Nálunk is megőrült a párizsi ló
Párizs báját csak átélni lehet, leírni aligha. 60 évvel ezelőtt mégis megpróbálta színpadra álmodni egy akkori fiatal és feltörekvő festő, Alain Bernardin.
Bernardin már sikeres klubtulajdonosként mondta: „Az életem útját egy lány meztelenségének látványa világította meg nekem: Miss Fortunia névre hallgatott. Amikor először vettem le a ruháit egy éjjel, a fellépését követően, akkor értettem meg, hogy nekem a női test nem csak vonzalmat és férfiúi beteljesülést jelent, hanem ennél sokkal többet: hivatást, ihletet, a siker kulcsát.”
Lautrec nagyot álmodik
Le Crazy Horse de Paris – az előkelő párizsi Arany Háromszög negyed egyik leghíresebb és legpikánsabb kabaréja 1951-ben nyitotta meg a kapuit. Alapítója, az örökifjú, álmodozó francia playboy, Alain Bernardin festőművészként indította vérmes pályáját, és kezdetektől az aktfestés foglalkoztatta. A női meztelenség igazi költészet – szólt a fiatal Bernardin naiv ars poeticája. Nem nehéz párhuzamot találni aközött, hogyan fedezte fel a világnak az 1920-as évek botrányműfaját, a kánkánt az expresszionista festőművész, Henri de Toulouse-Lautrec, és hogyan gondolta tovább ezt a hagyományt Bernardin a háború után a Crazy Horse életre hívásával.
A Crazy Horse 1951-es megnyitását követően még a bohém párizsi közönséget is nehéz volt meggyőzni az újszerű, erotikus műsor létjogosultságáról. Két csődközeli időszakot is túl kellett élnie az induló társulatnak, de 1953-tól jöttek a sikerek és gyökeret vert a Champs Elysées mentén található szórakozóhelyek között.
Ma már a Crazy Horse a fiatal ambiciózus táncosnők álmainak netovábbja, itt a szakmai presztízs és az anyagi haszn sem marad el. A Crazy Horse híresen nagy becsben tartja a társulat tagjait. A euróban mért, négy számjegyű, kiemelt szintű fizetés egynegyedét saját nyugdíjalapba helyezik, amelyből a táncosok karrier utáni megélhetését biztosítják.
Posztmodern akt víziók
A Crazy Horse show-iban mindig van valami varázslat – egyfajta olyan lezser báj, amikor az erotika találkozik a színpadi és ábrázoló művészet eszközeivel. Olyasmi ez, amihez még a franciák is csak ennyit tudnak hozzáfűzni: je ne sais quoi. Az egyedi műsorok számos alkalommal különleges művész zsenik – festők, filmrendezők, díszlet- és divattervezők, illatkreátorok – színpadi vízióit valósították már meg, így a táncosok olyan egyéniségek irányítása alatt is dolgozhattak már a Crazy Horse eddigi története során, mint Salvador Dali, David Lynch, Kylie Minogue, Paco Rabanne, Karl Lagerfeld vagy Emmanuel Ungaro.
A társulat tagjai valamennyien rendkívül magas szakmai igények szerint kiválasztott, klasszikus tánctanulmányokat végzett előadók. Ám ezen felül a táncosok megfelelnek a Crazy Horse hagyományok diktálta sajátos esztétikai elvárásoknak, valamint egyfajta olyan szuggesztív színpadi egyéniséggel, kisugárzással és szexepillel rendelkeznek, amelyet nehéz szavakkal kifejezni.
Az elmúlt 60 év során több mint 15 millió néző láthatta a különleges erotikus elemekkel átszőtt kabaré műsorát – köztük olyan múlhatatlan hírességek, legendák és sztárok, mint Warren Beatty, Elvis Presley, Elizabeth Taylor, John F. Kennedy, Jackie Onassis, Sting, Madonna, Christina Aguilera, Sharon Stone, Kanye West, Beyoncé, Steven Spielberg, Pink, Paolo Coelho, Pedro Almodovar vagy Jean Paul Gaultier.
2011 novemberében Budapestre is ellátogatott a teljes társulat: a RAM Colosseumban mutatták be akkor legújabb előadásukat, amelynek élményét vacsora, pezsgős fogadás és sok más különlegesség tette felejthetetlenné. Visszavárjuk öket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez