Téli influenza-kisokos
Az influenzáról fontosnak gondolt információkat gyűjtöttük egy csokorba az alábbiakban.
Az influenza napjaink egyik legjelentősebb, cseppfertőzéssel terjedő heveny légúti vírusfertőzése. Az influenzát okozó vírusok az Orthomyxovirus influensae nevű víruscsaládba tartoznak: a víruscsaládon belül az egyes vírusok A, B és C csoportokba oszthatóak. Az állati - például madarak, sertések - és humán megbetegedést egyaránt kiváltani képes A-vírusok kiterjedt helyi és világjárványokat, a humán betegséget okozó B-vírusok általában kisebb lokális járványokat, a szintén emberi fertőzéseket előidéző C-vírusok pedig egyedi (sporadikus) eseteket okozhatnak.
A név (influenza) olasz. A 18. században olasz orvosok, azt megfigyelve, hogy a betegség a hideg évszakokban aktív, elnevezték "influenza di freddo"-nak, ami lefordítva annyit jelent: a "hideg befolyása". A betegség lappangási ideje 1-4, maximum 7 nap. Az embereket megbetegítő vírusok közül az influenza vírusa mérsékelten virulens (fertőzőképes). Egy fertőzött ember általában egy vagy kettő, az influenza ellen még nem védett személynek adja át a fertőzést. A vírusok terjedése kétféle módon történik: Elsősorban a levegőben lévő nagyobb cseppek belégzése útján, amelyek fertőzött vagy beteg ember köhögése és tüsszentése során kerülnek a külvilágba. Ha a beteg vagy fertőzött személy a fenti tevékenységek során nem takarja el az orrát és a száját, akkor a környezete megközelítően három méteres körzetben fertőződhet.
Másik lehetőségként az influenzafertőzés úgy is bekövetkezhet, hogy a vírus például a fertőzött ember orrának megtörlését követően a keze révén, közvetlen érintkezés útján rákerül a fogékony személy orr-, száj- vagy a torok-nyálkahártyájára. Ezért fontos a kézmosás és a megfelelő zsebkendőhasználat (légúti higiéne). A fertőzőképesség időszaka egyénenként változhat, de általában egy influenzavírussal fertőzött felnőtt a betegség tüneteinek jelentkezése előtti naptól a tünetek kezdetét követő 3-5 napig fertőz.
A következő táblázatban a megfázás és az influenza tüneteinek összehasonlítása látható és az, hogy az influenza mindig súlyosabb betegség, mint egy közönséges nátha:
gyakori, és gyakran magas láz (38 °C felett)
IZOM ÉS VÉGTAGFÁJDALOM
ritka gyakori KIMERÜLTSÉG ÉS ÁLTALÁNOS FÁRADTSÁG ritka gyakori FEJFÁJÁS gyakori gyakori NÁTHA majdnem mindig gyakori, de kis jelentőségű tünet TÜSSZENTÉS majdnem mindig gyakori, de kis jelentőségű tünet KÖNNYEZÉS gyakori kis jelentőségű tünet TORKFÁJDALOM majdnem mindig kis jelentőségű tünet SZÁRAZ KÖHÖGÉS gyakori gyakoriA csecsemőknél és kisdedeknél általános tünetek dominálnak, álmosság, bágyadtság, hasmenés, étvágytalanság. Az ő betegségük fokozott figyelmet igényel. A legtöbb megbetegedés magától meggyógyul. A terápia nem specifikus. Ágynyugalom sok takaró alatt már az első borzongásnál, bő folyadékfogyasztás (gyógyteák is), láz- és fájdalomcsillapítók használata és a fertőzés továbbadásának megakadályozása (kézmosás, zsebkendő). Homeopátiás szerek már a megelőzésben is szerepelhetnek, ezek az influenzajárvány egész ideje alatt szedhetők (Oscillococcinum, Vincetoxinum). A kialakult betegségben is bátran használhatjuk a tüneteknek megfelelő golyócskákat. Ne felejtkezzünk el a megfelelő D-vitamin ellátottságról sem!Krónikus betegségben szenvedők is különös figyelmet igényelnek, őket mindenképpen lássa a háziorvosuk. A megelőző védőoltás náluk és azoknál javasolt, akiknél még egyéb okból magas az influenza szövődményeinek kockázata.
Szövődmények lehetnek a gyermekek esetében: a gennyes középfülgyulladás, tüdőgyulladás, asztma fellángolása, lázgörcs, vakbélgyulladás gyanúját keltő hasfájás, szív- és vázizom gyulladás. Az influenza vírus kaput nyithat a légutakat megbetegítő bakteriális kórokozók előtt, ezért fontos, hogy ha felmerül a betegség gyanúja, maradjunk otthon, vegyük komolyan és adjunk időt a gyógyulásra.
Dr. Orosz Ágnes - csecsemő- és gyermekgyógyász, homeopata
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez