Szülés után újra formában
A várandósság ideje alatt is érdemes odafigyelni tested változásaira és tenni azért, hogy még jobban érezhesd magad ebben az időszakban. Ebben segít a megfelelő testmozgás, hogy megőrizd erőnlétedet, vitalitásodat és a várandóság alatt fellépő egyes problémákra az egészséges táplálkozás is megoldás lehet. E mellett adunk még tippeket arra is, hogy hogyan legyél fitt kismama. Ma pedig abban fogunk segíteni, hogy szülés után mikor érdemes elkezdeni sportolni illetve milyen mozgásformák ajánlottak.
Mi történik a szervezetben szülés után?
Valójában a szülést követő hetek a babával és a szülés utáni regenerációval telnek. Minimum 5-6 héttel később (császármetszés után 3-4 hónappal) lehet újra mozgásprogramban gondolkodni, mert a műtéti hegek begyógyulásához idő kell, illetve az ízületeket összekötő inak lazábbá és petyhüdtebbé válhatnak a terhesség miatt, így az első pár hónapban sérülékenyebbek lehetnek az anyukák. Az idő előtt végzett gyakorlat a hegek elpattanását, hasfali sérvet idézhetnek elő. Később azonban annál indokoltabb a hasfalat erősíteni. Mielőtt elkezdenéd a szülés után sportolni, mindenképpen az orvos véleményét kell kikérni, azaz vele egyeztetni, hogy mikor is kezdhető el a testmozgás.
Mikor és hogyan kezdheted el a testmozgást?
Ez a szülés módjától és a korábbi mozgás mennyiségétől függ, hogy mennyit és milyen erősségű edzést végeztél. Figyelembe kell venni a szoptatást és a felmerülő kellemetlenségeket is. Ha szoptatsz, akkor annak beálltáig, amíg kialakul a kereset-kínálat egyensúlya, inkább csak könnyű gyakorlatokat végezz. Fontos, hogy mindig hallgass a testedre! Hatalmas változáson mentél keresztül a terhesség és a szülés során, különösen, ha császármetszéssel szültél. Fokozatosan emeld a terhelést, mindig csak annyit végezz egyszerre, amennyit nem érzel megterhelőnek. Mindehhez nem feltétlenül szükséges elhagyni az otthont, hiszen számos egyszerű, szobában végezhető gyakorlat segít az alakformálásban. Később, amikor a baba kicsit nagyobb lesz és te is erősebb, hormonálisan stabilabb vagy, akkor célszerű edzőterembe menni, ha van rá mód, és személyi edző segítségét kérni vagy újrakezdeni a szülés előtti kedvelt sportokat, ügyelve a fokozatosságra.
Milyen gyakorlatokat végezhetsz?
Valószínűleg - főleg az első időkben - problémát okoz, hogy hogyan szoríts időt a testedzésre. Könnyebb ezt megoldani, ha olyan lehetőséget választasz, ahol kisbabáddal együtt tudsz mozogni. Szerencsére számos helyen van már erre is lehetőség. Ennek hiányában jó ötlet lehet az otthoni torna vagy a dinamikusabb, közös séták is. Bár tudjuk, hogy nem egyszerű erre időt szakítani, de hidd el, érdemes, nemcsak esztétikai okok miatt: a testmozgás feszültség oldó és közérzet javító hatásáról se feledkezzünk meg. Törekedj a helyzet megoldására, íme néhány ötlet, amik között találhatsz kedvedre valót: gátizomtorna, séta a parkban, jóga; baba – mama torna, hordozós tornák, edzőterem - személyi edzés, babakocsis futás, úszás, kerékpározás, kirándulás, gyaloglás.
Török Petra - testnevelés edző, babamasszázs oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez