Szextitkok: sóhajtások és sikolyok
Az éjszakai merevedés a férfiembert egy éjszaka alatt többször is eléri, sőt, az úgynevezett „nedves álmok” során az orgazmus is bekövetkezik. Az agy és a fantázia tehát különösebb fizikai ingerlés nélkül is képes örömélményhez juttatni az önfeledten szendergőt.
De mi a helyzet a nőkkel? Nálunk sem a szexuális izgalomnak, sem az orgazmus bekövetkeztének nincsenek olyan egyértelmű és látványos jelei, mint az erekció és az ejakuláció, így sokáig abban a csalfa hitben ringattak minket, hogy míg a férfi tele van erotikus fantáziákkal még álmában is, addig mi legfeljebb szunyókálunk… Az újabb kutatások azonban kimutatták a légzésszám, a szívritmus és a hüvelyi vérátáramlás mutatói által, hogy a nők is élnek át orgazmust álmukban (hejj, de kár, hogy átalusszuk – gondoljuk sokan…)! Sőt, a vaginális vérbőség – azaz a szexuális izgalmi állapot – a férfiak erekciójával megegyező gyakoriságban jelenik meg az álomszakasz, a REM-fázis idején.
Fotó: Csányi István
Miért is fontos ez nekünk? Szexuális lények vagyunk: arra teremtettünk, hogy örömünket leljük a szeretkezésben, az erotikában – nemtől függetlenül! Számos mítosz tapad a nők „frigiditásához” (hess!), miközben a biológiailag determinált, veleszületett orgazmus képtelenség közel azonos arányban van jelen a két nem esetében, s becslések szerint 1-2 % körül mozog! Tehát álmunkban, amikor nem érvényesülnek az elvárások, a tiltások, a megfelelési kényszer, akkor testünk önfeledten reagál a napközben rendszerint tilosnak címkézett, vagy egyszerűen csak elfojtott erotikus képekre. Mi az tehát, ami legátolja az örömöt? Természetesen számos forrásból eredhet, leginkább az egyéni élettörténetbe ivódott érzések. Gyakran ráadásul elhisszük azt, hogy bennünk van a hiba, ha a testünkkel való nem megfelelő bánásmód számunkra nem okoz örömet. Nem ritka, hogy az a nő, aki saját magát két perc alatt juttatja el a csúcsra, a partnerrel nem képes ellazulni, feloldódni. Szorongunk, hogy nem felelünk meg, hogy nem úgy nézünk ki és nem úgy „funkcionálunk”, mint a pornó azt bemutatja. Ezért aztán nem is kívánjuk az együttléteket. Hisz nem tudom megkívánni a kínai ételt, ha nem szeretem – ha nem örömteli, hanem sok esetben inkább fájdalmas az együttlét, akkor testem-lelkem nem vágyik rá.
S hogy mi segíthet megtalálni egészséges ösztöneinket? Ha megértjük, hogy a szex nem lóverseny, hanem teljes mértékben individuális az, hogy miképp éljük meg. Egész testünk egy nagy, összefüggő erogén zóna, más-más érintés, erősség, időtartam okoz örömet, amire eltérő intenzitással, mélységgel, érzelmi élménnyel reagálunk. Különbözőek vagyunk – s ettől izgalmas! A partner számára pedig nem csak kihívás, hanem jutalom is az, hogy olyan élményt ad nekünk, amit másképp nem élnénk meg. Hisz valljuk be, honnan tudnánk, hogy egyes érintések milyen bizsergetőek: szokta-e bárki is magának simogatni a hátát, vagy a tomporát?
Hevesi Krisztina /szexuálpszichológus/
Hevesi Krisztina: SZEX. A pszichológusi dívány titkai
Hevesi Krisztina: SZEXTRÉM. Perverziók, szexfüggőség és ártalmatlan különcségeink
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez