Rácz Böbi a tavaszi hajápolásról
Böbi már húsz éve dolgozik aktívan fodrászként, eredményességét pedig mi sem bizonyítja jobban, minthogy tavaly bekerült a világ huszonöt legjobb fodrásza közé. Volt szerencsénk kicsit kifaggatni, így megkérdeztük tőle, mit javasol a tél után megfáradt haj ápolására.
Bizonyos időszakokban úgy vesszük észre, hogy jobban hullik a hajunk, különösen ősszel és tavasszal. Mi ennek az oka?
Először is hadd jegyezzem meg, hogy a hajkoronánk a szervezetünk egyik legcsodálatosabb jelző rendszere, hiszen bármilyen szervezeti vagy lelki változás következik be nálunk, hajunk rögtön jelzi nekünk. Az őszi és tavaszi hajhullás mondható természetesnek, általában ebben a ciklusban fogy el szervezetünk raktáraiból a sok vitamin és más hasznos tápanyag, így felkiáltó jelként is felfogható. Arra szólít fel minket, hogy sürgősen pótoljuk a hiányzó készletet. Ha más időszakban, és - az átlagosnál - nagyobb mennyiségű hajhullást figyelünk meg, akkor lehetnek egyéb okok is: hormonális, pszichés változás, gyulladásos betegség (fog, mandula, nőgyógyászati, stb.). Egészen apró szervezeti elváltozást is megmutat hajunk.
Mit tudsz ajánlani az elveszített szálak pótlására?
Természetesen elsősorban azt javaslom, hogy vizsgáljuk meg a hajhullás belső okát és ennek megfelelően kezeljük a szervezetünk problémáját. Ezzel együtt külsőleg is beavatkozhatunk hajhullás elleni szerekkel, de ha belülről nem oldottuk meg a problémát, akkor a szer használata után visszatér a hajhullás. Külsőleg olyan termékeket ajánlok, ami tartalmaz olyan „vivőanyagokat”, amelyek bejuttatatják a vitaminokat és különböző hajhullás gátló anyagokat a hajhagymához. Saját pozitív tapasztalatom az Aminexil nevű termékkel volt , ami teljesen megállította a hullást és erősebbek lettek meglévő hajszálaim. Például: Vichy Dercos Aminexil, L'Oreal Professional Aminexil Control, Kérastase Aminexil.
Képgalériánkért kattints a fotóra!
Télen a haj elveszíti fényét és a színe sem olyan egészségesen telített. Milyen megoldásokat javasolsz festett, illetve szűz hajra ilyen esetben?
Elsősorban professzionális ápoló (pakoló) termékeket ajánlok natúr és festett hajra is, amelyek nem csak a haj felületét fényesítik, hanem annak belső szerkezetét is ápolják. Azon egyszerű oknál fogva nem támogatom a közönségtermékek használatát, hogy a magas marketing költségeik miatt a termékbe kerülő hasznos hatóanyagokat kispórolják, amelyeket olcsóbbakkal pótolnak és az egészséges haj hatását keltik, viszont hosszútávon pont ezek teszik tönkre hajunk szerkezetét. Másod sorban pedig kémiai fényesítést javasolok, amit szakemberek alkalmaznak. Ez az eljárás nagyon hasonlít egy hajfestéshez, csak ez esetben nem szín kerül a hajra, hanem fényesítő anyagok, amelyektől ragyogóan fényes és puha lesz a hajunk.
Tavasszal szeretünk megújulni, gardróbunkkal együtt frizuránkat is lecserélni, de sokan tartanak a drasztikus változástól. Mit javasolsz azoknak a hölgyeknek, akik félnek a hajfestéktől?
Léteznek már olyan hajszínváltoztató anyagok, amelyek pár mosással eltűnnek a hajból és a merészebbek akár színesre (lila, kék, zöld) is varázsolhatják vele tincseiket vagy az egész hajukat. Ilyenek például a Hair Chalk termékek, amelyek májustól lesznek elérhetőek hazánkban a közönség számára. Valamint nem szükséges nagyobb vágatással belevágni a tavaszba, úgynevezett egészségügyi vágással is rendbe hozhatóak a fáradt hajvégek.
Végre elhagyhatjuk a sapkát, frizuránk legnagyobb ellenségét. Szerinted milyen apró vágással lehet feldobni az unalmassá vált hajviseletünket?
Annak, hogy mivel lehet feldobni a megunt frizuránkat, csak a fantáziánk szabhat határt. Akár egy új frufruval vagy színnel, illetve kisebb-nagyobb átalakítással. Érdemes megkérdezni egy jó fodrászt, hogy mit ajánl. Én elsősorban figyelembe veszem az aktuális hajtrendeket, az egyéniséget, a haj textúráját, az arc anatómiáját, életvitelt és a személyes vágyakat a frizurával kapcsolatban, csak ez után javasolok.
Mire kell odafigyelni frizura készítéskor, hogy ne károsítsuk tovább a hajvégeket?
Fontos megemlítenem, hogy jó minőségű termékeket használjunk, még samponként is. Hajmosáskor ne használjunk túl forró vizet, sőt az ápoló leöblítése után egy langyos-hideg vizes öblítés jót tesz a hajvégeknek. Vizesen ne tépjük fésüléskor hajunkat, mert sérülékenyebbek a hajszálak. Szárításhoz használjuk olyan termékeket, amiben hővédő és hőre ható ápoló anyagok vannak, így a hajszárító nem roncsolja tovább hajunkat. Éjszakára pedig érdemes a hosszú hajat lazán összefonni, mert így nem vékonyodik tovább a párnán való dörzsöléstől.
Fontos, hogy védjük hajunkat az UV sugaraktól már ebben az időszakban?
Igen, napsütéskor használjunk kalapot vagy kendőt a sugarak ellen, vagy olyan termékeket, amikben van UV szűrő. Ilyen minőségi termékcsalád például a Kérastase Soleil vagy a Redken Color Extend Sun.
Télen az emberek sokat járnak uszodába, illetve nyaralás alatt találkozhattak sós vízzel is. Hogyan lehet védekezni ezek káros hatásai ellen?
Használjunk olyan hajban maradó ápoló termékeket, amelyek megnehezítik más kristályok/molekulák hajba jutását, lerakódását. Ilyenek a hajban maradó, öblítést nem igénylő balzsamok, hidratálók, hajtejek és olajok.
Végül, megsúgnád nekünk, hogy milyen frizura- és színtrendek várhatóak a tavaszi/nyári időszakra?
Szőkéknek és barnáknak inkább a fémes színek dominálnak majd, de továbbra is a természetes hatású festés lesz a divat. Emellett megmarad idén is az extravagáns színtrend és a kimosható színezők használata. Textúrájában divat lesz a vizes hatású haj, míg formájában jobban elemelkednek a fejtől, picit kócosabbak és lazábbak lesznek.
Nikoletti Sára
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez