Ötletek táplálékallergiásoknak
A különböző táplálék allergiák előfordulása sajnos az utóbbi időkben egyre gyakoribbá vált mind a gyermekek, mind a felnőtt lakósság körében. Most azt taglaljuk, hogyan lehet megelőzni, valamint hoztunk néhány hasznos, gyakorlatias ötletet azoknak, akiknek maguknak vagy a családból valakinek nap, mint nap ezzel kell együtt élnie.
A szakirodalmi becslések alapján Európában a gyermekek 4-6%-a a felnőtt lakosság kb. 1-3%-a él valamilyen táplálékallergiával. Magyarországon nézve az európai adatokhoz hasonlóan a 0-3 éves gyermekek 2-9%-a, a felnőttek 1%-a táplálékallergiás.
Allergia babáknál és kisgyermekkorban
Az élet első három évében gyakrabban fordul elő ételallergia. Rendszerint ezt a kisgyerekek ki is növik, de addig is fontos gondoskodnunk arról, hogy csemeténk étrendje ne tartalmazza a számára panaszt okozó alapanyagokat. Ha arra gyanakszunk, hogy a babánknál ételallergia áll fenn, fontos, hogy mielőbb rájöjjünk, hogy mi az alapanyag, ami a gondot okozza. Ha betartottuk a hozzátáplálásnál javasolt alap és egyszerre mindig csak egy új féle nyersanyagot vezettünk be, akkor könnyebb a dolgunk. Előfordulhat olyan helyzet is, amikor az allergiát okozó étel nem rögtön produkál tüneteket (hasmenés, véres széklet, csalánkiütések, hasfájás, haspuffadás, gyakori légúti hurut), olykor nemcsak pár perc, óra, hanem több nap is eltelhet a panaszok megjelenésig, ami nehezítheti, hogy megtaláljuk a kiváltó okot. A leggyakoribb táplálékallergének: tehéntejfehérje, tojás, szója, földimogyoró és egyéb diófélék. Ha előfordult a családban allergiás megbetegedés, nagyobb a valószínűsége, hogy a gyermek is az lesz, vagy legalábbis érzékenyebben reagál majd bizonyos ételekre.
Az ételallergia kialakulásának kockázatát a következőkkel csökkenthetjük:
1. Szoptasd igény szerint a kisbabádat! A gyermek első három életévében az anyatej alapozza meg legjobban az ételallergiákkal szembeni védelmet.
2. Várj a szilárd ételek bevezetésével a Baba hat hónapos koráig! A legjobb, ha az első fél évben igény szerint és kizárólagosan csak szoptatsz. Hogy ez sikerüljön, fontos, hogy kapj megfelelő segítséget és információkat, a sikeres szoptatás nemcsak a szerencsén múlik.
Tejcukor-intolerancia - tehéntejfehérje allergia
Bár a tünetek hasonlóak, a kettő nem ugyanaz! Az utóbbi esetében immunreakcióról van szó, sokszor kiütés, ekcéma mutatkozik a bőrön. Ez esetben a megoldás a tej és tejtermékek kiiktatása az étrendből. A tejcukor érzékenység (laktóz érzékenység) esetében pedig a laktáz nevű enzim csökkent működéséről van szó, aminek következtében nem tudja a szervezetünk hasznosítani a tejcukrot (laktózt), így az nem bontódik le a vékonybélben, nem tud felszívódni, majd a vastagbélbe jutva megerjed, aminek következtében gázok keletkeznek és kialakul a puffadás, hasi görcsök, hasmenés. Ebben az esetben megoldás lehet a laktóz mentes étrend, de választhatjuk a hiányzó enzim pótlását is, amire patikákban kapható rágótabletta formájában van lehetőség. A laktóz tartalmú étel/ital fogyasztása előtt kb. 15-30 perccel kell bevenni az enzimeket tartalmazó tablettát. Egy tabletta 2 dl tejben lévő mennyiségű tejcukrot tud lebontani.
Táplálék allergiák kezelése:
A táplálékallergia kezelése a betegek egy részében az élethosszig tartó allergénkerülő étrend. Ebben az esetben fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mely ételek, élelmiszerek, nyersanyagok tartalmazzák a számunkra problémát okozó anyagokat. Ebben segítségünkre lehetnek a következők:
1. Egy jó dietetikus
2. A Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank. Minden évben megjelentetik az aktuális évre vonatkozó füzeteket, amiből pontosan tájékozódhatunk, hogy mely gyártók melyik élelmiszerre garantálják az adott allergéntől való mentességet - ezt pár száz forintért a honlapjukon megrendelhető. Az Alapítvány munkatársai ingyenes telefonos dietetikai tanácsadást is tartanak minden csütörtökön 13 és 15 óra között. Számos hasznos linket is találunk az oldalukon.
3. Az Európai Unio mellett a nemzeti törvényekben, rendeletekben is szabályozzák az allergének jelölését. Az élelmiszercímkék mindegyikén már fel kell tüntetni, hogy milyen allergén összetevőket tartalmaz az adott élelmiszer. Erre vonatkozóan már különböző jól látható jelöléseket is megalkottak (pl. a gluténmentes élelmiszerek esetén az áthúzott búzakalász). Azt azonban fontos megjegyezni, hogy allergének közül csak azt kötelesek a gyártók feltüntetni, amelyek 2%-nál nagyobb mennyiségben találhatók a termékben. Ez az a mennyiség, amelyet egy érzékeny szervezet már nem tolerál, a határ alatti mennyiség viszont még tolerálható mennyiségnek számítanak egy allergiás szervezet számára is.
4. Egyre több a civil kezdeményezés is. A minap láttam épp egy nagyon szimpatikusat, ami arra hivatott, hogy összegyűjtse országosan azoknak az éttermeknek, cukrászdáknak, kávézóknak, szállodáknak a listáját, ahol vállalják speciális ételek biztosítását is, mint például a cukorbetegség, lisztérzékenység vagy laktózérzékenység esetén.
5. Az Ízek és érzések magazinban a receptek mellett feltüntetik, hogy tartalmaz-e allergéneket, valamint megtalálhatjuk a receptek kalória és szénhidrát tartalmát is. A rececptek mellett szakértők hasznos cikkeivel is színesítik az újságot.
6. Interneten számos információ begyűjthető. Ezzel kapcsolatban azonban óvatosságra is intenélek, érdemes mindig megnézni, hogy ki írta az adott cikket, van-e szakirányú végzettsége, mik a források. A táplálkozás is tipikusan az a téma, mint a foci - mindenki azt hiszi, hogy ért hozzá. Nem gondolom, hogy csak szakirányú végzettséggel rendelkezők tudnak jó és értékes információkat megosztani - de azt azért javasolnám, hogy kezeld fenntartással a netről gyűjtött információkat.
7. Aki elfogadja a holisztikus, alternatív megközelítéseket, hasznos olvasmányra lelhet Csákvári Eszter: Ébredjetek anyukák! könyvében, melyben a szerző személyes történetéből kaphatunk betekintést az Új Medicina (GNM) tudományába, ami teljesen új megvilágításba helyezi az allergiás megbetegedéseket és az egész jelenlegi akadémikus orvoslást. A könyv elmeséli egy három gyermekes anyuka kálváriáját és tanúi lehetünk a gyógyulás folyamatainak is.
Kiss-Dalmadi Mariann - dietetikus
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez