Szerelemből nem gyilkolunk – a családon belüli erőszakot ne akarjuk romantikus szálra felfűzni
Egy mostani hír szerint, Dunakeszin egy férfi megölte a feleségét, az anyósát, a gyermekét, és aztán saját magával is végzett. A hír alatti kommentek között van olyan, aki azzal próbálja elbagatizálni a helyzetet, hogy az anyósa és a felesége még talán, de hogy a gyerekét is? Az ilyen helyzetekben, ha nem tudod szépen és értelmesen és világosan leírni a gondolataidat, akkor inkább ne írd le, mert nem helyénvaló. A hír alatti kommentek többségének fel sem merül a családon belüli erőszak. Fel sem merül, hogy vajon mi lehetett az előzménye, hogy vajon évekig tarthatott ez a bántalmazott kapcsolat. Fel sem merül a kommentek többségében, hogy mióta és mit szenvedhetett a feleség és/vagy a gyerek.
Azóta olyan cikkek láttak napvilágot, amiben magát a férfit teszik meg áldozatnak. Olyanokat írnak, hogy szerelemből gyilkolt. A szokásos forgatókönyv zajlik le ilyenkor: a bántalmazás szót kikerülve, igyekszünk mentségeket és magyarázatokat szerezni a gyilkos érdekében. A bántalmazó nem szerelemből gyilkol, és nem, ne mondjunk rá olyanokat, hogy „pedig olyan udvarias volt, mindig illedelmesen előre köszönt a közértben, és minden alkalommal olyan kedvesen érdeklődött, hogy vagyok.”
Judith Herman szerint „csábító lehetőség az elkövető oldalán állni, hiszen az elkövető mindössze annyit kér a kívülállótól, hogy ne tegyen semmit… Ezzel szemben az áldozat arra kéri a kívülállót, hogy ossza meg vele fájdalma terhét. Az áldozat cselekvést, elköteleződést és emlékezést követel.”
Könnyebb felmenteni valakit, mint ráébredni, hogy minden családban elő tud fordulni ilyen helyzet sőt, nem csak családban van erőszakosság, lelkibántalmazás, hanem bármiféle közösségben létre tud jönni. Az iskolában is bántalmazni tudják egymást a gyerekek olyan szinten, hogy akár az öngyilkosság is szóbajöhet egy-egy bántalmazott gyereknél. Azt hiszed, hogyha valaki művelt, diplomás, esetleg több diplomás, több nyelven beszél és pluszban mindenkivel kedves, az nem lehet bántalmazó? Az nem lehet egy családon belüli bántalmazás részese? Azt hiszed, hogy csak az képes bántalmazni, aki rossz családban, illetve valamilyen hátrányos helyzetben nevelkedett fel? Nem. A családon belüli bántalmazás és erőszak független a vallási hovatartozástól, a kultúrától, az anyagi helyzettől, a személyiségi attitűdtől, a bőrszíntől, a hatalmi pozíciótól, kortól, és olykor még a nemektől is. A bántalmazás minden ajtón be tud kopogni, és tudod, be is kopog.
Épp ezért kéne rendesen felkészíteni a tanárokat, a nőket, a férfiakat, a tinédzsereket, a bírókat, az esküdtszéket, az ügyvédeket, a pszichológusokat, a pszichiátereket, a szociális munkásokat, a gyermekvédelmiseket, a rendőröket arról, hogy mi is az a családon belüli erőszak, hogy mi számít egyáltalán erőszaknak, hogy hogyan tudják felismerni a láthatatlan bántalmazás jeleit, mert a legtöbb esetben a bántalmazásnak nincsenek külső nyomai. És ez a legfontosabb pont: attól, mert valamit nem látsz, attól, mert valami nem szúrja ki egyből a szemed, attól az még ugyanúgy létezik, és attól az még ugyanúgy bántalmazásnak minősül.
A bántalmazás nem minden esetben egyenlő a tényleges erőszakkal. És ne várjuk meg, amíg látható jelei lesznek, ahogyan a most lévő dunakeszi tragédiánál.
Nem mindig lesz az erőszaknak látható nyoma
A bántalmazás nem mindig fajul tettlegességig, de nem lehet elbagatellizálni és semmibe venni a lelki bántalmazást azért, mert nehezebb észrevenni az áldozaton. Az áldozat nem mindig fog beszélni, sőt, nagyon ritka, amikor egyből segítséget kér, vagy felmeri vállalni azt a helyzetet, amiben éppen benne van. Ettől még az áldozat nem lesz hibás és mazochista, annak ellenére sem, hogy sajnos még mindig ez a legáltalánosabb vélemény a családon belüli erőszak áldozatairól. Az áldozat azért nem beszél, mert az van benne, hogy senki sem hinne neki. Mert lehet, hogy már szólt a rendőrségnek, de ők nem tettek semmit sem. A traumatizált személyben végül az lesz, hogy egyedül kell megoldania, mert senki más nem hinne neki, mert maga a bántalmazó fél is ezt sugallja neki. Hogy mégis kinek mondaná el?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez