Testmozgással a gyermekkori elhízás ellen
A gyermekkori elhízás kialakulása összetett folyamat, melyben mind befolyásolható (pl. táplálkozás, testmozgás), mind nem befolyásolható tényezők (pl. genetika) szerepet játszanak. Mivel évről évre egyre több a túlsúlyos gyermek - minden nyolcadik iskolás túlsúlyosnak és minden negyedik elhízottnak számít, így fontos, hogy foglalkozzunk a problémával és vegyük kezünkbe az irányítást. Tegyük meg, amivel meg tudjuk állítani ezt a folyamatot, befolyásoljuk azokat a tényezőket, amiket tudunk.
Mikor hízunk? Akkor hízunk, amikor a táplálékkal több kalóriát viszünk be a szervezetbe, mint amennyit az a különféle testműködések során eléget.
Milyen tényezők vezetnek az elhízás kialakulásához?
A szociális hatások, szülői hatások, a szülő-gyermek kapcsolata
Étkezési szokások: stressz és az étkezés, mértéktelenség, élelmiszerek, tápanyagok
Szülői ellenőrzés: az étkezés szülői ellenőrzése, „enni muszáj”, adagméret, étkezés gyakorisága
Gyerek pszichés és viselkedési jellemzői: tv előtt töltött idő, videó játékok, fizikai aktivitás, sportolás
Az energia bevitel és az energia leadás arányának vitathatatlanul meghatározó szerepe van a túlsúly kialakulásában. Ahhoz hogy az elhízás létrejöjjön, az energia bevitelnek hosszú időn át meg kell haladnia az energia leadás mértékét.
Az elhízás és a következményeként kialakuló betegségek: A gyermekek és a serdülők körében végzett felmérések alapján a következők derültek ki. Ezek alapján feltételezhetjük, hogy ha a rizikófaktorokat már a gyermek- és serdülőkorban kiiktatjuk (amikor az adott elfajulás még visszafordítható) kevesebben fognak a következményükként fellépő betegségekben szenvedni:
- Az érelmeszesedés folyamata már az első életévben megkezdődhet.
- A túlsúlyos, ülő életmódot folytató gyermekek, túlsúlyos, ülő életmódot folytató felnőttekké válnak.
- A szívbetegségek kialakulásában szerepet játszó kockázati tényezők (elhízás, ülő életmód, magas vérkoleszterin szint) már kisgyermekkorban kimutathatóak.
Túlsúlyos gyermek – kontra - sportoló gyermek: A túlsúlyos gyermekek gyakran gyorséttermi ételeken élnek, sokat nassolnak, és mozgásszegény életmódot folytatnak (a szabadidejüket tévénézéssel vagy számítógépes játékkal töltik). A sportoló gyermekek szervezetében kisebb a testzsír aránya, ami azt mutatja, hogy a rendszeres testmozgás legalább annyira fontos az elhízás elleni küzdelemben, mint az elfogyasztott kalóriák csökkentése.
Mégis mennyi testmozgással küszöbölhető ki az elhízás? Ajánlott minden gyermeknek és felnőttnek a napi minimum 1 óra közepes vagy nagy intenzitású testmozgás. Bármilyen fizikai tevékenység, mint például: séta, futás, úszás, kerékpározás megfelel, amennyiben a pulzusszámot a zsírégető tartományban tartjuk. Összegyűjthetjük a nap folyamán több alkalommal végzett, de egyszerre legalább 10 percig tartó aktivitásokból is, illetve hetente legalább két napon olyan aktivitást, amely növeli az izomerőt. Tudni kell azonban, hogy az egészséges gyermek soha nem fogja elérni a kívánt pulzusszámot,(amely a zsírégető tartományhoz szükséges) ha csak sík terepen gyalogol, ehhez legalább hegyes – völgyes tájon kell sétálnia (például egy családi kiránduláson) vagy futni kell. Ezért érdemes már kisgyermekkorban elkezdeni a rendszeres testmozgás bevezetését a mindennapokban.
A megelőzés: A szülőknek, családtagoknak, pedagógusoknak, edzőknek a következő témákra kell fókuszálni, hogy a gyermeknél ne alakuljon ki elhízás. A gyermekekkel való beszélgetések során:
- cukros szénsavas üdítők fogyasztásának mérséklése,
- rendszeres zöldség és gyümölcsfogyasztás,
- képernyő előtt eltöltött idő legfeljebb napi 2 órára csökkentése,
- rendszeres reggeli,
- közös családi étkezések,
- kisebb adag nagyságok,
- magas kálcium- és rosttartalmú ételek fogyasztása,
- legalább 6 hónapig anyatejes táplálás,
- napi legalább 60 perc legalább közepes intenzitású testmozgás,
- nagy energia sűrűségű ételek kerülése (Davis, 2007).
Ha már kialakult a túlsúly, hogyan kezeljük?: A magyar útmutató (Madácsy, 2008) ezzel egybevágóan a következőket ajánlja:
- a súlycsökkentés legyen lassú (kb. 0,5 kg/hét)
- a terápia legyen multidiszciplináris, a család és a közvetlen környezet bevonásával
Tartalmazza a következő elemeket:
- étrendmódosítás
- fizikai aktivitás fokozása
- a képernyő előtt töltött idő mérséklése
- életmódváltás, lehetőleg a családban is
- pszichés támogatás
Egyes kutatások szerint, a hosszútávú eredményesség szempontjából azok a kezelések a leghatékonyabbak, amelyek a táplálkozási és aktivitási szokások megváltoztatása mellett pszichológiai elemeket is tartalmaznak (Jelalian, 1999; American Dietetic Association, 2006).
Török Petra - testnevelő - edző, babamasszázs oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez