Sokkal több nőt érint, mint gondolnánk - Human papilomavírus (HPV)
A humán papillomavírus világszerte az egyik leggyakrabban előforduló szexuális úton terjedő vírusfertőzés. Mely elsősorban ugyan nemi úton terjed, de nem kizárólagosan. Sokan nem is tudják, de a HPV sokáig tud tünetmentes is lenni, így a szűrővizsgálat fontossági kiemelkedő.
Mit kell tudni a HPV-ről?
A vírusnak több mint 100 típusa létezik, melyeket alacsony és magas kockázatúként sorolják. Az alacsony kockázatú vírustörzsek okozzák a nemi szemölcsöket. A magas kockázatú vírustörzset azonban összefüggésbe hozták a nőket érintő méhnyakrákkal. A szexuálisan aktív nők esetében a második leggyakrabban előforduló ráktípus a méhnyakrák. Azonban a férfiak sem kivételek, ugyanis esetükben is előfordulhat, hogy a HPV daganatos megbetegedést okozhat.
Az mindenesetre már bizonyított, hogy a HPV 16-os és 18-as típusa felelős az európai méhnyakrákos esetek jelentős többségéért.
Sajnos mivel a fertőzés sokszor tünetmentes, így észrevétlenül is továbbadhatjuk partnereinknek.
Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a szűrővizsgálatok életet menthetnek.
Ma már nem kínos elmenni egy STD szűrésre, sőt inkább ajánlott. Hiszen ezeknek a nemibetegségeknek java része kezelhető lenne, ha időben felismernénk. Valamint azt sem lehet elfelejteni, hogy egyáltalán nem kell a megbélyegzéstől tartani, hiszen nem minden nemi betegség szexuális úton terjed.
De mégis akkor hogyan terjed a HPV?
A leggyakoribb átviteli mód a fertőzött bőrrel vagy nyálkahártyával való közvetlen érintkezés, leggyakrabban szexuális együttlét során keletkező apró sérülések révén. Bár a gyakori partnerváltás növelheti a fertőzés kockázatát, azonban a betegség veszélyeztetheti azokat is, akik hosszú távú kapcsolatban élnek. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy orális szex útján is megfertőződhetünk.
Az immunrendszerünk a legerősebb védőhálónk a HPV esetében, ugyanis fiatalabb korunkban szervezetünk könnyebben veszi fel a harcot a vírussal, így hamarabb le is tudja azt küzdeni. Később harmincas éveinket követően ez a folyamat már nehezebben megy.
Mit tehetünk?
Nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálat. Nagy szerencsénkre már otthoni önmintavétellel is elejét vehetjük a komoly bajnak.
A Synlab labordiagnosztikának köszönhetően mindkét opcióra van lehetőségünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez