Tavasztündértől a kifutókig
Akinek minden a Dörmögő Dömötör gyermekújság rajzversenyével kezdődött.
Milyen út vezettet el téged a divattervezői szakmához?
Reök Cecília, divattervező: Minden a Dörmögő Dömötör gyermekújság rajzversenyével kezdődött, ahol 1. helyezést értem el a Tavasztündér című műalkotásommal, mely az első divattervemnek minősíthető. Ekkor 5 éves voltam, és attól kezdve folyamatos az alkotó tevékenységem. A képző és iparművészet számtalan területét kipróbáltam, de az alapanyagok közül a textil állt hozzám a legközelebb, így végül maradtam a divattervezésnél.
Az Iparművészeti Egyetemen diplomáztam divattervező szakon 2005-ben, és azóta számtalan divatbemutatón vettem részt itthon és külföldön egyaránt.
Hogy jellemeznéd személyes hitvallásodat mint művész és viszonyodat a divathoz és a divattervezői szakmához, illetve a divat tradícióihoz?
Ars poeticám légyege: az adni tudás képessége, ami vonatkozik érzésekre, információkra és önmagam átadására, önkifejezésére is. A divat folyamatosan változó és megújuló vonásai miatt, maximális teret enged a kreativitásnak és az önkifejezésnek. Az öltözködés épp olyan kommunikációs forma akárcsak az egyéb nonverbális kifejezési rendszerek, mint pl.: a testbeszéd. Kifejezhetjük vele saját lényegünket, hogy milyenek vagyunk, vagy épp milyenekké szeretnénk válni. A környezetünk tárgyai, s így a ruházatunk is üzen, jelez, számtalan információt hordoz magában, a hovatartozás vagy épp az elkülönülés vágyával.
Hatalmas élmény megteremteni egy ember teljes kifejezésrendszerét, erősítve ezzel pozitív tulajdonságait, előnyeit, mind külső, mind belső vonásait. Rendkívül fontos hogy az ember jól érezze magát a bőrében, a világban, és ebben nagy segítséget nyújthat a megfelelő öltözet. Számomra a divattervezés művészete elsősorban alkotás és üzenet. Mély tartalmakat, komoly problémákat lehet felvetni általa, és megoldásokat, válaszokat kínálni, épp úgy, mint más művészeti területeken.
A tradíciókból merítve új értékeket lehet teremteni, de a konvenciók követése, az elvárásoknak való megfelelés nem célom. Szeretem az elgondolkodtató, meghökkentő, extrém alkotásokat, melyek előre mozdítják, formálják az egyének és a társadalom szemléletét.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy fiatal divattervezőnek ma Magyarországon és tágabb értelemben Európában? Azaz mik a napos és árnyas oldalai a divattervezői szakmának?
Napjainkban Magyarországon nem könnyű divattervezőként érvényesülni, köszönhetően többek között a hazai textilipar helyzetének, valamint a társadalom egyenletlen tagolódásának Ezzel szemben Ny-Európában, pl.: Angliában és Spanyolországban virágzó a divat világa mint művészeti forma, hazánkban is jelentős a divattervezés szerepe, de mint a társadalom széles rétegeit megmozgató jelenségről, vagy gazdasági tényezőről nem beszélhetünk.
Hogy jellemeznéd a mai magyar divattervezői szakma és az európai divatvilág kapcsolatát, hogyan hatnak egymásra és mik ennek a pozitív és negatív oldalai?
Az európai divatvilág hatását dominál a hazai divattervezői szakmára. London, Milánó és Párizs az irányadó a divat területén. Mivel hazánk nem számít jelenleg divatnagyhatalomnak, így az egyetemes divattrendekre gyakorolt hatása egyenlőre még nem nevezhető jelentősnek. Azonban a fiatal magyar iparművész generáció formabontó alkotásai egyre nagyobb teret hódítanak a nemzetközi művészeti színtéren is.
Mik a legaktuálisabb trendek és szakmai kérdések a divatszakmában, mi izgatja ma a divattervezőket: anyagok, formák, színek, a test?
A divattervezők legfontosabb kérdései korunkban: új anyagok kifejlesztése, és alkalmazása; a hagyományok újraértelmezése, új formanyelv kialakítása; társadalmi kérdések és problémák (pl.: környezetvédelem) felvetése.
Hogy látod a divatszakma - és benne saját magad - jövőjét, milyen kérdések várnak még megoldásra, milyen irányt vesz a divat mint kulturális és esztétikai folyamat?
A divat, mint az elkülönülés és az összetartozás kommunikációjának egyik eszköze, mindig aktuális marad, és folyamatos megújulást igényel. Valamint a természettől való eltávolodás problémájának kérdése is egyre inkább előtérbe kerül.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez