Néhány dolog a megbocsátásról
Hidd el, senkinek sem könnyű letenni a lelkéről azt, ami bántja, amire talán nem kapott választ vagy magyarázatot. De képes vagy úgy is megbocsátani a másiknak, hogy a száját sosem hagyta el a sajnálom, akkor azzal nem leszel kevesebb, sőt, megerősíted magad. De mik azok az apró dolgok, amiket senki nem oszt meg a megbocsátásról? Amik segítenek, hogy feldolgozd a múltbeli sebeket?
#1. A megbocsátás nem egyszeri dolog, hanem mindennapos folyamat
Lehet, hogy egy nap hatvanszor jut eszedbe az, amiért mérges vagy, és lehet, hogy minden egyes alkalommal nehéz lesz, de a saját dolgod könnyíted meg, ha képes vagy megbocsátani.
#2. Rendben van, hogy mérges vagy
Az is rendben van, hogy nem akarod elzárni és a sarokba rúgni ezeket a sérelmeket, hisze ez egy teljesen normális emberi reakció.
#3. A megbocsátás nem egyenlő a barátsággal
Megszabni a határokat egy fontos dolog. Senki sem kötelezhet arra, hogy olyan emberekkel tartsd fent a kapcsolatot, akik megbántottak múltban, a megbocsátás ugyanis nem erről szól. Az, hogy kedves vagy valakivel, és meg tudod érteni a múltban történteket, nem jelenti azt, hogy mostantól újra együtt kell majd lógnotok.
#4. A megbocsátás nem jelenti azt, hogy elfelejted, ami történt
Sőt, a megbocsátás inkább abból áll, hogy kimondod: „Ez nincs rendben, mert valami olyan dolog, ami mély fájdalmat okozott, valami olyan, amit nem vártam, de egyben olyan is, amit fel kell oldanom magamban.” Az emberek, akik ártottak neked, akkor is megtették azt, amit, ha képes vagy felülemelkedni ezen. Csak fontos tudni, hogy a harag nem jó tanácsadó.
#5. Ne szégyelld a negatív érzelmeket
Ha érzékeled, hogy harag és szomorúság tölti el a tested, akkor ne próbáld mindenáron elzárva tartani ezeket az érzelmeket, mert sosem hagyják el a tested, csak egymásra rakódnak. Az ilyen méregnek valahol ki kell jönnie. Írd ki magadból, edz, hogy levezesd a feszültséget, mondd el, hogy kit érzel! Ezek mind segítenek majd abban, hogy végül kijelenthesd: „amit tettél nincs rendben, de felül tudok emelkedni ezen, és nem akarom ezt a fájdalmat életem végéig magammal hurcolni.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez