Stílusról - férfiaknak II.
A stílusos öltözködés nehezen elsajátítható. Sokan állítják, hogy nem is tanulható, valahol mélyen, a zsigereinkből gyökerezik. Jómagam ezzel nem értek egyet. Bár igaz, hogy könnyebb dolga van annak, aki már otthon is ezt látta, ezt szívta magába, de igenis, mint minden más, ez a készség is fejleszthető.
A stílusos öltözködés nehezen elsajátítható. Sokan állítják, hogy nem is tanulható, valahol mélyen, a zsigereinkből gyökerezik. Jómagam ezzel nem értek egyet. Bár igaz, hogy könnyebb dolga van annak, aki már otthon is ezt látta, ezt szívta magába, de igenis, mint minden más, ez a készség is fejleszthető.
Ha valaki nem volt annyira szerencsés, hogy az öltözködés iránt fogékony családba született, akkor is tanulhat, persze a téma iránti érdeklődés nem árt, hiszen mindnyájan tudjuk, hogy már az iskolában is könnyebb volt olyan tantárgyat elsajátítani, ami izgatta a fantáziánkat. Egy dolog azonban biztos, ha érdekel, ha nem, az üzleti életben mindenképpen fontos, hogy mit veszünk fel reggel indulás előtt. De hogyan is áll össze egy férfiruhatár? Először is a „business” azaz az üzleti viseletből, másodszor a „casual” azaz a hétköznapi, lezserebb, sportosabb a szabad időben viselendő darabokból és legvégül a „formal” azaz a különleges alkalmakkor pl. esküvő hordott ruházatból.
A „business wear” összeállítása meglehetősen szigorú szabályok alapján történik. A leglényegesebb szempont, hogy mindig a minőség részesítendő előnyben a mennyiséggel szemben. Fontos, hogy a munkában viselt öltönyök általában sötét színűek, anyaguk egyszínű vagy finoman csíkozott. Ezen szabályoktól persze a kreatív területeken dolgozók esetében eltérhetnek, vagy abban az esetben is kivétel tehető, ha a klíma ezt kívánja. Például a forró afrikai országban megengedhető a világosabb finom gyapjú, pamut vagy len anyagok viselete is, ezek azonban a kivételek, amelyek a szabályt erősítik.
Lássuk, tehát mire is van feltétlenül szükségünk munkánkhoz viselt alapruhatárunk összeállításakor! Minimálisan két öltönyt szerezzünk be, mindkettőt két nadrággal. Ez azért fontos, mert praktikusan a pantallók jobban koszolódnak és kopnak, hiszen nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, mint a zakó. A legideálisabb, ha egy sötétkék és egy szürke öltönyt választunk. A fekete szín kerülendő, hacsak nem a reklám, divat, média világában vagy valamilyen más „kreatív” területen dolgozunk. Az alapanyag mindig természetes szálból legyen szőve. Válasszuk a legkézenfekvőbb gyapjút önmagában vagy más, nemes anyagokkal pl. kasmírral, alpakával keverve. Figyeljünk a jó szabásvonalra, a legideálisabb, ha ruháinkat méret után készíttetjük.
A jó kombinálhatóság érdekében öltönyünkhöz fehér vagy világoskék ingeket vásároljunk, mindkét színből minimum 3-3 darabot. A legfontosabb itt is a minőségi 100% pamut alapanyag és a megfelelő méret. Mivel az urak nagy részének testméretei valahol két ingméret között mozognak, ha tehetjük, keressük fel a hozzánk legközelebbi ingkészítőt és szabassuk testre e fontos ruhadarabot. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy ingünk ujja megfelelő hosszúságú-e, hogy a gallérbőség nyakméretünkkel egyezik-e és, hogy bősége megfelelő-e. Ezen kívül, ha varratjuk ingeinket, magunk határozhatjuk meg, hogy milyen gallérral, kézelővel, gombolással illetve, hogy zsebbel vagy anélkül szeretnénk őket.
A „business” viselet fontos kiegészítője a nyakkendő. Sok teória forog közkézen arról, hogy honnan is ered. Vannak, akik még a római kori légionáriusok nyakába kötött kis textil darabig vezetik vissza családfáját, vannak, akik a 17. századi horvát hadseregben szolgáló katonák nyaksáljáig. Az azonban biztos, hogy a ma viselt nyakkendő 1924 óta létezik. Akkor kezdi ugyanis a New York-i Jesse Langsdorf a szálirányhoz képest 45 fokos szögben három darabból kiszabva - így ugyanis kevésbé kopik az anyaga - gyártani. Szerezzünk be tehát 6-8 nyakkendőt is!
Fontos és nélkülözhetetlen darab a cipő és az öv. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy minőségi öltönyt vásárolnak, de a cipőjükre sajnálnak áldozni. Ne essünk bele ebbe a csapdába! A legdrágább ruhát is tönkreteheti a nem minőségi lábbeli. Válasszuk bőrből készült darabokat, legalább egy pár feketét, egy pár barna vagy cognac színűt és hozzájuk színben harmonizáló öveket! Fontos, hogy cipőinket ápoljuk, és mindig kisámfázva tároljuk, így hosszú ideig hűséges társaink lehetnek!
Ha a fentieket beszereztük sikerült elérnünk, hogy hétköznapjainkban megjelenésünk mindig kifogástalan, ugyanakkor változatos legyen. Apropó, még egy apró, de lényeges dolog. Fontos, hogy zoknink színe mindig harmonizáljon ruházatunkkal! Legyen tehát sötétkék, szürke és MINDIG térdzokni! Nincs annál kiábrándítóbb, mint amikor egy kifogástalanul felöltözött úr leül és kivillan a szőrös bokája… Figyeljünk a részletekre, bár azt hiszem, hogy ez nemcsak az öltözködésben, de az élet minden területén betartandó szabály.
C.Styling
http://www.facebook.com/Styling2011
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez