Tippek, hogy a diákévek jobban teljenek!
Az emelkedő megélhetési költségek miatt a takarékoskodás ugyan nem tűnik egyszerű feladatnak tanulmányaid idején, de szerencsére van pár jól bevált trükk, amelyeket bevethetsz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a pénzedből úgy, hogy ne a kuporgatásról szóljanak a legszebb éveid.
Hogyan tehetsz szert egy kis extra bevételre diákként?
Diákként a tanulás mellett oda kell figyelned az anyagiakra is, hiszen ha túl sokat költesz, azt kockáztatod, hogy a diploma megszerzése után jó nagy adósságot halmozol fel, ha viszont megtagadsz magadtól mindent, úgy érezheted, lemaradsz az új élményről és a szórakozásról.
Szerencsére van megoldás! Az iskolaszövetkezetek ellenőrzött keretek között segítenek, hogy megtaláld a neked való pénzkereseti lehetőséget. A diákmunka Budapest területén, de az egész országban keresett, így bármikor könnyedén találsz magadnak munkát az egész év folyamán, hogy az iskolai évek ne a napi megélhetési gondokról szóljanak, és jusson némi pénz a kikapcsolódásra is!
A munkavállalás feltételei diákok esetében
A diákmunka suli mellett azért is népszerű, mert rengeteg munkalehetőség közül válogathatsz rugalmasan, annyit vállalva, amennyi belefér az órarendedbe.
Mire lesz szükséged, hogy munkába állj egy iskolaszövetkezeten keresztül?
- érvényes nappali tagozatos diákigazolványra vagy iskolalátogatási igazolásra;
- személyi igazolványra, lakcímkártyára, adó- és TAJ kártyára, valamint egy nevedre szóló bankszámlára; valamint
- szövetkezetünk részjegyére, amelynek költsége 1000 forint az Y Generáció Iskolaszövetkezetnél, és a kilépés során visszajár.
Hogyan spórolj úgy, hogy közben élvezed az életet?
Mutatunk néhány egyszerű trükköt, amellyel diákként pénzt takaríthatsz meg anélkül, hogy a spórolás az életminőséged rovására menne.
1. Használd ki a diákkedvezményeket!
A diáklét egyik legnagyobb előnye a diákigazolvány. Ez a kártya nemcsak az utazásaid során, éttermekben és kulturális intézményekben jogosít fel kedvezményekre, de például technológiai termékeken is sokat spórolhatsz, ha okosan használod.
2. Vásárolj használt tankönyveket és ruhákat!
A hallgatói lét egyik rejtett költsége a sok tankönyv, amelyet minden félév elején meg kell vásárolnod. Ha pénzt szeretnél megtakarítani, vedd meg használtan a könyveidet, majd értékesíted őket tovább, ha végeztél a tanulmányaiddal. Ugyanez vonatkozik a ruhák vásárlására is. Sokkal olcsóbb használtan vásárolni, mint újonnan, így nyitott szemmel és egy kis türelemmel jelentős megtakarításokat érhetsz el.
3. Így spórolj az élelmiszeren éhezés nélkül!
A bérleti díj és a közüzemi számlák mellett az élelmiszer is sok pénzbe kerül. Ha viszont okosabban kezdesz el vásárolni, akkor minden hónapban jelentős összegeket takaríthatsz meg. Figyeld az akciókat, de érdemes például „muncholni” is, vagyis megmenteni a megmaradt ételeket, amelyeket a kiskereskedők jóval olcsóbban árulnak. Főzz többet otthon, és egyél kevesebbet étteremben! Ha vannak lakótársaid, feloszthatjátok az ezzel járó munkát és bevásárlást is.
Készíts költségvetést!
Ha komolyan szeretnél javítani a pénzügyi helyzeteden, tanulj meg költségvetést készíteni. Ez azt jelenti, hogy pontos képet kell szerezned a havi bevételeidről és kiadásaidról, majd optimalizálni kell a költségeidet, hogy ne fuss ki a keretedből. Számos költségvetési alkalmazás létezik, amely segíthet abban, hogy kézbe vedd a pénzügyeidet. Nincs is jobb érzés az anyagi függetlenségnél, és ha már most megtanulod, hogyan kell bánni a pénzzel, felkészültebben vágsz neki a jövődnek is.
Képek forrása: Freepik
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez