Ökodesign
Fogyasztói társadalom vagyunk, és ez nem is fog megváltozni, hiszen él bennünk a vágy a még jobb, még újabb dolgok birtoklása iránt. De változtatnunk kell gondolkodásunkon és életmódunkon, ha meg akarjuk menteni környezetünket a gyors pusztulástól. Környezetbarát és környezettudatos viselkedést kell kialakítanunk, hogy ezt a folyamatot lelassítsuk és megállítsuk.
Nem mindegy tehát, hogy milyen anyagokat, milyen körülmények között, mire használunk, és hogyan gondolkodunk a designról. A jó hír, hogy ma már sok tervező újonnan kifejlesztett bioanyagokkal kísérletezik és alkot stílusos használati tárgyakat. Ezek mérgektől mentesek, újrahasznosíthatók, és gyorsan lebomlóak. Ennek az asztali lámpának pldául az az érdekessége, hogy ha már meguntuk, a Led-szálat kihúzva újrakomposztálhatjuk, illetve pár óra vízben áztatatás után elfogyaszthajuk, ugyanis a lámpa alapanyaga tengeri alga és étkezési zselatin. Négy féle ízesítéssel és színben kapható: narancs, alma, meggy és áfonya.
De egy abszolút lebomló anyagokból előállitott zöld termék a " Wasara" is. Eldobható, japán party tányér szett, ami azonkívül, hogy nagyon szép, 100% bio anyagokból , cukornád-rost és bambuszból készült. A designer: Shinichiro Ogata, és webshopból is megvásárolható.
Qiyoung Deng kínai terméktervező diplomamunkája egy igen érdekes és végtelenül szépen kidolgozott ötlet: olyan evőeszközök (plusz fagyiskehely, salátástál), amelyek komposztálható bioműanyagból (PLA) készültek. PLA = polylactic acid, magyarul polilaktidnak nevezik. A polilaktidok a politejsav származékai, megújuló nyersanyagforrásokból előállítható, hőre lágyuló, biológiailag lebontható műanyagok. Bár a sorozatban található zöldség és gyümölcs formájú evőeszközök, kiegészítők egyelőre csak a koncepció szintjén mozognak, azt hiszem, megvalósulásuk esetén igen nagy érdeklődést válthatnának ki az emberek között.
Az izraeli származású Ori Sonnenschein tavaly végzett a Bázeli Művészeti és Design Akadémián, diplomáját egyebek mellett narancshéjból készített bögréknek, kanalaknak, tányéroknak és mindenféle konyhai eszközöknek köszönheti. A cél az volt, hogy olyan anyagot használjon fel, amely a mindennapokban is elérhető és biológiai úton lebomlik: így jutott el Ori a narancshéjig, onnan pedig a többi citrusféle héjáig. A narancshéjat egyszerűen formázta meg: csak beillesztette egy formába, és hagyta kiszáradni. Az eredmény pedig szép, különleges, környezetbarát, és nem utolsó sorban illatos-aromás konyhai eszköz arzenál lett.
A holland művész Geke Wouters gyönyörű kollekciója papírvékony tálakból áll, melyek répából, paprikából, céklából és egyéb zöldségekből készültek. Itt még többet olvashatsz róla : EDIBLE ART: Biodegradable Bowls Made From Vegetables.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez