Nyomasztó, de tudni akarjuk - mit jelentenek rémálmaink?
Az álmok bizony átvehetik az uralmat éjszakáink felett, és néha előfordul, hogy ezek az intenzív képek megzavarják az alvásunkat, izgatottabbá, szorongóbbá és nem túl pihentetővé téve azt. Mégis, honnan származnak? Van valamilyen különleges jelentésük? Íme a válaszok.
Miért van több rémálma a gyerekeknek?
Bizonyított tény, hogy a gyerekeknek több rémálmuk van, mint a felnőtteknek. Az ok egyszerű: egy csecsemőt, aki újonnan érkezett a világba, folyamatosan új képek, érzések, szagok, hangok és mindenekelőtt erős külső impulzusok érnek. A csecsemő csak az alvás ideje alatt szünteti meg az agyban napközben felhalmozott információk túlcsordulását. Egy picike gyermek legfőbb rémálma gyakran az, hogy anyja elhagyja őt, például reggel, amikor kiteszi őt a bölcsödében.
5 éves koráig a gyermek gyakran álmodik szellemekről, sárkányokról és rablóüldözésekről, amelyeket a tévében vagy könyvekben látott. Egyes gyerekek konfliktusokról is álmodnak, akár a testvéreikkel, akár a szüleikkel. Az ok: még nem elég idősek ahhoz, hogy szavakba öntsék félelmeiket, és nehezen fejezik ki érzéseiket. De ahogy telnek az évek, „nyelvük” egyre strukturáltabbá válik, és képesek elmagyarázni egymásnak az érzelmeiket és az érzéseiket, érvelni mind arról, amit az éjszaka leple alatt éltek meg, ennek köszönhetően pedig a rémálmok száma is csökkenni kezdhet.
Le lehet-e győzni a rémálmokat?
Ha egy rémálom visszatérő jellegű, az nagyon zavaró lehet, nemcsak alvás közben, hanem napközben is. Ilyenkor szembe kell nézni vele ahelyett, hogy figyelmen kívül hagynánk, hogy kevésbé fenyegető álommá alakuljon. Egyes pszichológusok szerint a rémálmokkal való foglalkozás segít leküzdeni a félelmeket és elősegíti a spirituális fejlődést.
A legismertebb módszer az, ha lefekvés előtt leírjuk vagy vizualizáljuk a rémálmunkat, és újra kitalálunk egy másik forgatókönyvet. Ha ezt a forgatókönyvet több egymást követő éjszakán is megismételjük az elménkben, a rémálom kimenetele fokozatosan megváltozik, és végül pozitívabb véget ér.
Egy másik variáció: ha van lehetőségünk „éber” rémálmot látni, azaz képesek vagyunk felébredni és felismerni, hogy álmodunk, akkor lehetőségünk van változtatni a cselekvéseken, megkérdőjelezni a szcenárió okát és módosítani azt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez