Oh kapitány, kapitányom!– igazságok, amiket a Holt költők társaságából tanultunk
A kultikus film az ötvenes években játszódik, és egy konzervatív szemléletű fiúiskolában tanuló tizenéves diákcsoport történetét mutatja be. Újdonsült tanáruk -akit a fantasztikus Robin Williams alakít- próbálja felkelteni érdeklődésüket a költészet iránt, és miközben egyre nagyobb hatást gyakorol a diákjaira, a nézőket is elvarázsolja, és örök érvényű igazságokra tanítja.
„Az igazság olyan takaró, ami alól kilóg az ember lába, az ember hiába rángatja, valamije mindig kilóg alóla, akárhogy cibálja, valamije mindig fázni fog, attól fogva, hogy először felsírunk, egész addig, míg utolsót sóhajtunk.”
„Valamikor merésznek kell lenni, valamikor óvatosnak, és az okos ember tudja, mikor melyiknek.”
„Verseket nem azért írunk és olvasunk, mert menő. Azért írunk és olvasunk verseket, mert valamennyien az emberi fajhoz tartozunk, az emberi faj pedig tele van szenvedéllyel. Az orvostudomány, a jog, a közgazdaság... ezek mind nemes dolgok, kellenek a lét fenntartáshoz, de a költészet, a szépség, a romantika, a szerelem: ezek azok, amikért érdemes élni.”
„Mindannyian igényeljük, hogy elfogadjanak, de higgyék erősen, hogy a meggyőződésük egyéni, a sajátjuk, még ha a nagytöbbség emiatt rossz szemmel is néz magukra, még ha a nyáj azt bégeti is: neeeem heeelyeees.”
„Úgy is ki lehet szívni az élet velejét, hogy nem akad meg a csont a torkunkon.”
„Fiúk! Igyekezzenek megtalálni a saját hangjukat. Mert minél később kezdik el keresni, annál kisebb az esélyük, hogy megtalálják. Thoreau szerint a legtöbb ember csöndes elkeseredésben éli az életét, de maguk ne törődjenek bele.Törjenek ki”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez