Nem könnyű bejutni egy amerikai magánoviba
Időről-időre felreppenek az interneten olyan írások, amelyek az Egyesült Államok elit nevelési intézményeiről szólnak. Nem olyan régen ismét született egy cikk arról az új tesztről, ami ősztől felváltja a hagyományos IQ-teszteken alapuló felvételi rendszert New York számos privát óvodájában. De mit szóltok Ti mindehhez, és mit kapnak cserébe a kemény bejutási követelményekért a Nagy Alma tehetős lurkói?
Képgalériánkért kattintson a fotóra!
A teszt
Ez az új felmérő a humán és reál készségeket méri, és iPAD-eken lesz elérhető októbertől a felvételizők számára. Leginkább azért érdekes, mert egy 45 éves hagyományt vált fel, mégpedig az IQ mérésen alapuló rendszert. Előnye, hogy a korábbi ár töredékéért kitölthető, mindösszesen 65 dollárért, szemben az előző 568 dolláros árával. Ennek oka, hogy a vizsgáztatáshoz nincs szükség képzett vizsgáztatókra. További pozitívuma, hogy könyvek és segédanyagok segítségével a szülők is jobban fel tudják rá készíteni a kicsiket. A jó eredményhez viszont szükség van arra, hogy sokat dolgozzanak a kisgyerekek matematikai és irodalmi műveltségén (ha használhatjuk ezeket a kifejezéseket ilyek korai életszakaszban). Az IQ felmérését középpontba helyező felvételik sokkal szubjektívebbek, állítják a fejlesztők, mivel ott a vizsgáztatók kérdéseikkel segíthették a kicsiket a válaszadásban, illetve tartalmaztak olyan részt is, melyben a felvételiztető a gyerek viselkedéséről jegyzett fel gondolatokat, például, hogy a feladatok megoldására koncentrált-e, vagy elkalandozott figyelme a vizsga közben. Egyelőre ugyan csupán két iskolaelőkészítő jelentkezett, hogy használná az új tesztet, de valószínűsíthetően többen is fognak. Aki szeretné saját magát vagy óvodáskorú gyermekét próbára tenni, az találhat egy rövid, 5 feladatból álló verziót ITT.
A tesztet használó nevelési intézmények: Hogy érzékeltessük, miért is e nagyfokú készülés már ilyen kicsi korban, bemutatunk Nektek röviden egy iskolát, ahová bizony nem könnyű bejutni, de a bekerülés után a gyerek érettségijéig egyenes út vezethet, amennyiben az elvárásoknak megfelelően áll helyt a különböző tagozatokban.
A Horace Mann School: A 125 éves múlttal rendelkező intézmény egyike azoknak, akik a jövőben tervezik a fent leírt, új típusú, ABBL-teszt használatát a felvételi eljárás során. Kiemelkedő atlétikai és művészeti program, több mint 220 nevelő, akik a világ hat nyelvén beszélnek, és elkötelezettek a hagyományos oktatási anyagok átadásában, de a kreatív, alternatív nevelési elvek mellett is. A Horace Mann egyik mottója, hogy nem tárgyakat, hanem diákokat oktatnak. Egy iskolát, de 3 campust és 5 tagozatot takar az az elit nevelési központ, melynek több mint 1700 tanulója van, 3 és 18 éves kor között. A legkisebbek (3-5 évesek) a Nursery Division-hoz tartoznak. A program tartalmaz szabadidős tevékenységeket, játékot, művészetet, különböző mozgási formákat és zenét, az óvoda épületén belül pedig sakkjátékok és számítógépek is a gyerekek rendelkezésére állnak. A kis horace mann-osok együtt oldanak meg különböző feladatokat, szembesülnek kihívásokkal, így erősödnek a kommunikációs készségeik is. Nem titkolt cél az sem, hogy felkészítsék őket a következő szintre, a Lower Division-ra, amely már a város másik részén, Bronxban található. A Nursery Division keretein belül a nevelők a szülőkkel együtt igyekeznek ellátni feladataikat, így rendszeresen szerveznek közös programokat, mint például nemzetközi vacsoraesteket, pizsamapartit vagy egy közös pizzázást a Central Park-ban. Fantasztikus környezetben, nagyfokú biztonsági szolgálattal és magasan kvalifikált pedagógusokkal folyik a minőségi oktatás a Horace Mann-ban. A gyerekek kirándulni járnak, testközelből ismerkednek meg az állatokkal és a különböző kultúrákkal, mindezt pedig úgy, mintha csak játszanának. Nézzétek meg galériánkat az iskolában folyó mindennapokról!
Kónya Mónika
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez