Poisonist - a bőr új arcai
Varga Klaudiával, a Poisonist megálmodójával és alkotójával beszélgettem első portfoliójának megjelenésének alkalmából.
Fotógalériánkért kattints a képre!
Mióta foglalkozol divattervezéssel, mi indított el ezen a pályán?
Elsődleges mozgatórugóm maga a bőr matériája, amióta az eszemet tudom a bűvöletében élek. Ennek kicsúcsosodása 2012 májusában jött el, amikor is Fortuna rám mosolygott, és el tudtam kezdeni beletemetkezni a bőr formatervezés rejtelmeibe.
Hogyan kerültél kapcsolatba a mostani MOME-s mestereddel?
Vannak sorsszerű dolgok és találkozások. Bráda Judittal, mesteremmel - aki immár 23 éve a MOME oszlopos tagja, a textil tanszék bőr szakirányán képezi és mentorálja hazánk bőr designereit - egy nyelviskolában hozott össze az élet 2009-ben. Angol oktatóként éppen új diákot kaptam Judit személyében, és el sem tudom mondani, milyen izgalom lett úrrá rajtam, amikor is bemutatkozásakor kiderült mestersége. Végül tanárból tanítvánnyá váltam, régi tanítványom pedig mesterem lett, ugyanis felajánlottam Juditnak, hogy tanítanám őt bőr formatervezési és varrási fortélyokért cserébe.
Mi inspirál a táskáid és tárcáid tervezésekor?
Mindig kellemes izgatottsággal látok neki egy új szabásmintának, maga az alkotói folyamat az inspirációm, örömet okoz, szórakoztat és kikapcsol. A l’art pour l’art égisze alatt saját fantázia világomból merítkezem, elkerülöm a design boltokat és platformokat, direkt módon elhatárolódom a képi behatásoktól. Így tud az egyéniség és kreativitás „szennyeződésmentes” maradni.
Kinek készülnek elsősorban, kiket célzol meg a darabjaiddal?
Csak azoknak ajánlom, akik azonosulni tudnak velük, mintegy tükörben felismerik bennük saját karakterüket, akik első ránézésre azt érzik, mintha mindig is övék lett volna. Azoknak szól, akik szeretik az egyedi, kirívó, de mégis esztétikus darabokat, és tudják is viselni őket, akik nem szeretnek beleolvadni a szájukba tett sablondivat által a tömeg masszájába, de nem is giccs által akarnak kimagaslani. Akik élvezik, hogy a Poisonistot viselvén kaján mosollyal arcukon zsebelhetik be a bókokat, lehetnek a figyelem középpontjában. Hadd idézzem Katona Kriszta sorait: „Nem egyszerű táskákkal és stílussal van dolgunk: karakteres, erős egyéniségeknek készültek, akik tudják, honnan jöttek és merre mennek.”
Milyen anyagokat, színeket, formákat részesítesz előnyben?
Amikor elindulok bőr beszerző körutamra, már mindig tudom, látom belül, mihez és milyen anyagot keresek, gondolok itt az anyag minőségére, színére. Sokszor veszek szerelem első látásra, tapintásra, szaglásra bőröket, szőröket, amik ereklyeként külön szobában sorakozva várnak rá, hogy pengém alá kerüljenek. Valamiféle személyes kapcsolt ez a matériával, érzi az ember melyikhez vonzódik, melyikkel lesz története. Tervezéskor az éles, metsző formák vonzanak. Mindig is szerettem az átalakítható, több funkciós tárgyakat, így munkásságomban ez a momentum is hangsúlyos. Ha egyetlen anyagból álló táskában gondolkozom, legyen az akár önmagában préselt mintás vagy lakk, matt vagy fényes akkor az egyértelműen fekete. Ha több anyagból születik meg, akkor szigorú, sötét, hideg, fémes, rideg, olykor prizmaként csillogó színpalettából választok. Hazai újdonságom a sodródohány tárcám. Anyaghasználatuknál a színskála bővül, hogy ki-ki jobban magára tudjon találni, kedvére tudjon választani saját személyiségéhez illően, itt már férfi darabok is vannak. Vizuális csemegeként van vibráló korall színű kengurubőr, étcsokoládé barna erezett marhabőr, borostyán szín kenguruszőr, és indigókék juhnappa, grillázs, gyöngyházfényű narancssárga vagy fekete alapú szürke halszálás kecskebőr is megjelenik többek között.
A terveidből hogyan lesznek kész darabok? Kikkel dolgozol együtt?
Elkészítem elsőként a skiccet, majd a papír maketteket, kitalálom az anyaghasználatot, majd következik a szabásminta és konzultálás a mesteremmel; majd kiszabom, előkészítem a különböző elemeket és megvarrom az adott bőr tárgyat, végezetül tesztelem. A fotó portfólióm kapcsán volt szerencsém Misetics Mátyás fotográfussal együttműködni.
Mik a jövőbeli terveid? Bővül majd a paletta?
Fejemben már meg van a következő kollekcióm, amit hamarosan a valóságban is realizálok: egzotikus és lakkbőrök fúziójával, hozva a hegyes éles, ám mégis sokak számára vonzó formavilágomat. A későbbiekben férfiaknak szóló egyedi, funkcionális táskák is következnek. Sokan jelezték, hogy szeretnének Poisonist pénztárcát, ezekbe már bele is kezdtem. Nyitott vagyok más alkotókkal való kooperációra is.
Hogyan lehet megvásárolni a darabokat, és milyen árskálán mozognak?
Az árskálát tekintve, elmondhatom, hogy a realitás talaján maradtam, átfedésben a hazai design termékek árszabásával, ezek intervallumán belül. A táskáimat jelenleg egyedi megrendelésekre készítem el. Van érdeklődés irántuk több nívós belvárosi design bolt részéről is, egyelőre még nem dőlt el, hol lesznek kaphatóak. Dohánytárcáim megtalálhatóak az Aktrecords-ban és a MÜSZI Kincses Kamra shop-jában. A héten körvonalazódott egy berlini művészkör részéről is igény a forgalmazásukra, aminek nagyon örülök, mert Berlin az egyik nem titkolt célpontom Japán és Norvégia mellett művészeti, alkotói megjelenési platformként.
További infók ITT!
Krajnyik Cintia
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez