Szívbarát szuperételek
Töltődj fel rostanyagokkal szíved egészségének érdekében!
A szívbarát táplálkozás nem arról szól, hogy szigorú szabályok sorozatát követed, csupán széles választékban kerülnek olyan ételek a tányérodra, amelyek valóban jótékony hatással vannak Rád. Felmerülhet a kérdés, hogy a ma meghozott döntések jóvátehetik-e a korábbi táplálkozási bűnöket, hiszen a szerényebb anyagi körülmények között megélt főiskolai évek alatt, ki nem fanyalodott rá gyakorta a szénhidrát-dús, olcsó menükre? A következő hat étel segít megalapozni egy étkezési stratégiát, melyet követve számos szívprobléma megelőzhető. Tekintsd kiindulópontnak a saját, egészségesebb étrend akcióterved kialakításához.
1. Mandula
Miért: kedvezően hat a koleszterin-szintre.
Hogyan: bár a mechanizmus nem egyértelműen meghatározott, de számos tanulmány bebizonyította, hogy a rendszeres, napi mandulafogyasztás változó mértékben, de csökkenti az LDL (rossz) koleszterinszintet, ezzel javítva a vér lipidszintjét.
Miként fogyasszuk: nyers, sózatlan formában kiváló kiegészítője lehet salátáknak, dresszingeknek, gyümölcsöknek és halételeknek egyaránt.
2. Étcsokoládé
Miért: jelentős vérnyomás csökkentő hatása van.
Hogyan: a csokoládéban megtalálható a flavonoid hatóanyag, ami túl azon, hogy rugalmasabbá teszi a véredényeket, antioxidáns tulajdonsággal bíró vegyület, mely kedvezően hat a szív- és érrendszerre. Az étcsokoládéban nagyobb mértékben megtalálhatóak a flavanoid vegyületek, mint a tejcsokoládéban, a magasabb kakaótartalomnak köszönhetően. Minden nap egy kis kocka csoki elfogyasztása tehát orvosilag javallott, és még boldogsághormonnal is feltöltődünk!
Miként fogyasszuk: ha szeretjük megédesíteni a reggeli kávénkat, legközelebb olvasszunk inkább egy kocka csokit a csészénkbe cukor helyett. A kulcs a csokoládé egészségre gyakorolt előnyeinek élvezéséhez, hogy továbbra is kerüljük a csokis sütik és torták habzsolását, melyek sajnos cukorban és zsírban is jócskán bővelkednek, elnyomva ezzel a szívbarát tulajdonságokat.
3. Kelkáposzta
Miért: javítja a vérerek minőségét.
Hogyan: a kelkáposzta antioxidáns hatású, rostokban, folsavban, káliumban és E-vitaminban dús zöldség. Luteinben is gazdag, mely egyike a legegészségesebb karotinoidoknak, ami kedvezően hat az szervezetre, a közérzetre, valamint a szív- és érrendszerre.
Miként fogyasszuk: enyhén pirítsuk meg olíva olajon, szeletelt hagymával és gombával körítve vagy olívaolajjal a tetején süssük sütőben addig, míg ropogós nem lesz.
4. Zab
Miért: javítja a koleszterin szintet.
Hogyan: a zabban megtalálható, oldható béta-glükán egyaránt csökkenti a teljes és az LDL (rossz) koleszterinszintet.
Miként fogyasszuk: a zab általános felfogás szerint reggelire fogyasztandó étel, de az ízletes, magas rosttartalmú gabonafélék, mint pl. a gabonaszeletek, a legapróbb női retikülben is elférnek és kiváló uzsonnának vagy vacsora utáni nassolni-valónak minősülnek.
5. Vörösbor
Miért: növeli a HDL (jó) koleszterinszintet.
Hogyan: bármelyik alkohol HDL koleszterin emelkedést idéz elő, de a vörösbor további egészségügyi előnyöket is nyújt: a vegyületek közé tartozó polifenolok segítik megőrizni a vérerek rugalmasságát és csökkentik a nem kívánatos véralvadás kockázatát. Jelentős növelése az alkoholfogyasztásnak, szívvédelmi okokból, azonban továbbra sem indokolt!
Miként fogyasszuk: a szívre gyakorolt pozitív hatás a kis mennyiségben rejlik. Napi 1,5 dl bor, amire szükséged van. Több, mint egy pohár bor, napi szintű elfogyasztása növeli a mellrák kialakulásának kockázatát, valamint a súlyos alkoholfogyasztás beláthatatlan szívkárosodást is előidézhet. Habár hivatalos ajánlás még nem hangzott el könnyű alkoholfogyasztásra, az American Heart Association (Amerikai Szív Egyesület) javaslata szerint, az alkohol megbeszélés tárgyát képezheti orvos és páciens között. Azonban, ha eddig nem voltál borfogyasztó, egészségügyi szakértők szerint a bor jótékony hatásai miatt nem érdemes azzá válni. Más ételekkel és különböző tevékenységekkel, pl. rendszeres testedzéssel is pótolható a szív védelme.
6. Szardínia
Miért: a vér lipidszintjére gyakorolt hatása jelentős.
Hogyan: az Omega-3 zsírsavakban gazdag hideg-vízi halak fogyasztása jótékony hatással van az egészségünkre, ezek közül is kiemelkedő a szardínia. A benne megtalálható jó zsírok összefüggésbe hozhatók az alacsonyabb, káros trigliceridszinttel és a magasabb HDL (jó) koleszterinszinttel.
Miként fogyasszuk: próbáljuk ki salátán, kockára vágva, feltétként kétszersülten. Szendvicseken és pizzákon egyaránt ízletes. Ha azonban mégis úgy érzed, hogy a szardíniát nem neked találták ki, fontolj meg más zsíros halakat, a lazac kiváló választásnak bizonyulhat.
Krajnyik Cinti
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez