Ruhával vagy ruha nélkül? – Suzuki GSX-S1000 GT és GSX-S1000
Azonos alapokra építve, de mégis két teljesen külön egyéniség járt nálunk az elmúlt két hétben. A meztelen S1000 és a túraruhába öltöztetett S1000 GT. Nagyon nehéz választás elé állított bennünket, hogy melyiket szeressük jobban, hiszen a stílus maga az ember, akarom mondani a motor. A vadságot, vagányságot kedvelők egyértelműen a naked, a végtelen kanyargós aszfaltcsíkot és a túrákat kedvelők pedig a GT változatot fogják jobban szeretni.
Egy valami egészen bizonyos, a K5-ből, azaz a GSX-R1000-ből származó, de persze jelentősen átdogozott erőforrás 152 önfeledt lóerőt biztosít mind a két változatnak. Tényleg csak az alapok maradtak azonosak, hiszen a vezérléstől a szeleprugókon keresztül a kipufogógáz elvezetésig mindenhez hozzányúltak a mérnökök. Ezáltal teljesíti az EUR5 szabványokat és természetesen egy sokkal finomabb, tökéletesebb járást biztosít.
Az élményt tovább növeli a lenyűgöző futómű és a gyorsváltó. A technológiai háttér teljesen azonos a sima és a GT változatban, de mind megjelenésében, mint részleteiben komoly különbségeket lehet felfedezni. A különböző fejidomoknak köszönhetően, illetve a túra változat számos kiegészítője miatt, két teljesen más stílust kapunk.
A GSX-S1000, azaz a naked kivitel az előző generációhoz képest teljesen megváltozott. Az egymás fölött elhelyezkedő LED-es lámpák még nagyobb szintre emelik a megjelenés vagányságát. Emiatt az egyedi elrendezés és az arany színű, meredek dőlésszögű, fordított teleszkópok miatt egy minden más motortól összetéveszthetetlen megjelenést kapunk. Igazi szemcsapda, amely irigykedő pillantásokat vált ki számos nézelődőből. A kipufogórendszer izgalmas hangja ezt a feltűnést tovább fokozza. A vezetési pozíció egyenesebb tartású, mint a korábbi verziónál, de még most is egyértelműen sportosnak mondható.
A LCD-s központi kijelző segítségével kényelmesen leolvashatóak a legfontosabb adatok motorozás közben. Jó az elrendezése, informatív és szép a kialakítása, annak ellenére, hogy a grafikai megjelenítés limitált egy ilyen kijelző esetében. Kezelése pofonegyszerű, már perc után mindenféle odafigyelés nélkül kezelhető a bal kezünknél elhelyezett gombok segítségével.
Számos modern technika rejtőzik a stabil vázrendszer között. A motor rendelkezik egy intelligens vezetéstámogató rendszerrel, amely a vezetési stílusnak megfelelően alakítja a motor teljesítményprofilját. 3 vezetési üzemmód közül választhatunk, Aktív, Alap és Komfort. Ezek közül az első hozza ki a maximumot a motorból és határozottan csak profiknak ajánlott, hiszen a 152 lóerős teljesítmény itt már nagyon kis gázreakció esetén jön.
Ezzel párhuzamosan dolgozik egy fejlett kipörgés gátló rendszer (STCS), amely folyamatosan figyeli a teljesítményt, gázreakciót és a kerekek tapadását. Amennyiben utóbbi megcsúszik, akkor be tud avatkozni, így növelve a motorozás biztonságát. Ennek érzékenységét 5 fokozatban állíthatjuk.
A GSX-S100 ugyan rendelkezik utasüléssel, de ez kényelmesnek egyáltalán nem mondható, ráadásul az utas kapaszkodási helye is korlátozott. Valószínűleg nem megszokhatatlan, de ideális hosszú távú üléspozíciónak nem hívhatjuk.
Többek között ez az a pont, ahol a GSX-S1000GT mást, többet ad a csupasz változatnál. Meghosszabbított hátsó ülése, illetve a mögé szerelt kapaszkodó segít abban, hogy az utas is jól érezze magát, amikor hosszabb kalandozásra indulunk. Ez a változat visszahozza a sport túramotor eredeti érzését, amely mostanában egyébként, kicsit érthetetlen módon kevésbé divatos. A magasabb építésű túra-endúrók átvették ennek a kategóriának egy részét. Multifunkcionális használatuk lehetőséget teremt arra, hogy máshová is mehessünk, mint az aszfalt. Az persze más kérdés, hogy a felhasználók 95%-a nem teszi ezt meg, de a divat most motor fronton is ilyen, hasonlóan, mint az autók esetében a crossover.
Aki viszont nem ül fel ennek a divathullámnak a hátára, annak egy tökéletes megoldás, hogy az S1000GT nyergébe pattanjon.
A 700 ezer forint ártöbbletért egészen pontosan 12 kilogramm kiegészítő funkciót kapunk a GT változatban. Ennek egy része az imént említett más kialakítású nyereg is. De természetesen a legszembetűnőbb különbség az egyébként kevésbé extravagáns, ámde roppant praktikus burkolt fejidom. A szélvédelem így lényegesen ideálisabb, alkalmassá téve a motort hosszabb túrák kényelmesebb és gyorsabb megtételére is.
Könnyed, kényelmes és gyors. Talán ez a három szó, amely a leginkább kifejezi az érzést, amelyet a GT adott.
A technikai hátteret, amelyet a naked változat kapot,t itt ugyanúgy megtaláljuk, de itt már kapunk egy tempomatot, ABS-t és egy teljesen digitális központi kijelzőt is a pénzünkért. Mindegyik extra kiváló, mondhatnám azt is, hogy az első kettő kötelező is egy GT esetében, de az biztos, hogy még élvezetesebbé teszik a hosszabb távú utazást.
Lehet, hogy nem a legpuhábbak a fékek, vagy úgy általában a kezelhetőség, de amennyiben az ár/érték arányt nézzük, akkor messze felülmúlja a többi versenytársat. A Brembo fékek egyébiránt tökéletesen végzik a dolgukat, egyáltalán nem lehet rájuk panasz.
A kényelem a vezető számára tökéletes. Mivel nem volt cél a változó útburkolatra való hangolás, az üléspozíció alacsonyan van, könnyen leér a lábunk, jól és biztonsággal dönthető a motor a kanyarokban.
A vezetési üzemmódok itt is megtalálhatóak, így ez a kiegészítő, csakúgy, mint a naked esetében, tökéletesre tudja hangolni a motorozási élményünket.
Ahogyan említettem a GT műszeregysége digitális és úgy vélem jelenleg ez a Suzuki legmodernebb műszeregysége a teljes modellportfolióban. 6,5” -es a kijelző mérete. Rengeteg beállítási lehetőséget tudunk rajta megjeleníteni, párosítható a mobiltelefonunkkal és térképszoftver is található rajta. Kezelése nem komplikált, talán a gombok lehetnek túl kicsik, ha vastag a kesztyűnk.
Mind a két motor 19 literes tankot kapott. A GT 1-2 decivel többet fogyasztott, de nagyságrendileg 300 kilométeres hatótáv motorozható mind a két géppel. Hogy mindezt melyik ruházattal tesszük, az pedig legyen egyértelműen az ízlés dolga. Bárhogy is lesz, az élmény garantált.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez