Szörényi Örs konyhája: Medvehagyma
Mostanság időről-időre felüti a fejét egy-egy slágertermék, amit aztán unalomig sulykol a trend. Szerintem, ha helyén kezeljük ezeket, sokkal jobban fogjuk értékelni, nem várunk tőlük többet, mint amik…
A tavaszt mindannyian várjuk, tudjuk mennyi minden jót hoz. De itt most kiemelném ezek közül azt, ami „szem-szájnak ingere”, azaz elkezdődött az idény! Három éve vásároltam egy szép, cserepes medvehagymát. Készítettem belőle ezt-azt, majd kiültettem a kertbe. Tulajdonképpen el is feledkeztem róla a tél folyamán, de tavasszal egyszer csak ellentmondást nem tűrően jelentkezett. Szépen előbújt és ontotta a leveleit. Azóta ültettem többet is és a kertben csak azért foglal el egy kis területet egész évben, hogy ilyenkor tavasszal pár hétig megörvendeztessen minket. Ezen felbuzdulva most leírok három könnyű receptet, a vegetáriánusok nagy örömére (is)!
Medvehagyma krémleves
Hozzávalók (4 személyre):
- 50 gr vaj
- 200 ml tejszín (lehetőleg ne főzőtejszín, hanem habtejszín)
- 15-20 levél medvehagyma
- 1 l zöldség alaplé
- 1 tk. só
Elkészítés:
A leveshez a vajon megpárolom a medvehagymát. Felöntöm az alaplével és beforralom. A tejszínt egy edénybe öntöm és a forró levesből rámerek egy merőkanállal. Összekeverem, majd visszaöntöm a levesbe. Nem forralom tovább. Tálaláskor parmezán sajtot forgácsolok rá burgonyahámozóval, vagy natúr nachos-t tördelek rá.
Medvehagymás tojásos galuska
Hozzávalók (4 személyre):
- 300 gr liszt
-6 tojás (3 a tésztához, 3 a lepirításhoz)
- 8-10 levél medvehagyma
- víz
- ½ kk. só
Elkészítés:
A lisztet egy nagyobb edénybe teszem. Először meg szoktam sózni, és összekeverni. Hozzáteszem a tojásokat és kisebb adagokban a vizet, miközben folyamatosan kevergetem. Annyi vizet teszek hozzá, hogy ne legyen folyós, de ugyanakkor lehessen szaggatni. Amikor összeállt a tészta, belekeverem a finomra összeaprított medvehagymát. Lobogó, sós vízbe szaggatom galuskaszaggatóval. De lehet deszkáról, vagy ahogy tudjuk… Leszűröm és jól lecsöpögtetem! Egy nagyobb serpenyőben vajat melegítek és ráteszem a galuskákat. Kicsit lekapatom, tehát nem nyúlok hozzá addig, ameddig egy pici pörzs nem keletkezik a tésztákon. Ezt követően ráöntöm a felvert tojásokat és addig pirítom, amíg a tojás már nem folyós. Itt mindenki a saját ízlése szerint beállíthatja a kellő állagot a totyakostól a szárazig. Ennek a változatnak is kísérője lehet a klasszikus fejes saláta, de például Szellő, a nagyobbik lányom kovászos uborkával szereti. Itt jegyezném meg, hogy a minap láttam a zöldségesnél szép uborkákat és mivel állítólag megérkezett a tavasz, már simán lehet kovászolni is!
Medvehagymás vaj vagy sajtkrém
Hozzávalók:
- 200 gr vaj vagy natúr sajtkrém
- 6 levél medvehagyma
Elkészítés:
Ha netalán olyasvalaki olvassa ezt a cikket, aki egyáltalán nem tud főzni, annak nagy sikerélményt ad ennek az egyszerű, de annál nagyobb gasztronómiai élményt nyújtó kiegészítőnek az elkészítése.
Veszek rendes vajat. Zsírtartalom 82%, ez van ráírva. Kibontom és beleteszem egy keverőtálba. Otthagyom a konyhaasztalon egy jó fél órát. A medvehagymát finomra aprítom és hozzákeverem a sóval együtt. Érdemes keverőgépet használni (de nem mixert!), úgy egyenletesebb lesz a végeredmény. Kisebb edényekbe pakolom és jól lefóliázva a hűtőbe teszem. Ha picit elegánsabb, vagy ünnepi az étkezés, akkor csillagcsővel ellátott habzsákba töltöm a még képlékeny vajat, és kis formákat nyomok egy tálcára helyezett zsírpapírra. Ezt is jól lefóliázva teszem a hűtőbe, és ha keménnyé dermedt átteszem a formákat egy jól záródó dobozba. Így elegánsan lehet tálalni a medvehagymás vajat.
A sajtkrémet is a fenti módon készítem el. A boltban vásárolt sajtkrémhez hozzáadom a finomra aprított medvehagymát. Ott a sóval vigyázok, mert a sajtkrémek általában alapból sózottak.
Szörényi Örs
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez