'Talán búcsúkoncert, talán nem.' – Háy János bekáromkodta magát a Müpába Beck Zolival
„Csak úgy tudsz leírni egy mondatot íróként, hogy pontosan tudod, hogy hol vagy te éppen a világban,” hangzott el az előbbi idézet Háy János szájából a 2022-es szentgyörgyvári Margófesztiválon, ahol is Valuska Lászlóval beszélgetett.
Háy János az a magyar kortárs szerző, aki a szó legnemesebb értelmében tényleg multifunkcionális: ami az alkotás és a művészet berkeit jelenti. Könyveket ír, verseket, színdarabokat. Beck Zoli a 30Y zenekar frontembere, aki emellett adjunktus a pécsi tudományegyetemen, illetve rengeteg projektet tart még kézben. Beck 2023 elején már volt egyszer a Müpában, de akkor Grecsó Krisztián volt a párja: ugyanígy irodalmi-zenés esttel, viszont akkor egy éppen aktuálisan megjelent közös albummal. Egymásból hozták ki a többet, érződött a megingathatatlan és erős kötelék, ami köztük van: ismerik egymást, már egy-egy mozdulatból tudják, hogy éppen mire készül vagy mire gondol a másik. Ez a fajta figyelmesség, az ego és játszmák nélküli kapcsolat létrejötte az, ami olykor hiányzik a világból, az emberek közti kommunikációból. A másokkal lévő kimondatlan versenyzés, háborúzás, féltékenység csupán a lenyomata annak, hogy önmagunkkal még dolgunk van, hogy önmagunkkal még nem vagyunk teljesen tisztában. Minden külső cselekedet valójában a belsőnk makettje, s itt jön az a megállapítás, az a már-már mottó, amit először minden második ember tagadással fogad, hogy úgy bánunk másokkal, ahogy saját magunkkal bánunk.
Fotó: Rohonczi Anita
Erre minden második ember tagadással válaszol, mintha már maga a felvetés, hogy hibázhat, sértő lenne és nevetséges. A reakcióból láthatja az ember, hogy a másik milyen kötődési stílust tudhat éppen magáénak, hogy éppen milyen a valódi lelkiállapota. De természetesen ezt csak akkor vesszük észre, akkor figyelünk fel erre, ha negatív egó nélkül létezünk. Ha nem mi leszünk az egyetlenek, hanem mindenki más is sőt, egyenlőséget teszünk az emberek között. Nincsen alá-, vagy fölérendelés, mert általánosan nem kéne olyannak léteznie, hogy a ki miért jobb vagy rosszabb a másiknál, és erre az egyik igencsak erős magyarázat az, hogy mindenki ugyanúgy vendég az életben, a Földön. Senkinek sincs örökösi vagy tulajdonosi joga, senki sem birtokol valójában semmit sem, mert mindent csak a jelenlegi használatra kapott. Vendégek vagyunk, ugyanolyan jogokkal, szabályokkal és törvényekkel. S bár ugyanazt az utat járjuk végig az életünk folyamán, a személyiségünk lesz az, amitől másképpen látjuk vagy oldjuk meg a ránk zúduló feladatokat. A kultúra lesz az, amitől gondolkodunk, érzünk, amitől nyitottá válunk, amitől megélhetjük azt a felhőtlen szabadságot, amit igazából a hétköznapi életünk minden egyes másodpercében meg kéne élnünk.
Grecsó@Beck, illetve Háy Come Beck a maga természetében ugyanazt, s mégis mást és mást képes nyújtani a nézőtéren ülő személyek, avagy amblokk a közönség számára. Ha az általános írókról szóló sztereotípiákat vesszük először alapul, akkor Háy János karakterileg sokkal harsányabb, kommunikatívabb, nyitottabb, extrovertáltabb, exhibicionistább a megszokottnál. Nyersen és őszintén ír bármiről. 1960. április elsején született, 63 éves jelenleg, de az energiáját sok mai fiatal megirigyelhetné, ahogy az intelligenciáját, a világhoz való hozzáállását is. Az Európa Könyvkiadónál jelent meg a legújabb könyve: a „Szerelmes, istenes, okosos,” aminek az alcíme a Háy-kódex. Szó van benne mindenről, ami Háy magát megalkotja. Őszinte, nyers versek a szerelemről, a hitről, jövendölésekről és útkeresésekről is. Olyan versek, ahol az elbeszélő, a lírai én még az útja elején jár, keresi magát, kísérletezik, bizonytalan, olykor gondolkodás nélkül vág bele valamibe. Viszont ez a könyv mintegy negyven régi szerzőt és szerzőnőt ölel magába, ez százharminc verset jelent: Háy az idei, 2023-as Index.hu interjújában elmondta, hogy semmiféle szisztematikussága nem volt a könyv létrejötténél, nem érdekelte, hogy ki kicsoda, egyszerűen csak lapozgatta a versesköteteket, olvasgatta a verseket és azok nyertek, amelyek őt inspirálták, amelyekből egy új, modern szöveget tudott létrehozni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez