Ne görcsölj rajta! – dolgok, amelyek miatt feleslegesen aggódsz a ciklusod során
Hiába töltjük nőként az életünk tetemes részét menstruációval, mégis rendre merülnek fel újabb és újabb kérdéseink azzal kapcsolatban, hogy mi miért történik. Mert a gondolathoz, hogy kénytelenek vagyunk vele együtt élni, hamar hozzászokunk, azonban amint valami picit is megváltozik, vagy nem úgy megy, ahogyan kellene, hajlamosak vagyunk kétségbe esni, és a legrosszabbra gondolni. Azonban a legjobb tanács, amit ezzel kapcsolatban adhatunk, hogy semmi esetre se ess pánikba, ugyanis számtalan oka lehet annak, ha időnként valami másként történik a menstruációd során.
Bár találkozhatsz olyan jelekkel, amelyek miatt egyből miómára vagy éppen endometriózisra gondolhatsz, azonban Dr. Mary Jane Milkin, az amerikai Yale Egyetem kutatóprofesszora szerint nem feltétlenül erre kell gondolnunk elsőként, különösen akkor nem, ha ezek a tünetek csak nagyon ritkán, egymástól nagyon eltérő időpontokban jelentkeznek.
Nincs ok aggodalomra, ha egy-egy alkalommal valamilyen változást érzékelsz a menstruációs ciklus során, ugyanis ha komoly gond áll fent, akkor nem lesz egyik alkalomról a másikra hirtelen rossz, aztán ismét jó, hanem folyamatosan fenn fognak állni a problémák.
„Ha egy alkalommal erősebb görcsöket érzel, mint máskor, azonban a következő hónapban már minden visszaáll a régi rendbe, nem kell egyből kétségbe esned, hogy biztosan endometriózisod van, ugyanis ebben az esetben sajnos nem javulnának a tünetek, minden esetben nagy fájdalommal járna a menstruációd”- mondta el Dr. Milkin. Mind a mióma, mind pedig az endrometriózis gondolata ijesztőnek és kétségbeejtőnek tűnhet elsőre, azonban fontos tudni, hogy mindkettőre van megoldás, orvosi segítséggel mindkét problémát meg lehet szüntetni.
Mind tudjuk, hogy a PMS-nek köszönhetően egészen furcsa gondolatok és érzések jelenhetnek meg bennünk, azonban fontos figyelmeztető jelnek vennünk, ha mindez nem csak a menstruációt megelőző pár napban, hanem az azt megelőző időszakban is, tartósan, hosszú ideig fennáll. A PMDD (Premenstrual Dysphoric Disorder) ugyanis lehangoltságot, hangulati változékonyságot, koncentrálási nehézségek, szorongást, feszültségérzést, érzelmi labilitást, ingerlékenységet, az érdeklődés beszűkülését, az aktivitás csökkenését okozhatja, ráadásul ez odáig fajulhat, hogy korlátozhatja elszenvedőjét mindennapos feladatai ellátásában. Azonban ez a szindróma semmi esetre sem összekeverendő a PMS-sel, amely a menstruáció természetes velejárója minden nő életében.
Természetesen, ha változást érzékelsz, és ez huzamosabb ideig is fennáll, változás van a menstruációd rendszerességében, esetleg úgy látod, hogy változott a színe, állaga vagy erőssége, mindenképpen konzultálj nőgyógyászoddal vagy háziorvosoddal az esetről. A megelőzés minden esetben a legfontosabb, hiszen az egészségünk megőrzése mindennél fontosabb!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez