Régi titkok, amelyek ma is szépítenek
Az ókori népek fürdési szokásainak hasznosságát bizonyítja, hogy közülük ma is sok örvend töretlen népszerűségnek.
Az ógörög Hippokratész fedezte föl a víz és az iszap gyógyító hatását. Az ókori Hellászban a társadalmi élet központjai és a testedzés színterei a fürdők voltak. A nagy becsben tartott források felfedezésekor mindig nagy ünnepséget rendeztek, és a fürdők mellé templomokat is építettek – itt aludtak, mert hittek benne, hogy álmukban meglátogatja őket a gyógyulást hozó istenség.
Tepidórium régen Tepidórium napjainkban
A görögök fürdőkultúrája később a rómaiak, a bizánciak és a törökök kultúrájában élt tovább. A római császárság időszakában a fürdőzés hétköznapi szokássá vált, naponta betértek a nyilvános fürdőkbe. A községek pénzén épült fürdők ingyenesek voltak. A nők és férfiak szigorúan elkülönültek, vagy külön részlegekbe, vagy más látogatási időszakban.
Római fürdő
A tepidórium vagyis a langyos fürdő 37-39 Celsius fokos készítette fel a szervezetet a meleg vízre vagy gőzre. A caldarium, azaz forró fürdő 42-50 Celsius fokos hőmérsékletével és magas páratartalmával izzasztotta meg az embereket. Ezt nevezték gőzbarlangnak illetve aroma-gőzfürdőnek is. Itt a test felhevült, a pórusok megnyíltak és a salakanyagok távoztak a szervezetből.
Caldarium régen Caldarium manapság
A másik forró helyiség a laconium volt, 55-65 fokos vízével, ahol gyakran bekenték magukat olajjal, majd egy fém kaparóeszközzel tisztították meg bőrüket. Masszőrt és izzasztókamrát is igénybe vettek. A frigidarium, a hideg fürdőt jelentette, amire hűvös vizes lemosással készítették fel a testet. A pórusok bezárultak, a test és lélek pedig újjászületett.
Kleopátra a Holt-tenger iszapjára esküdött
Kleopátra királynő a fürdésben a görögök és rómaiak nyomdokaiban haladt. A legenda szerint mindennap mézes-szamártejes fürdőt vett. Ennél is lényegesebb azonban, hogy valóságos csodatévő szernek tartotta a Holt-tenger vizét és iszapját, ezért palotát és fürdőt is építetett a tenger partján. A királynő lelkesedése nagy lendületet adott a tengervizes gyógyfürdő fejlődésének. A mai nők is szívesen követik Kleopátra példáját. A mézes és szamártejes fürdő erősíti az immunrendszert, puhítja a bőrt, és elősegíti a női nemi szervek egészségét, mert nem tejsavat juttat be kívülről, hanem a tejsavtermelő baktériumoknak nyújt bőséges táplálékot. A holt-tengeri ásványok és az iszap napjainkban is töretlen népszerűségnek örvend.
Laconium Frigidárium
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez