Nagyon nincs rendben, ha valaki folyamatosan az edzéséről posztolgat
Nyilván mindenkinek megvan az az ismerőse, aki minden egyes lépését posztolja valamilyen közösségi média felületen. Vannak, akik mindenhonnan becsekkolnak, vannak, akik folyamatosan arról tudósítanak, hogy éppen mit esznek, van, aki a gyerekével, és van, aki a kiskutyájával árasztja el az üzenőfalat. Azonban, akikről most szót szeretnénk ejteni, azok a sportolás/edzés során elért eredményeiket megosztó ismerőseink, ugyanis a londoni Bruner University tanulmánya szerint ez komoly aggodalmakra ad okot.
Ki ne ismerné a „ma 15 km-t” futottam, „edzés utáni tükrös szelfi”, jellegű kiírásokat, a különböző alkalmazásokból közölt adatokat, melyekből jól láthatóan kiderül, hogy az illető hány kalóriát égetett el, mennyi idő alatt, hány km-nek vagy kg-nak hála. Ennél még jellemzőbbek azok a képek, amelyek leginkább Facebook-on és Instagramon tűnnek fel, és éppen edzés előtt, közben, vagy után készülnek, természetesen számtalan hashtaggel ellátva.
A londoni Brunel Egyetem célja az volt, hogy kiderítsék, miért is szeretnek ennyire a közösségi oldalak felhasználói az edzésükkel, testmozgással kapcsolatos információkat, adatokat, képeket megosztani.
A kutatásból egyrészt kiderült, hogy ez nagy fokú motiváló erővel hat a mozgást végző emberre, amely a továbbiakban segíteni fog neki, ha esetleg elakadna, vagy lankadna a lelkesedése. Másrészt viszont az eredmények nagyobb része azt támasztja alá, hogy ezeknek az embereknek nagyon nagy része elég erősen nárcisztikus alkat. A képek posztolását nem saját maguk motiválására használják, és nem is önbizalomhiányukat szeretnék turbózni, mindössze csak az ismerőseikkel is szeretnék megosztani, hogy milyen szépnek/csinosnak/tökéletesnek gondolják ők magukat. Mindemellett pedig szeretnék a világnak is megmutatni, hogy mennyire sok időt fordítanak saját megjelenésük tökéletesítésére, ezzel is elismerést kiváltva másokból.
A vizsgált mozgást végző emberek közül leginkább a nárcisztikus személyiséggel rendelkezők voltak azok, akik szívesen osztottak meg az edzésükkel kapcsolatban posztokat. A kutatás vezetője, Dr. Tara Marshal azt is elmondta, hogy bár a lájkokból úgy tűnhet, mások is boldogan támogatják az illető megnyilvánulásait, azonban ez gyorsan átcsaphat ellenszenvbe, ugyanis beképzeltnek gondolják a magamutogató ismerősöket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez