Plasztikáról őszintén
Csak egy kis orrplasztika, vagy egy kosármérettel nagyobb mell, mi az? Manapság már meg se kottyan senkinek a rutin beavatkozás. Van értelme? Van jó oldala? Őszintén, a plasztikai műtétekről.
Mindenkinek kell a plasztika?
Karácsonykor emlékszem, mennyire megborultam azon, hogy az egyik magazinban 30%-os kedvezményt kínáltak az egyik szépészeti klinikára. Miért feltátelezik egyátalán azt, hogy mindenkinek szüksége lehet egy kis plasztikára? Miért olyan törvényszerű, hogy csúnya a profilom, kicsit a mellem és lapát a fülem? 2012-ben természetes, hogy van rajtam egy, vagy több hiba, amit nem tudok elfogadni? Hát persze, hogy az...láttál már beesett mellű, nyuszifogú, karvaly orrú Victoria's Secret modellt?
Természetes kis mellek, implantátum, természetes nagy mellek
Kis hiba, nagy gond
Két táborra oszthatóak az emberek: vannak, akik elítélik a szépészeti műtéteket, és vannak, akik elfogadják. Alapvetően, egy-egy olyan beavatkozással, ami az ember önképét, viselkedését változtatja meg, gátlásokat old fel, és évtizedeken át hurcolt béklyót tép le, nincs probléma. Mennyi szomorú órát, napot, évet okozhat egy csinos hölgynek görbe orra, vagy mennyit csorbít a nőiességén a szoptatás után jócskán megereszkedett mell! Számukra tökéletes és igazán lélekemelő megoldás lehet. Nagyon durva vitákat is hallottam már: egy nő, mondjuk 30 évesen úgy dönt, hogy szívesen korrigáltatna az elálló fülein, a fedezet is megvan rá, de a család kvázi megkövezi ezért, hiszen "Sára, neked annyira szép az arcod, minek?" - és társai. Abba bele sem gondolnak, hogy Sára a 30 év alatt egyszer sem jelent meg copfozott hajjal, mert szégyenli füleit. Mert a plasztika rossz...igen, sok esetben felesleges, de az indokolt helyzetekben igenis támogatni kell szeretteineket, ismerőseinket, mert egy egészen pici javítás is sorsfordító lehet egy boldogtalan ember életében. Persze, jöhet a kommentár, hogy akinek az orra a legnagyobb problémája, az igazán boldog ember lehet, vagy unatkozik...de ezt csak azok érthetik meg, akiket ért már attrocitás, kellemetlen megjegyzés, vagy diszkrimináció kis hibájuk miatt.
Kacsacsőr
Nincs hiba, van gond
Amíg nyugaton inkább az apró korrekciók - az arc asszimetriájának javítása, a mell formázása - népszerűek, addig kelet-Európában, így itthon is a drasztkus, feltűnő dolgokra cuppannak rá legtöbben. Sok olyan orvosról hallottam már, aki "testmódosítást" - nagyon szembetűnő, már-már torzító műtétet - nem is vállal, és tovább küldi a páciensét. Sajnos még mindig hódítanak az irdatlan szilikoncicik, a csalánszopó száj, az idétlenül "kivasalt" arc. Mondok egy példát a jelenségre: Párizs utcáit járva feltűnően sok a jólöltözött ember, ám logót senkin sem látsz. Kicsit keletebbre lehet, hogy még mindig sok a csinos nő és férfi, ám sok a felirat is: óriási D&G övcsat, például.
Önerő, vagy segítség?
Általában, akik elégedettek magukkal, nehezen fogadják el, ha valaki kevésbé az. A média sugallta torz szépségideál viszont egyre több embert vezet meg, és főleg a nők között rengeteg a frusztrált: miért nem vagyok olyan vékony, mint XY, miért nincs olyan szép dekoltázsom? - és ez sajnos csak egyre rosszabb lesz. Elcsépelt lehet, de elsősorban önmagunkkal kell tisztába kerülni, és ebbe jócskán beletartozik a külcsín is.
Olyan dolgok, amiken magunk is változtathatunk sporttal és tudatos életmóddal, nem igényelnek plasztikai beavatkozást. Mai napig a legdrasztikusabb és legkockázatosabb műtétek egyike a zsírleszívás. Néhány hónap rendszeres mozgással sokkal jobb és szebb eredményt lehet elérni. A mell, vagy az orr méretének és formájának szebbétételéhez sajnos nem tudunk hozzájárulni egszerű, természetes módszerekkel. Ha zavaró, frusztrációkat okoz valamely testrész milyensége, és a műtét biztonságosan elvégezhető, akkor már elgondolkodtató, és indokolt lehet az orvosi beavatkozás.
Egy biztos, a plasztikai sebészet egyrészt áldás, másrészt átok. Áldás, mert sok problémát megoldhat és sérült önképeken javíthat, másrész átok, mert olyanok is igénybe veszik, akiknek semmi szükségük nem lenne rá. Ők még tökéletesebbé válnak, és ezzel bekerülünk egy esztétikai mókuskerékbe, ami egyre több mókust tud befogadni...
Pákozdi Nóra
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez