlások idejét, és ez alapján a mozgalmasabb órákban (ebédszünet, kora este) dolgoznak a legtöbben, a holtidőben pedig csak amennyien muszáj. A csipogókat immár a gyárakban helyezik fel, így ezzel sem kell időt tölteniük a bolti eladóknak.
- A frissen érkezett, még ropogós darabokat előfordul hogy a gyári fekete műanyag fogason teszik ki a shop floor-ra, és később cserélik csak le a szokásos fára, így a mániákusok tudhatják, hogy mit kell keresni a szemükkel.
- A boltvezetők akár egy óra alatt újrarendelhetik a legjobban fogyó darabokat, amik két napon belül megérkeznek a boltba.
- 2011-ben a Greenpeace hadjáratot indított a Zara ellen, állításuk szerint a mamutvállalatnál 10-ből 6 termék rákkeltő és toxikus anyagokat tartalmaz, így 9 napnyi médiabotrány után a cégcsoport kénytelen volt hivatalosan is kommunikált non-toxic gyártásra átállni.
"Tudják mi a Zara mocskos titka?" - Detox Now! kampány a Greenpeace-től
- 2011 augusztusában Brazíliában, São Pauloban bezártak egy gyanús körülmények között működő beszállító gyárat. Illegális bolíviai bevándorlókat apró lakásokba zártak, napi 12-14 órát keresztül dolgoztatták őket a varrógépek előtt, és nem kaphattak ebédet, vagy meleg vizet a fürdéshez. Minden elkészített ruha után 1 dollár fizetséget kaptak, ugyan a ruha brazil bolti ára 70 dollár. Az Inditex csoport a végére járt, és azóta is igyekszik mindent megtenni a rabszolgamunka és illegális munkavállalás elkerülésére.
- 2012-ben egy svéd oknyomozói újságíró csoport 25 Zara alkalmazottat szedett össze, akik tanúskodtak a cégen belüli horribilis lelki terrorral kapcsolatban. Az ügyet kivizsgálták, ugyan a Zara mindent megígért, de a svéd bolti dolgozók uniója a mai napig "management by fear" mondattal definiálja a házon belüli politikájukat.
- Tom Ford gyűlöli, hogy a Zara lemásolja a ruháit, Kate Middleton pedig hűségesen viseli a márka darabjait, mindenkinek van véleménye, ellenben tény, hogy a koncepciójuk rengeteg kérdést vet fel copyright kérdésben. A Louboutin ellen már nyertek egy pert a piros talpak miatt, a Balmain pedig visszavonatott egy szandált a polcaikról, de vajon ezekkel a darabokkal mi újság?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez