Önsegítő módszerek a depresszió ellen
A depresszió egy mentális probléma, amit nem szabad soha félvállról venni. Fontos, hogy amennyiben súlyosbodnak a tüneteid, mindenképp kérd szakember segítségét, amely szó szerint életet is menthet egy komolyabb krízist követően.
Fogadd el önmagadat a teljes valódban
Először is fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a depresszió elszeparál gyakran másoktól. Ugyanis egy depressziós ember sokszor másnak vagy furcsának érzi magát. Mindemellett gyakori az elhagyatottság érzése is. Azonban érdemes tudnod, hogy nem vagy egyedül. A világon rengeteg ember küzd ugyanezekkel az érzésekkel. Ne gondolod, hogy veled van a baj. Az első lépés a gyógyulás irányába, ha az önkritikádat meneszted és az állandó negatív gondolataidat is megpróbálod pozitív irányba terelni. Fogadd el önmagad és ez hatalmas segítség lesz számodra.
Ne nyomd el az érzéseidet
Nagyon gyakori, hogy az ember hajlamosabb lehet elnyomni vagy akár figyelmen kívül hagyni érzéseit és érzelmeit. Ez a technika azonban egészségtelen. Ezzel csupán csak felerősíted a már meglévő tüneteidet. Ha nehéz napod van, vagy akár egy hete, akkor engedd meg magadnak, hogy kiereszd a fáradt gőzt. Nem szégyen az, ha nem vagy mindig jó passzban. Bármi, amit érzel tudd, hogy normális. Engedd ezt meg magadnak.
Ezek az érzések nem fognak örökké tartani és te sem fogsz beleragadni. Nincs mitől tartanod.
Engedd el az általánosítást
Kerüld az általánosításra való hajlamot, különösen negatívan (ahogy ez szinte mindig történik). Ha nem a körülményekre vagy a történésekre összpontosítasz, az semmiképpen sem fog jól szolgálni téged. Ezen túlmenően a pozitívumra kell helyezni a hangsúlyt, hogy egészségesen ösztönözzük a konstruktív gondolkodásunkat.
Írj naplót! Amiben feltárod önmagad előtt is a gondolataidat, érzéseidet. Sokat fog segíteni, ha megnézel egy helyzetet több szempontból.
Tűzz ki célokat
A célok végtelen listájának elkészítése nem a legjobb ötlet. Miért? Nem a perspektívába helyezi a dolgokat?
Hát nem. Valójában kontraproduktív abban az értelemben, hogy nagyon sok lehet. Ezzel csak elveszítenéd a motivációt vagy ambíciót. Tehát ennek elkerülése érdekében kezdd inkább kisebb napi feladatok leírásával, amelyek reálisan megvalósíthatók számodra.
Az egyik feladat elvégzése a másik után, tényszerűen, utólag összeadódik, és kézzelfoghatóvá teszi mindazt a munkát, amit önmagadért végzel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez