Szeretnék kapcsolatot, de folyton menekülök - Mi állhat az elköteleződési problémák hátterében?
Nehezen engedünk át bárkit a sebezhetőségének rétegein. Párkapcsolatokat próbálunk játszani, és úgy akarunk meghitt emberi kapcsolatokban létezni, hogy nem adjunk át egészen önmagunkat, nem köteleződünk el. A szívünk megnyitása nélkül pedig nincsenek igazi találkozások, nem létezik meghitt szeretetkapcsolat.
Mi áll az elköteleződési problémák hátterében? Múltban szerzett sérüléseink, traumáink vagy sérült kapcsolati mintáink szinte mindig megnehezítik a kötődés kialakulását. Ahhoz, hogy rossz sémáinkat átírjuk, érzelmileg beleereszkedjünk egy kapcsolatba és meleg, meghitt otthonosság érzést, biztonságot tapasztalhassunk meg, ahhoz sokszor mély önismereti munkára van szükség. A szüleinkkel való kapcsolat feldolgozása és a nekik való megbocsátás kulcsfontosságú lehet ebben a folyamatban, ami időt és türelmet igényelhet önmagunkkal szemben.
A bizalom felépítésének önmagunk felé is meg kell történnie. Alacsony önbizalommal, sérült önértékeléssel valóban nagyon nehéz elhinni, hogy bárki szerethető, értékes, és ő az egyetlen. Az egészséges önbecsülés, a helyes önértékelés alapjait a gyerekkorból kellett volna hoznunk, a dicséretek, a pozitív megerősítés, a segítő, elfogadó szeretet által. Nekünk, szülőknek ebben óriási a felelősségünk. Gyerekeinkkel éreztetnünk kell az alkalmasság, a szerethetőség érzését, hogy igazán értékesek valamiben, és hogy ebben boldogan, felszabadultan kiteljesedhetnek. A legtöbb felnőtt sajnos még mindig nem érzi mindezt. Az a felnőtt, aki gyerekként nem tapasztalta meg saját értékét, abban mindig ott bujkál majd az alkalmatlanság negatív élménye, és kínzó megfelelési vágy, önleértékelés, párkapcsolati függőség lesz az öröksége.
Ahhoz, hogy bárki képes legyen átadni magát egy kapcsolatnak, nem csak a másokba vetett bizalmát hanem az önbizalmát is újra kell építenie. Aki szereti önmagát, az képes jól szeretni és felismerni mások iránta érzett szeretetét is. Sérüléseink mentén kialakulhatnak önértékelési problémák is, melyek elbizonytalanítanak vagy szorongással töltenek el. Kapcsolati viselkedésünk énképünk részévé válhat, úgy tekintünk önmagunkra, mint valaki, aki mindig elmenekül, amikor egy kapcsolat elmélyülne.
Szeretnék kapcsolatot, de folyton menekülök. Mi állhat az elköteleződési problémáim hátterében?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez