Némán pusztít - a stressz egészségre gyakorolt hatásai
A stressz az egyik olyan tényező, amely káros hatással lehet az egészségünkre. Ha hosszú távon jelen van, akkor pusztítást okozhat a mentális és érzelmi egészségünk terén, ami súlyosbítja a fizikális problémákat is. Sok tanulmány megerősített azt, hogy a stressz fokozza a krónikus betegségek, például az Alzheimer-kór, a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatát. A depresszió és a szorongás is gyakoribbak a krónikusan stresszes egyéneknél.
Szívbetegség
Ha állandóan stressztél, akkor fennáll a magas vérnyomás és a szívproblémák veszélye. Jól ismert tény, hogy a stressz magasabb pulzusszámhoz vezethet. Ez mindenféle anyagot, például trigliceridet és koleszterint szabadít fel a véráramba. Ráadásul a stressz gyakran a rossz táplálkozási szokásokkal és a dohányzással is összefüggésben van, ami tovább növeli a szívbetegségek kockázatát.
Érdemes megemlíteni, hogy a hirtelen érzelmi stressz növelheti az akut kockázatot a szívbetegségekre, különösen a szívizominfarktusra. Amit tehetünk, hogy elkerüljük a stresszt, vagy legalább próbáljuk rugalmasabbá válni. Ne hagyjuk, hogy az érzelmek betörjenek ezen az úton, és rizikózzák a fent említett kockázati tényezőket.
Asztma
Lehet, hogy sokan nem tudnak erről a tényről, de a krónikus stressz súlyosbíthatja az asztma megnyilvánulásait. /Érdekesség,hogy ha egy várandós anya a terhessége alatt dohányzik, növeli az asztma kockázatát a csecsemőben./ Ugyanez a kockázat vonatkozik a terhes nőkre, akiket fokozott és ismételt mennyiségű légszennyezettségnek vetettek alá.
A szülő stresszét gyakran tükrözi a gyermeke egészsége, ezért hangsúlyozzák azt, hogy a szülők veszélyeztetik az asztmás gyerekeket. Mit kell tenned, hogy megtanuld, hogyan kell relaxálni? Válassz ki a kellemes tevékenységeket, és próbáld megőrizni az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Hagyd abba a dohányzást, mivel ez a szokás csak rosszabbá teheti a dolgokat.
Depresszió
A krónikus stressz leggyakrabban a depresszió és a szorongás megnyilvánulásaihoz kapcsolódik. A depresszió jeleit keresve tisztában kell lenni azzal, hogy ezeket gyakran az alacsony önbecsülés is generálja. A depresszió a személyes vagy szakmai élet elégedetlenségével, a szorongással és az érzelmi instabilitással függ össze.
A jó hír az, hogy nem kell kétségbeesni, ugyanis ezek a problémák orvosolhatóak. A legfontosabb dolog, amit tehetünk, hogy megoldjuk a problémáink forrását. Ha nem vagy elégedett a munkáddal, merj váltani. Ha a magánéleted nem alakul úgy, hogy az számodra megfelelő legyen, akkor tedd meg a szükséges változtatásokat.
Ezen kívül az aktív mozgáz az egyik legjobb módja az ilyen problémák kezelésére, és a krónikus stressz elkerülésében, valamint annak következményei ellen.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez