Nem tudsz aludni? Ezek lehetnek a káros következményei!
Az alvás fontos, hiszen ebből nyerjük az energiát, segít, hogy kiegyensúlyozottabbak maradjunk, hogy a testünk és az elménk is pihenni tudjon. Éppen ezért, ha nem alszunk jól, vagy éppen túlságosan hajtunk és stresszesek vagyunk, ezért túl kevés idő jut erre, sajnos nagyon sok káros következménnyel járhat. Most ezek közül gyűjtöttünk össze párat.
Fejfájás: Bár továbbra sem tudják még a kutatók sem pontosan, hogy milyen kapcsolat van a kevés alvás és a fejfájás között, de magára az összefüggésre már közel száz éve rájöttek. A migrénre hajlamos emberek nagy részére jellemzőbb ilyen esetekben a reggeli fejfájás, de megesik, hogy épp a migrén miatt nem képesek elaludni, tehát ez egy elég borzasztó körforgás.
Súlygyarapodás: Sajnos, aki hosszú távon keveset alszik, annak egy idő után hormonzavara alakulhat ki. Ez alapvetően megnöveli az étvágyat, sőt, ilyenkor az ember hajlamosabb a magas kalóriatartalmú nasik felé kacsintgatni. A gond az, hogy fáradtan kevésbé égnek a kalóriák, így ha felkúszik egy kis felesleg, az valószínűleg ott is fog maradni.
Látásromlás: Ha az ember alvászavarban szenved, sokszor csak fekszik a sötétben és meredten bámul maga elé. Mi mást is tehetne, ha nem jön álom a szemére? A sötétség viszont egy torzult valóságot mutat, így meg kell erőltetni a szemet, hogy lássunk is valamit benne. Ez alagútlátással, kettős látással jár, és megnövelheti a hallucináció kockázatát!
Beszédzavar: Nem hiába használjuk az „álomittas” kifejezést: kevés alvás után ugyanis az ember úgy viselkedik, mint egy kótyagos részeg, és úgy is beszél! Sokkal gyakrabban fordulnak elő ilyenkor szóismétlések, monoton beszéd, lassúság vagy klisék.
Csökkenő libidó: A tesztoszteron fontos eleme a szexuális vágy kialakulásának – nőknél és férfiaknál egyaránt. A számtalan fizikai negatívum mellett (fáradtság, lassúság, stb.) már a libidót is jelentősen csökkentheti az alváshiány. Arról nem is beszélve, hogy egy párnák között szunnyadó, kimerült partner sajnos nem annyira tud izgató lenni.
Memóriával kapcsolatos problémák: Az alváshiány hosszú távú memóriakárosodást okozhat: az emlékezetzavar szinte minden felnőttnél megfigyelhető. Ez nem meglepő, mivel alvás közben dolgozzuk fel az információk többségét.
Ha az egészséges életre törekszünk, akkor ugyanolyan fontos a rendszeres testmozgás, mint a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el. (X)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez