Tej: élet, erő, egészség?
Egyre több kisgyermek és felnőtt szenved tejcukor érzékenységben, laktóz intoleranciában. Feltesszük a kérdést, hogy mi az oka ennek?
A tej és tejtermékek fogyasztásának leggyakoribb káros következménye a nyálkakpéződés. Az elfogyasztott táplálékok közül a tej és tejtermékek az, amely a legtöbb nyálka kiválasztására kényszeríti a szervezetet. A pasztörizált, ipari tejről meg jobb nem is beszélni. Még ha a tehenek egy szarvasmarha mennyországban élnének és töklétes bio-tejet adnának is, szembe kell nézzünk a ténnyel, hogy a tej nem embernek való táplálék. A bociknak szánta a természet, az ő igényeik eltérőek az emberétől. A tej tele van olyan alkotórészekkel, amelyek nekünk egyáltalán nem kellenek és ezeket át kell alakítania a szervezetünknek, hogy egyáltalán hasznosítani tudja őket. Ezzel a szervezetünk erőforrásait, ásványi anyagait pazaroljuk (pl: kálcium), vagy maradnak a szervezetben nyákok, mérgek, savak formájában. Egyetlen állatfaj sem iszik tejet, amikor kinőtt a csecsemőkorból, főleg nem egy másik fajét. Ha nem tudunk lemondani az állati tejről, akkor fogyasszunk inkább szabad legelőn tartott kecskék tejéből, ennek összetétele áll legközelebb az anyatejéhez!
Próbáljátok ki a növényi tejeket: mandulatej, rizstej, zabtej, stb. Tej elhagyása után nagymértékben elkezd tisztulni a szervezet, aki nem tudott fogyni, fogyni fog, helyreáll a kálcium háztartás (csontritkulás), természetesen egy kiegyensúlyozott bázikus táplálkozással párosítva.
Magas kálcium tartalmú ételek: Magvak, szezámmag, mák, ezekből készült hideges sajtolt olajok és minden sötét, zöld levelű zöldség: spenót, kel, saláta, mángold, petrezselyem, stb. Minél több olyan ételt fogyasztunk, amely sok méreganyagot hagy a szervezetünkben, azzal az immunrendszerünket terheljük: a többlet állati fehérjefogyasztás a savas irányba tolja el a szervezet pH –ját.
Hogyan alakul ki a laktóz érzékenység? A laktóz a tejben, tejtermékekben található, két cukormolekulából áll, a glükózból és galaktózból. Három éves korunk után a szervezetünk nem termeli a renint, amely a nyálban található és a kazeint bontja le valamint a laktázt, amely a vékonybélben található és a laktózt bontja szőlőcukorra és galaktózra. Amikor a laktáz veszít aktivitásából, akkor tejfogyasztása esetén a tejcukor a bélcsatornába marad. A vastagbél baktériumai valahogyan megpróbálják feldolgozni ezt a többletcukrot, melynek során többletgáz termelődik, így hasi görcsök alakulnak ki, míg maga a felbontatlan laktóz vizet köt meg, ennek következtében a széklet felhígul, és hasmenést eredményez. Ezek vezetnek a jellegzetes tünetek kialakuláshoz.
A laktóz intolerancia tünetei: gyomorgörcs, hasi fájdalom, gyakori vizes hasmenés, haspuffadás, szélgörcs, súlyosabb esetekben bőrtünetek, ekcéma, bőrviszketés.
Mit kell tenni laktóz intolerancia esetén? Korlátozni, pontosabban száműzni kell az étrendből a tehéntejet és a tej alapú élelmiszereket. Érdemes az élelmiszerek címkéit figyelmesen átnézni és kerülni azokat a termékeket, amelyek tartalmaznak laktózt, tejet, tejsavót, tejport. Alternatívák a növényi tejek, mint például: Rizstej, zabtej, mandulatej, kókusztej, szójatej, hajdinatej, diótej és még sorolhatnánk. Nagyon ízletesek a belőlük készült tejszínek is, amelyekkel sűríthetünk, habarhatunk, használhatjuk desszertekhez, stb. Ilyen a kókusztejszín például. A kókusztej, - tejszín hasonló összetételű, mint az anyatej. Gyerekeknek adhatjuk, kedvelni fogják édeskés íze miatt.
Szabóné Papp Emőke - Életmódtanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez