Téli bőrápolás
A bőrünk állapota folyamatosan változik. Ha száraz/zsíros a bőröd, az nem egyenlő a veleszületett tulajdonsággal – a bőrtípust tekinthetjük egy átmeneti állapotnak, amely az évek során folyamatosan változik. A bőrtípus változására a hideg hónapok még inkább rásegítenek. Lehet, hogy a nyáron zsírosabb bőröd télen annyira kiszárad, hogy extra ápolást igényel, míg ha alapból száraz a bőröd, akkor télen még inkább oda kell figyelned a megfelelő törődésre. Nézzük, hogyan.
Mi okozza a problémát?
Tudvalevő, hogy a bőrtípus az életkor előrehaladásával változik. Általánosságban mondhatjuk, hogy a kezdetben zsírosabb bőr idővel normalizálódik, majd folyamatosan szárazzá válik. Persze ez nem törvényszerű, de általában a lefolyás hasonlóképpen zajlik. Erre a természetes változásra a téli hideg is rásegít. 8 fok alatt a bőr természetes védőrétege már nem képes normális mértékben újratermelődni, így a csípős hideg és a fagyos szél erőteljes szárító hatással bír. Télen a fűtési szezonban a fűtött szobák páratartalma is alacsonyabb a kelleténél, ami még inkább kiszárítja az eleve védekezésre képtelen bőrödet. Továbbá a hideg-meleg levegő váltakozását is megsínyli a természetes védőtakaró – a nagy hőmérsékleti ingadozások még inkább rontanak a helyzeten.
Összefoglalva a környezeti szárazságtól a bőrben fokozottan lecsökken a víztartalom.
Mit tehetsz, hogy pótold?
Először is vizsgáld meg, milyen termékekkel tisztálkodsz. Az egyik leginkább szárító hatású anyag a tusfürdőkben és szappanokban található habzóanyag, amelyet natrium-laurysulfate néven találsz meg a termékekben. Enélkül valóban nem habzik majd olyan jól a tusfürdőd, mint azt a tévében a reklámokban látod, de azt hiszem ennyit igazán megér a bőröd állapota.
Télen a zsírokból is kevesebb termelődik (faggyú, verejték) így ennek a pótlására is érdemes időt szánni. A nyáron normál/száraz bőrűek még nagyobb veszélyben vannak, így ha ebbe a típusba tartozol, mindenképpen szerezz be valamilyen ásványi olajat tartalmazó krémet – jó választás lehet például a jojobaolaj, a shea vaj, vagy az olívaolaj önmagában is.
Vigyázz, csapda!
Azt gondolhatod, hogy ha mindig hordasz magadnál egy hidratálókrémet, és időnként bekrémezed vele a kezed és az arcod, akkor védve vagy a mínuszok ellen. Valójában kizárólag akkor van igazad, ha zsíros alapú hidratálót választasz. Ha a krémed összetevőlistája úgy kezdődik, hogy Aqua/Water, akkor egyenesen tilos a használata. Hiszen így lényegében vizet kensz a bőröd külső felületére, amit a csípős szél még jobban kiszárít. Nem, nem és nem!
Ideális esetben a lakás egészséges páratartalma 40-60 százalék között mozog. Ha ennél alacsonyabb, az bőrproblémákat és légúti megbetegedéseket is okozhat. Fagyos időben és fűtésszezonban bátran teregess a szobában: A páratartalmat a nedves ruhák normalizálják, emellett szuper kellemes illatot is árasztanak. Jó megoldásként szolgálhat, ha egy tál vizet helyezel a konvektorra párologtató gyanánt, de ma már külön erre a célra gyártott párologtató készülékeket is választhatsz. Jó ötlet, ha a párologtató vízbe néhány csepp illóolajat csepegtetsz, így nagyon kellemes illatú lesz a szoba. Télen jó választás a narancs, a grapefruit, vagy a citromfű olaj.
Kerüld télen a hosszú fürdőzéseket, vagy ha nem tudsz lemondani róluk, akkor mindenképp csepegtess valamilyen természetes hidratáló olajat a fürdővízbe. Zuhanyzás során is figyelj arra, hogy kerüld a túl forró vizet, inkább válassz bőrmeleg hőfokot. Fürdés után pedig ne felejts el testápolózni. Ha a természetes megoldásokat kedveled, akkor válassz kakaóvajas, sheavajas vagy éppen kecsketejes hidratálót – ezek szuperül hidratálják a bőrödet.
Plusz tipp: Ne felejtsd el télen sem a fényvédő használatát. A sűrű köd és a felhők nem akadályozzák meg teljesen a káros UV sugárzást, ami csak tovább ront a bőröd állapotán. Válassz olyan termékeket, amelyek fényvédőt tartalmaznak és ne felejtsd el őket használni indulás előtt.
Szirovicza Kinga
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez