Overshare, avagy a kevesebb néha több!
Közeledik a Valentin nap, így újra aktuális a kérdés, mennyire éljünk a "virtuális térben", mennyire és főleg hogyan osszuk meg magunkat, vágyainkat, szerelmünket, kapcsolatunkat a közösségi médiában.
Kockázatos dolog, ha kapcsolatainkat teljesen a közösségi médiában éljük, ha a privát életünkről is mindent megosztunk. Persze késztetés óriási, hogy örömünket, vágyainkat megosszuk, posztoljuk, tweeteljük, de fontos, pár szabály betartása. Nem vagy benne biztos, hol húzd meg a határt? Íme, néhány tipp az arany középút megtalálásában, hogy a közösségi médiát valóban arra használd, amire való.
Légy mértékletes!
Természetesen önmagában semmi baj nincs az online aktivitással, elvégre a közösségi média arra való, aminek hívják: közösségépítésre. Azonban figyelj a jelekre! Ha egy ismerősöd, esetleg rokonod megjegyzést fűz a túlzásba vitt online viselkedésedre, akkor nagy valószínűséggel valóban elvetetted a sulykot. Kérdezd meg magadtól, akarod-e nap mint nap, óráról-órára látni a barátaid, ismerőseid magánéletét az üzenőfaladon. Nem? Te sem tedd akkor.
Ugyanez igaz a mennyiségre is! Aláírjuk, nagy a kísértés a nyaralásról, vagy esküvőről készült 124 fénykép megosztása, de ez senkit nem fog érdekelni, legfeljebb fárasztani. A közösségi média egyik legfontosabb erénye, egyben alapszabálya: a kevesebb néha több!
Csak óvatosan!
Tudjuk jól, a Facebookon, Twitteren, vagy egyéb szociális hálózatokon nem feltétlenül csak a legközelebbi barátaink, rokonaink látják bejegyzéseinket, vagy követnek minket. Az általános iskolás évfolyamtárs, vagy egy volt kolléga nem feltétlenül tartozik a legszűkebb baráti körhöz, így még inkább fontos, mit, hogyan és kivel osztasz meg. Mindig győződj meg arról, hogy amit közzéteszel, alkalmas-e arra, hogy az egész közösség lássa.
Légy átgondolt!
Mindig tedd fel magadnak a kérdést, mielőtt megosztasz valamit: nem sért-e, zavar, vagy hoz kényelmetlen helyzetbe mást a posztod. Ezért fontos, hogy mindig gondold át, mit töltesz fel a hálóra!
Kommunikáció
Semmi sem helyettesítheti a valódi, személyes kommunikációt! Egy kép, egy link, egy gondolat megosztása még nem jelenti azt, hogy te kommunikálsz. Ne akarj mindenhol jelen lenni! Trendi dolog egyszerre a Facebookon, Twitteren, Google Pluszon, Tumblr-en, vagy a Pinteresten kapcsolatot tartani, de nem lehet eléggé hangsúlyozni: fő a mértékletesség. Használj egyet, kettő, esetleg hármat, de ne éld az életed teljes egészében a virtuális térben. A kapcsolataid problémáira pedig nem megoldás a közösségi média. Ne feledd, a személyes találkozás varázsa mindig megoldást nyújt a problémákra!
Ez igaz a kapcsolataidra is. Valentin nap kapcsán aktuális a kérdés: a barátaid, családod ne a Facebookról tudják meg, véget ért, vagy épp elkezdődött egy párkapcsolatod, és főleg ne lássa mindenki, hogyan kommunikáltok egymással.
Ne félj!
Bár eddig főként a közösségi média túlzásba vitt használatáról beszéltünk, mégis arra buzdítunk mindenkit: ne féljen e médiumok használatától! A virtuális közösség egy lehetőség barátaink, közeli ismerőseink életének nyomon követésére, saját mondanivalónk közvetítésére.
Közeleg a Valentin nap, különös apropója tehát, hogy a világ tudtára adjuk: boldogok vagyunk, szerelmes vagyunk. Tegyük ezt úgy, hogy másokat nem zavarunk. Fogadd meg az alapszabályt: a kevesebb néha több!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez