Sípálya Kresz
A síelésnek is megvannak az írott és íratlan szabályai, amiket bizony be kell tartani. A siklást ugyan nem kötik jogosítvány megszerzéséhez, mégis van olyan veszélyes, mint az autóvezetés. A pályákon nem elég csupán a jó fizikai felkészültség és a jó reflex, ismerni kell a sípályán elhelyezett táblákat is.
Sajnos azonban sokan nincsenek tisztában ezekkel a szabályokkal. Ez nemcsak az évente maximum két hetet síelő magyarokra vonatkozik, hanem a helyiekre is. Mégsem lehet a mentségünk az, hogy ők sem tartják be a szabályokat, mert a felelősség minket is terhel. A szabályok nem ismerése esetén is úgy fog kezelni minket baleset esetén az intézkedő hatóság, mint akik tisztában vannak a pályán található táblák jelentésével. Ne felejtse el senki, hogy nem kioktatni kell sporttársainkat bottal hadonászva lesiklás közben, hanem be kell tartanunk a szabályokat, még akkor is, ha más fittyet hány rá.
A F.I.S. (Nemzetközi Síszövetség) 10 pontja:
1. Teljes biztonság a sípályán. Ne veszélyeztessük mások testi épségét!
2. A lesiklás sebességét az időjárásnak, a pálya minőségének, a terepviszonyoknak és a sítudásnak megfelelően válasszuk meg!
3. A fentről érkező síelőnek kell vigyáznia az előtte haladókra!
4. Előzés: a kikerülést úgy kell végrehajtani, hogy a lassabban haladó mozgását ne zavarjuk és ne veszélyeztessük.
5. A pályára történő behajtás, kihajtás és a pálya keresztezése nem zavarhatja a pályán síelőket.
6. Megállni csak belátható helyen, a pálya szélén lehet. Tilos letörésnél, kanyarban, és szűkületben várakozni.
7. Gyalog közlekedni lefelé és fölfelé is csak a pálya szélén lehet.
8. A pályán elhelyezett táblák utasításait és jelzéseit figyelembe kell venni, és be kell tartani azokat.
9. Baleset esetén a segítségnyújtás kötelező.
10. Baleset szemtanúinak a tanúskodása kötelező.
A tízpontos szabályon kívül további tényezőket is figyelembe kell venni ahhoz, hogy biztonságban érezhessük magunkat a pályán. A következő felsorolásban azok a viselkedési tényezők és előkészületek szerepelnek, amelyeknek hiánya veszélyeztetheti a felhőtlen kikapcsolódásunkat.
- Biztosítás nélkül nem tanácsos síelni. Még mindig olcsóbb kifizetni egy egyhetes biztosítást, mint a külföldi orvosokat, akik nem aprópénzért dolgoznak. (lassan már itthon sem!)
- Síelés előtt tájékozódjunk az időjárásról és a pályák minőségéről. Másképpen kell felkészülni a latyakos és a keményre fagyott pályára, illetve a napos és a felhős, szeles időre.
- Érdemes beszerezni egy térképet a sípályáról, és alaposan átnézve tájékozódni a helyi adottságokról.
- Fontos a megfelelő táplálkozás és a fokozott folyadékfogyasztás, mert a szervezet a magas hegyek között végzett sportolás hatására nagyobb igénybevételnek van kitéve.
- Bőrünket a kiszáradás, fagyás és leégés ellen speciális, faktoros krémmel védjük.
- Az öltözetünket és a sífelszerelést gondosan nézzük át minden síelés előtt. Síszemüveg és síkesztyű mindig legyen nálunk, illetve gyerekeknél kiemelten fontos, felnőtteknél ajánlott a sisak használata.
- Síelés előtt elengedhetetlen a bemelegítés, azaz nemcsak a nap elején, hanem ebéd vagy hosszabb pihenő után is kötelező az izomzat és ízületek felkészítése a sportolásra. Síelés során pontosan be kell osztani a saját energiánkat. Aki fáradt, az inkább álljon meg pihenni.
- Tilos a kijelölt pályán kívüli síelés. Akit a pályán kívül ér a baleset, azokkal a hegyi mentők csak térítés ellenében foglalkoznak.
- Amennyiben a körülmények lehetővé teszik, érdemes egy képzett síoktatóhoz beiratkozni, hogy a helyes technikát sajátítsuk el.
- A sílifteken a szlalomozás, a hintázás és az idő előtti kiszállás tilos. A liftek használatáról táblák figyelmeztetnek.
- Mosolyogjunk és lazítsunk. Elvégre üdülni jöttünk és sok szép látnivaló van a hegyekben. A fenti tanácsokat érdemes megszívlelni, mert ha tudatossá válnak, akkor sok-sok kellemetlenségtől szabadulhatunk meg.
Kellemes kikapcsolódást és balesetmentes síelést kívánunk minden olvasónak!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez