Ne másoktól várd, hogy boldog legyél
Megesik olykor, hogy saját magunk vagyunk annak az okozója, hogy nem tudunk boldogok lenni, mert erősen meggyőzzük magunkat arról, hogy ami a múltban egyszer megtörtént, az biztos, hogy még egyszer megfog. A csalódásaink egyik leggyakoribb oka, hogy ilyenkor várunk. Várunk, hogy talán majd valaki segít megmutatni a helyes utat, merre menjünk tovább.
Az elvárásainkat a saját személyes múltbeli tapasztalataink, kudarcaink, eredményeink, boldog pillanataink, vagy fájdalmaink alakítják. Beleesünk abba a hibába, hogy a jövőre vonatkozó elképzeléseinket, terveinket, vágyainkat, hagyjuk, hogy a múltunk határozza meg. Nagyon sokan elképzelünk egy csodálatos életet egy férfival, terveket szövögetünk vele, és azt akarjuk, hogy ezek ne csak tervek legyenek a jövőben, hanem meg is valósuljanak.
Azonban sokszor megesik, hogy ezek a fantáziadús álmok, egyszer csak, megmutatják a valós helyzetet, aminek a következménye az lesz, hogy csalódni fogunk. Akkor fáj a legjobban, amikor rájövünk, hogy azok az emberek okozták a legnagyobb csalódást, akikben megbíztunk. A másik probléma pedig, hogy néha olyan dolgokat akarunk elvárni mástól, ami tőle nagyon messze áll, és nem tud velünk, a dologgal azonosulni. Ilyenkor történik meg, hogy ez az irreális elvárás egy újabb oka lesz, az eleve már csalódás miatt szétesett kapcsolat befejezéséhez.
Dr. Danielle Forshee, pszichológus, és engedélyezett klinikai szociális munkás szerint:
Ha nem kezeljük a saját elvárásainkat, nemcsak az a lehetőség áll majd fent, hogy félreértelmezzük, és negatívan reagálunk a partnerünk viselkedésére, hozzáállására, hanem, emellett olyan konfliktusokat generálhatunk a kapcsolatban, ami előtte egyáltalán nem volt, és emellett érzelmi szorongást is okozhatunk saját magunknak.”
Nem kell kétségbeesni, mert van megoldás, hogy hogyan kezeljük az elvárásainkat, és az általunk felállított kulcsfontosságú kérdéseket. Azt kell csak világossá tennünk, hogy mi számít elfogadható elvárásnak, és mi nem.
Mi számít soknak? És mennyire függ az egyéni toleranciától? Íme itt van néhány dolog, ami megmutatja, hogy mit nem szabad elvárni a másiktól, ha boldogok akarunk lenni. Lássuk!
Tökéletességet
Sokszor a kapcsolat elején hajlamosak vagyunk nem látni a fától az erdőt, és olykor rózsaszín ködbe borul minden, a másik személy miatt. Azonban hatalmas csalódás lehet a számunkra, ha közben kiderül, hogy nem is olyan tökéletes, mint amilyennek elképzeltük.
David Bennet tanácsadó, és kapcsolati szakértő véleménye:
Sok ügyfelem gyorsan dolgozott a kapcsolatokban, és nem tudtak sokat a másikról, ami pozitívan hatott rájuk. Ha új kapcsolatban van valaki, akkor megváltozik a gondolkodásmódod, és később teszel fel kérdéseket.”
Nagyon fontos lenne, hogy ne próbáljunk meg elvárásokat támasztani felé, hanem elegendő időt adjunk az új kapcsolatnak, és, hogy megnézzük, milyen messzire juthatunk vele.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez