Tippek a koronavírus-helyzet miatt kialakult szorongás leküzdésére
Sajnos jó pár hónapja egy igencsak hirtelen kialakult és mindennapi életünket gyökeresen megváltoztató helyzettel kell együtt élnünk. Az eddig teljesen globalizálódott világ hirtelen lezárta határait, a külföldön élő családtagokat, barátokat elszigetelve.
Ami eddig természetes volt, hogy egy hosszú munkanap után habos melange-ot kortyolgatunk kedvenc sarki kávézónkban, vagy éppen valamilyen évfordulót ünnepelve koccannak össze vidáman a pezsgős poharaink kedvenc éttermünkben a számunkra legfontosabbakkal, egyre régebbi emléknek látszik. Sajnos ez egy ilyen időszak, és bár szomorúan gondolunk ezekre a pillanatokra, melyeket jelenleg nem élhetünk meg, azonban muszáj kapaszkodókat találnunk és megpróbálni a legjobbat kihoznunk a jelenlegi helyzetből, hiszen ha csak azon kesergünk, ami nincs, és egyre inkább csak a negatívumokat látjuk, könnyedén szorongássá alakul bennünk ez az érzés, ami akár depresszióhoz is vezethet.
Íme, néhány gondolat ennek megelőzése érdekében:
Először is, amit már március óta mindenki hangsúlyoz, nem szabad folyamatosan csak a vírussal kapcsolatos híreket böngészni. Természetesen legyünk képben a helyzettel, de minimalizáljuk az ezzel töltött időnket, pszichológusok szerint maximum napi fél órára. Tudjuk, hogy mi folyik körülöttünk, de azt is, hogy az élet nem áll meg, alkalmazkodva a jelenlegi körülményekhez, próbáljuk meg a legtöbbet kihozni mindenből.
Az otthon töltött délutánokat és estéket próbáljuk meg valami hasznosra fordítani. Biztosan mindegyikőnknek van valami olyan hobbi vagy új készség, melynek kipróbálására és elsajátítására még nem volt lehetőségünk. Legtöbbször ilyenkor időhiányra hivatkozunk. Most aztán ez nem lehet kifogás! Elő azokkal a régóta polcon sorakozó könyvekkel, melyekre csak vágytunk, hogy bár lenne időnk elolvasni, keressük fel a régóta kinézett nyelvkurzust, melyet akár online is végezhetünk, tanuljuk meg az eddig bonyolultnak tűnt isteni recepteket és próbáljunk ki otthon is végezhető mozgásformákat.
A sport stresszoldó hatására külön felhívnám a figyelmet, ugyanis bizonyítottan az egyik leghatékonyabb módszer a stressz elűzésére, miközben egy új hobbit is találhatunk. A mozgás boldogsághormonkat szabadít fel, ugyanakkor javítja a tartást, melyet az egész napi számítógép előtti ülés miatt (különösen home office-ban, ahol még a munkahelyig se kell kimozdulni) testünk igencsak igényel. Továbbá magabiztosságunkra is ráerősít, és elégedettség érzése jár bennünket át, hogy napi kitűzött célunk teljesül vele, ha egy eltervezett edzést meg is valósítunk.
Nagyon fontos, hogy ha találkozni nem is tudunk barátainkkal vagy családtagjainkkal, a kapcsolatot mindenképpen tartsuk velük. Manapság a social média idején ez egy természetes folyamat, azonban most, hogy rengeteg munkahelyen home office van és eleve csökken a minket körülvevő szociális események száma, kiemelten fontos, hogy maradjunk kontaktban, hiszen mindannyian társas lények vagyunk, emellett a kommunikáció a stresszt is csökkentheti.
Próbáljuk meg a helyzetet egyfajta átértékelésnek felfogni, a lelassult életmód során rájöhetünk, hogy mi és ki számít igazán. Megállhatunk egy pillanatra, értékelni, hogy hol tartunk, és valóban ez az irány az, amerre menni szeretnénk. És ami a legfontosabb tanulsága lehet a helyzetnek, tanuljuk meg értékelni azt, ami van, adjunk hálát érte, és tanuljunk meg vigyázni környezetünkre és egymásra!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez