Szűrővizsgálatok: mikor, miért és milyet?
A tudatos életmód egyik alapvető eleme, hogy odafigyelünk az egészségünkre. Előfordul, hogy az ember már csak akkor jelentkezik orvosi vizsgálatra, amikor túl késő. Napjainkban többféle, nem műtéti terápiás lehetőség biztosított, amelyekkel megszüntethetőek a panaszok, és tünetek, illetve kezelhetővé válnak egyes alapbetegségek. Ebben a bejegyzésben olyan orvosi szűrővizsgálatokról számolunk be, amelyeket mindenkinek érdemes lehet elvégeznie, ha nem múló panaszokat tapasztal..
Miért fontosak az orvosi vizsgálatok?
Kétféle ember van. Egyesek szinte egyből orvoshoz fordulnak, mások pedig csak a legvégső esetben. Az igazság valahol a kettő között található. Intő jelek, nem múló tünetek, és panaszok esetén szinte kötelező, hogy elvégezzük a szükséges szűrővizsgálatokat. Amennyiben viszont nincs semmi probléma, akkor is érdemes lehet időről időre kivizsgáltatni magunkat.
Szűrővizsgálatok
Egy orvosi vizsgálat által fény derülhet a betegségek mivoltára, akár komolyabb egészségügyi probléma feltárására is. A szakorvos elrendeli a különböző vizsgálatok elvégzését, majd a teljes folyamat végén felállítható a pontos diagnózis.. Nézzük, milyen alapvető szűréseket érdemes elvégezni a legtöbb esetben.
Laborvizsgálat
A labor az első vizsgálatok egyike, amiket el kell végezni. A diagnosztika lépései közé tartozik a tünetek felmérése. Habár önmagában még nem diagnózis, segíthet felismerni a komolyabb, rejtett betegségeket is a korai szakaszban. Szükség esetén pedig a képalkotó vizsgálatokra is sor kerül, mint például a CT, vagy az MR. A lelet alapján az orvos kezelési javaslatot ad, akár további vizsgálatokat rendelhet el. Az eredmények értelmezése tehát nem a páciens, hanem a szakorvos feladata.
A laborvizsgálatok tehát nélkülözhetetlenek a pontos diagnózis felállításához, a kezelés monitorozásához, illetve a betegségek lefolyásának a nyomon követéséhez. Számos betegség megelőzésében is fontos szerepet játszanak.
Neurológiai vizsgálat
A neurológia, vagyis az ideggyógyászat a központi- és perifériás idegrendszer szervi betegségeivel foglalkozik. Idetartozik az agy, a gerincvelő, a környéki idegek és a hozzájuk tartozó ideg-izom átmenet betegségeinek vizsgálata, kezelése. A szűrések által például a demencia, az epilepszia, a Parkinson-kór vizsgálható, de akár a stroke megelőzése is lehetséges.
A labor elején a szakorvos elsőként kikérdezi a pácienst a panaszairól, azok jellegéről, valamint adott kórképeknél a családi előfordulás gyakoriságáról. Ezt követően átbeszélik a korábbi betegségeket, vérvételek eredményeit, a szedett gyógyszereket. A fizikális vizsgálattal észlelt eltérések pontosabb megítélésére a szakorvos különféle vizsgálatokat javasolhat.
CT-vizsgálat
A CT egy röntgensugaras vizsgálat, amelyet kizárólag szakorvosi javaslatra lehet elvégezni. Indokolt elvégezni, ha a fizikális-, illetve diagnosztikai eljárásokat követően nem lehet megállapítani a pontos diagnózist. A CT ugyanis milliméter pontossággal, részletekbe menően képes megadni az adatokat, és a kóros folyamatok, daganatok, elváltozások is láthatóvá válnak. A CT-vizsgálat előtti 6 órában kerüljük az étkezést, a hidratálás viszont kifejezetten javasolt.
Fotó: Újbuda Medical Center
Hol végezzük el a szűrővizsgálatokat?
A szűrővizsgálatokkal járó bonyolult adminisztrációk, a hosszú várakozások sokak kedvét elveszik már a puszta gondolattól is. Ezért inkább nem is mennek el. A jó hír, hogy manapság egyre több az alternatíva. Egy magánklinika előnyei közé tartozik, hogy gyorsan és egyszerűen sorra kerülhetünk, előzetes egyeztetéssel, időpontfoglalással. A vizsgálatok pedig magas színvonalon, szakorvosok által lesznek elvégezve.
Az Újbuda Medical Centerben orvosi javaslatra, vagy egyedi kérésnek megfelelően is kialakítható a vizsgálatcsomag. A páciensek igényes, elegáns környezetben kapnak ellátást, fejlett diagnosztikai eszközök használata mellett. A rutinellenőrzésektől kezdve, az egészségügyi szűrésekig, labort és CT vizsgálatot is végzünk. Szakorvosaink pedig a gyógyulás végéig nyomon követik a betegek állapotát.
Képek forrása: Pixabay
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez