Önbizalom-kúra öt lépésben
Dale Carnegie Sikerkalauza óta egyre nagyobb divatcikk az önbizalom. A bölcs amerikai tanácsait azonban, aki az önmegvalósítás szószólója volt, sajnos sokan félreértik. Mert az önbizalmat nem lehet egy vagy akár több könyvből elsajátítani. Önbizalma annak van, akinek önismerete is van, arra pedig sokan csak hosszú évek belső munkájával lehet szert tenni. Cikkünk sem recept tehát – csupán némi útmutató az életre szóló projekthez.
1. Nyuszulás: felejtős!
A nagy önbizalom-dömping közepette elbátortalanodsz: míg némelyek úton-útfélen úgy pöffeszkednek, mintha ők lennének a világ császárai, te némi viszolygással vegyes irigységgel figyeled őket. Viszolygással, mert az efféle viselkedés visszataszító, irigységgel, hogy te miért nem vagy képes akár a rosszindulatú szomszédasszonynak megmondani az őszinte tutit. Azzal védekezel, hogy nincs önbizalmad – holott csak szerény és békés vagy. Sajnos e két erény a két szóval együtt lassan kivész a közhasználatból, de te ne felejtsd el őket. A nyuszulást viszont igen – a nyúl és az oroszlán között ugyanis sokféle átmenet van. Húzd hát ki magad, majd szerényen és békésen, úgy, amilyen vagy, bökd ki azt a tutit.
2. Csíz a tükörbe?
„Minden nagyon jó, minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve.” Ferenc József mondását sokáig úgy idézgettük, mint olyan kijelentést, amivel az uralkodó nevetségessé tette magát. Ugyanilyen komikus, ha reggelente odaállsz a tükör elé, és ha esik, ha fúj, belevigyorogsz, mondván, mások elvárják tőled az úgynevezett pozitív gondolkodást. Csakhogy a pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy alapból el vagy telve önmagaddal. Hanem azt, hogy hiszel benne: ami rossz, azon lehet változtatni, amin pedig nem lehet, azon nem keseregsz állandó jelleggel. A minden áron magadra erőltetett jókedv helyett érdemes inkább ezen munkálkodni, nem pedig azon törni a fejedet, miképpen tetsszél idegen embereknek. Utóbbi úgysem fog menni – mindig lesznek olyanok, akiknek csípni fogod a szemét.
3. Ki vagyok én?
Fogas kérdés, bármilyen egyszerűnek tűnik a válasz. Rávághatod a nevedet, a foglalkozásodat, a családi állapotodat, az elért sikereidet vagy kudarcaidat. A nagy talány valójában az, hogy milyen vagy, mire vagy képes, és mit akarsz elérni az életben. Mik a számodra legfontosabb értékek? Ha például repülőgép-pilótaként építgeted a karrieredet, nem valami üdvös dolog ötgyerekes családról ábrándozni. Ha egyedül szeretsz lenni, és idegesít más emberek közelsége, akkor a heti kétszeri sörözést a haverokkal nem neked találták ki. Ha művészi hajlamokkal áldott meg a sors, és ilyen szemmel nézed a világot, bármennyit fizetnek, napi nyolc óra egy irodában neked valóságos rémálom lesz. És így tovább.
4. Hiába, zseninek születtem!
A festőóriás, Salvador Dali abban is megelőzte saját korát, hogy amikor még alig ismerték, ő már akkor fennen hirdette önnön zsenialitását. Plusz, hogy erre mindenki odafigyeljen, csinálta maga körül a fesztivált. Polgárpukkasztó viselkedéssel, meghökkentő sajtónyilatkozatokkal, nem mindennapi ötletekkel. Azaz celebesítette önmagát egy olyan korban, amikor nem volt tömegmédia, internet, közösségi oldal. Ezzel persze nem azt akarjuk mondani, hogy legyél exhibicionista, és állj ki a reflektorfénybe. Meg hát Dalinak volt némi (nem kis) teljesítménye, amit lerakott az asztalra. Az ő példája pusztán azt mutatja: ha tudod, ki vagy, mit akarsz, ráadásul van mit felmutatnod, és ezt a magad módján kommunikálod a környezetednek, az emberek hinni fognak neked. Az őszinteség, legyen az akár a büszkeség kendőzetlen vállalása, általában bejön.
5. Az légy, aki vagy!
„Ismerd meg önmagad!” – áll a híres mondat a delphoi jósda homlokzatán. Tehát már a régi görögök is… A szállóige mindenkinek, minden korban és helyzetben szól, tehát egy egész életre való programról beszélünk. Mert, ahogy minden a világon, úgy az emberi személyiség is változik. Érdemes tehát időnként újragondolni a fentieket. Paradox módon akkor találod meg önmagad, amikor rengeteget dolgozván az ügyön már-már feladod. És akkor veszíted el, amikor megpihensz a babérjaidon, abban a hamis tudatban, hogy késztermék lettél.
Rados Virág
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez