Szülés utáni depresszió: ezért félnek segítséget kérni az anyák!
A terhesség várakozással teli izgalma és gyermekünk megszületése életünk egyik legszebb élménye. A tervezgetés örömében nem nagyon foglalkozunk azzal, hogy hétköznapjainkra nem a reklámokban pózoló, babájukat büszkén karjukon tartó mamák magabiztos mosolya lesz leginkább jellemző.
Minden évben minimum 35 ezer édesanya szenved csendben a szülés utáni depressziótól, mert attól fél, ha orvoshoz fordul, elvehetik tőle a kisbabáját - mutatott rá egy brit tanulmány.
Túlságosan félnek a szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyák, hogy orvoshoz forduljanak - derült ki az új tanulmányból. Félelmeik között szerepel az is, hogy betegségük miatt elveszíthetik a gyermeküket. A depresszióval küzdő nők fele viszont nem veszi igénybe szakember segítségét, míg másoknak antidepresszánsokat írnak fel, noha másmilyen kezelés lenne számukra megfelelő.
Tíz édesanyából egynél jelentkeznek a szülés utáni depresszió tünetei, még akkor is, ha soha korábban nem volt mentális problémájuk. Kezelés nélkül az állapot hónapokig, sőt évekig is eltarthat. Az új brit tanulmány szerint az újdonsült anyák 49 százaléka nem keres fel semmilyen orvost, hogy segítsenek rajta.
Különösen aggasztó, hogy a depresszióban szenvedő anyukák egyharmada azért nem kér segítséget, mert attól retteg, mi történik majd vele és a gyermekével. A legnagyobb félelmük ilyenkor az, hogy elvehetik tőlük a gyermeket. Azt a hiedelmet azért kell leküzdeniük, mert a szülés utáni depresszió extrém eseteinél akár kórházi kezelésre is szükség van, hiszen a kisbaba akár veszélybe is kerülhet, a saját édesanyja által.
A szakemberek szerint egy olyan terápia, ahol kibeszélhetik problémájukat, sokkal célravezetőbb, mint gyógyszerek felírása - a beszélgetéseket az enyhe és a közepes szintű szülés utáni depresszióban szenvedőknek is ajánlják.
Fontos lenne, hogy a védőnő vagy bárki, aki segít az első időszakban az édesanyának a baba ellátásban, észrevegye a szülés utáni depresszió jeleit - sőt, maga az anya is vegye észre magán a már nem szokványos hangulatváltozást. Fel kellene hívni rá a figyelmet, hogy ez egy komoly probléma, és nem szabad félvállról venni.
A depresszió okozatai
A szülés utáni nehézségekből kialakuló betegségnek három, egymástól nem mindig egyértelműen elhatárolható formái a Baby-Blues, a depresszió és a pszichózis.
A Baby-Blues a szülés utáni első héten az anyák mintegy felénél fellépő hangulati mélypont, amit különös érzékenység, lehangoltság, gyakori sírás jellemez. Elsődleges okának a szüléssel bekövetkező drasztikus hormonális változásokat tekintik. Orvosi kezelést nem igényel, de fontos, hogy a kórházi személyzet, a hozzátartozók megértően álljanak a helyzethez.
A szülés utáni depresszió az anyáknak nagy százalékát érinti, és - nevétől függetlenül - nemcsak közvetlenül a szülés után, hanem akár hónapokkal később is jelentkezhet. Ezért a szakemberek egy része sajnos nem ismeri el a "klasszikus" depressziótól való elkülönülését.
A betegség tünetei a kimerültségtől kezdve az érdektelenségen és a külvilágtól való elzárkózáson keresztül súlyos esetekben a gyermek iránti agresszióban, vagy öngyilkossági gondolatokban is megmutatkozhatnak.
A szülés utáni pszichózis a legsúlyosabb, szerencsére ritkán előforduló forma. Jelei a hirtelen személyiségváltozás, a realitásérzék teljes elveszítése, hallucinációk, kényszerképzetek fellépése a szülést követő hetekben. Mivel az anya és a gyermek életére ez közvetlen veszélyt jelenthet, feltétlenül kórházi kezelésre van szükség.
Hogyan segíthetnek mások?
Minthogy a szülés utáni depresszióhoz nagyban hozzájárul a kialvatlanság, hasznos lehet, ha mások is kiveszik a részüket a házimunkákból, és segítenek az anyának ellátni a gyermekeit. A tanulmányokból az derül ki, hogy jóval kevesebbszer fordul elő szülés utáni depresszió olyankor, amikor a nagycsalád tagjai ott vannak, hogy támogatást nyújtsanak, és tanácsokat adjanak. Sokszor már azzal is óriási segítséget nyújthat valaki, ha megértő hallgató, biztatja az anyát, kerüli a kritizáló, ítélkező szavakat. Ne felejtsük el, hogy a nők nem tehetnek róla, hogy szülés utáni depresszióban szenvednek, mivel állapotuknak szervi okai vannak. Egy szervezet, mely a szülés után felmerülő helyzetekkel kapcsolatban ad tanácsot a szülőknek, rámutat hogy „egy nő nem tudja jobban összeszedni magát, mint amennyire influenzásan, cukor betegen vagy szív betegen tudná”. an néhány dolog, amit te is megtehetsz. Egyél tápláló ételeket (gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket); ne fogyassz koffeint, alkoholt és cukrot; végezz mérsékelt testmozgást; pihenj le egy kicsit, amikor a kisbabád alszik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez