Ötven éve alapította divatházát Yves Saint Laurent
A Mondrian-motívumokból létrehozott ruha, a szmokingos végzet asszonya, az Opium parfüm: ötven évvel azt követően, hogy 1961 decemberében megalapította saját divatházát, a 2008-ban elhunyt Yves Saint Laurent ma is élő legenda. YSL monogrammal ma már cipőket, kozmetikumokat is kapni!
Pierre Bergé, az YSL monogrammal fogalommá vált intézmény nyolcvanegy éves társalapítója a divatház fél évszázadáról nyilatkozva így fogalmazott: „Yves Saint Laurent sokfelé, sok mindenben megtalálható ma is. Ami belőle a legfontosabb, az talán a legkevésbé látható.” A neves üzletember, aki negyven éven át irányította a divatház gazdasági ügyeit, élettársa volt Yves Saint Laurent-nak, és alapítványt hozott létre a nagy stílusteremtő emlékének ápolására.
„Saint Laurent korának egyik alakítója volt. Mindenkiben van valami belőle anélkül, hogy tudná – mondja Pierre Bergé. – Formálta a férfiak divatját, amelyet aztán a nőkre adott, mint a szmokingot, a tengerészköpenyt (caban), vagy a nyári saharienne viseletet, amely egyik parfümmárkájának is nevet adott. Franciaországot testesítette meg, ó, de mennyire!”
„Yves Saint Laurent azt hangoztatta, hogy a divat nem művészet. Én azonban hozzáfűzöm: a divat létrehozásához igazi művész kell” – mondta Pierre Bergé, aki szerint a legendás márkanév létrehozója leginkább nagy festőhöz hasonlítható, befolyása jóval túllép a divat határán, legfeljebb Coco Chanellel állítható párhuzamba, aki szintén forradalmasította a nők megjelenését. „Mindketten társadalmi hatást gyakoroltak, megértették a nőket és az utcát, és ebben egyedülállók voltak” – fejtette ki a divatház társalapítója.
Yves Saint Laurent huszonöt éves volt 1962-ben, amikor bemutatta első kollekcióját, amellyel és a későbbiekkel kiszélesítette és modernizálta a nők ruhatárát, ugyanakkor utánozhatatlanul francia eleganciát teremtett. De nem maradt meg a divat szoros értelmezésénél: rajzolt a színház, a tánc, a film világa számára is, nagy művészek előtt tisztelgett egy-egy kollekciójával, Matisse, Cocteau, van Gogh, Picasso motívumaira építve a bemutatókat. Az ő újítása volt a Mondrian-ruha, a pop art divat, valamint afrikai kollekciója is.
Az haute couture kollekciókat prezentáló divatház 2002-ben bezárt, amikor Yves Saint Laurent úgy döntött, hogy nyugalomba vonul, de a három betű azóta is lépten-nyomon látható a különböző kellékeken, parfümökön, kozmetikumokon. Yves Saint Laurent utolsó éveit az Avenue Marceau-n vásárolt elegáns magánpalotában töltötte, amely ma a róla elnevezett alapítványnak ad helyet. Falai között ma is rendszeresek a kiállítások: rendszerint olyan művészeket mutat be, akik közel álltak a francia divat legendás alakjához. Jelenleg Gisele Freund fotói láthatók ott.
Yves Saint Laurent kreációiból már 1983-tól retrospektív kiállításokat rendeztek világszerte. 2010-ben a párizsi Petit Palais volt egy ilyen nagy sikerű szemle otthona, jelenleg Madridban tekinthetők meg a modelljei, amelyek bizonyos értelemben a művészet- és társadalomtörténet részévé váltak, néhány hét múlva az Egyesült Államokban, Denverben lesznek láthatók.
S persze világszerte nők százmilliói használnak ma is olyan divatcikkeket, amelyek a hárombetűs YSL logót viselik. Tavaly a márkanév 270 millió euró (mintegy 80 milliárd forint) forgalmat képviselt, nem beszélve a L’Oréal cég birtokában lévő YSL parfümökről és kozmetikumokról.
(MTI)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez