„Sky is the limit!”- beszélgetés Szloboda Évával
Szloboda Éva kétszeres Európa-bajnok, Világ Kupa és világbajnoki ezüstérmes, többszörös válogatott, és magyar bajnok tornász, sportaerobik-versenyző, edző, oktató, illetve versenybíró, az IWI nemzetközi fitnesziskola szakmai vezetője A Magyar Torna Szövetség Aerobik Szakági Bíróbizottság egyik vezetője. 2012-ben a világ 15 legjobb aerobik bírója közé választották. Évi egy folyamatosan pörgő, szabad szemmel szinte követhetetlen személyiség. Többször láttam már több telefonnal beszélni szinte egyszerre. Most megállítottuk egy interjú erejéig.
Hogyan kezdődött a kapcsolatod a sporttal?
Elég fiatalon 5 évesen választottak ki a nevelőedzőim, torna sportágra. A felmérés része volt a bordásfalon függésben lábemelés, melyet nevetve, könnyedén hajtottam végre. A bonyolultabb mozdulatok, feladatok mind a mai napig a kedvenceim.
Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?
A sportbeli eredmények lehetnek egy versenyző fokmérői, azonban egy idő után már más szemmel nézek ezekre az eredményekre. Arra is büszke vagyok, hogy a saját sportsikereim mellett másokat is sikerre vittem. Mégis, a lányom az, akire a legbüszkébb vagyok. Tanulmányi, sportbeli és munkahelyi sikereket tudhat maga mögött.
Elég céltudatosnak tűnsz. Tudatosan építetted a karriered? Mi a végzetséged?
A céltudatosság abból a szempontból igaz, hogy gyerekkorom óta az edzői pályára, a tanításra készültem. A karrieremben nagy szerepe volt annak, hogy az élet mindig újabb megoldásra váró feladatokat sodort elém, lehetőséget adva arra, hogy kipróbáljam, megmérettessem magam. A tudatosság inkább abban mutatkozik meg, hogy mindig kíváncsi vagyok, szeretném megtudni, megtanulni, amit még nem tudok, ennek érdekében folyamatosan képzem magam. Végzettségeimet tekintve torna és aerobik szakedző, nemzetközi aerobik edző és bíró, valamint táncpedagógus és korrektív tréner vagyok.
Aki ismer tudja, hogy az oktatás szívügyed. Van ebben valamilyen küldetéstudat?
Szeretem a tudásomat átadni, szeretem megtanítani új dolgokra a velem együtt fejlődni vágyókat. Ebből a szempontból ugyanolyan lelkes vagyok, ha gyerekről, felnőttről vagy az idősebb korosztályról van szó. Örülök, ha újdonságot, érdekeset tudok nyújtani az oktatások, vagy az edzéseim során. Az utánpótlás nevelését, a tapasztalatok átadását tartom nagyon fontosnak.
Hogyan telik egy napod? Egészségtudatosnak tartod magad? Ha igen, akkor ez miben jelenik meg a hétköznapjaidban?
Ha egy napomat jellemeznem kellene, akkor azt tudom mondani, hogy a tegnapom még nem ért véget, de a holnapom már elkezdődött. A nap 24 órájának minden percében van mit tennem, és előfordul, hogy 48 órányi feladatot próbálok belesűríteni. Ebben is egy kicsit versengek önmagammal. Szinte minden napomat a sport teszi ki teljes egészében, minden e körül forog. Mivel azonban sok szabadidőt nem hagyok magamnak, így az étkezésekre kevés minőségi idő jut, tehát ebben a tekintetben nem biztos, hogy én lennék a követendő példa.
Az IWI szakmai vezetőjeként hogyan látod a mai magyar fitneszképzést?
Véleményem szerint két véglet fedezhető fel. Az egyik oldalon az „instant képzések” vannak, ahol a minőség nem számít, csak a rövid idő alatt és olcsón, „gyorsan a papírt a kézbe” a fontos szempont. A másik oldalon a minőségi, és relatíve drágább oktatás, mely azonban hosszú távon többet kamatozik. Ahogyan a minőségi ruházatot választja az, aki hosszútávra tervez, úgy annak bizony a minőségi képzés lesz az, mely a beruházást megéri.
Véleményed szerint mi különbözteti meg a jó edzőt a rossz edzőtől?
A jó edző olyan, mintha egybe gyúrnád a szakember mellett a pedagógust- pszichológust- mediátort. A szaktudása sokrétű és szerteágazó. Legyen képes a hozzáfordulókkal együtt megtalálni azt a motivációs utat, melyen közösen haladva az önmaguknak kitűzött célt elérhetik.
Hogyan aktualizálod a tudásod, hogyan képzed magad? Lesznek-e új képzéseitek?
A nemzetközi trendeket állandóan figyelemmel kísérem. Szerencsés vagyok, mivel évente többször is lehetőségem van külföldi kollégák körében hosszabb- rövidebb időt eltölteni, és eszmét cserélni. Emellett magyar - az IWI-ben is oktató – kollégáimmal szinte naponta megvitatjuk a sporttudomány és a trendek alakulásait.
Ennek megfelelően a meglévő OKJ-s képzéseink és továbbképzéseink mellett a nagyvilág felé is nyitunk az IWI- oktatási palettájával. Több újdonság is van a tarsolyunkban, melyből minden, már nálunk végzett, vagy a képzéseinkbe most bekapcsolódók is kedvükre választhatnak majd 2017-ben. Érdemes lesz ránk figyelni az új évben is!
Mit üzensz azoknak, akik az edzői hivatást szeretnék választani?
Szívet- lelket adjanak bele, mert csak így érdemes!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez