Nagyobb szükségem volt erre a munkára, mint a szerepnek rám - Robert Downey Jr. így vette át idén az Oscar-díjat
2024. március 11-én tartották meg a 96. Oscar-gálát, és a 2023-as év legjobb filmjeit és filmeseit részesítette elismerésben. Jimmy Kimmel a díjátadó házigazdájaként volt jelen, a helyszínt pedig Los Angelesben a Dolby Színház adta. Az Oppenheimer és a Szegény párák hasítását csak Ryan Gosling előadása tudta überelni... vagy Messi kutyus beengedése elvitte valójában az egész show-t?
Emlékszem, ahogy gyerekkoromban anyukámmal a tv előtt ültünk, és nem számított, hogy éjfél után voltunk, hogy másnap korán kellett kelni, az elejétől a végéig izgatottan és kíváncsian ültük végig az Oscar-díj élő közvetítését. 1989-es gyerek vagyok, vérbeli Y generációs, akinek ezek a tengerentúlon lévő dolgok (is) csodálattal voltak körbevéve. Amikor teljesen tisztában vagy – legalábbis sejted –, hogy valójában nem minden ilyen csili-vili, amit látsz, mégis beleszeretsz a csillogásba, a varázslatba, a kicsi másvilágba. Abban a három órában, amíg a díjátadót nézed, elfelejtkezel a hétköznapi életedről: ott vagy te is a vörös szőnyegen, ott ülsz a teremben az egyik széken és együtt nevetsz a meghívottakkal, együtt izgulsz a jelöltekkel, drukkolsz a kedvenceidnek, pásztázod a legkülönfélébb ruhákat. Az Oscar-gála mindig is több volt egy egyszerű díjátadónál. Persze, ahogy a világ, úgy ez is évről-évre változik, de a lényege azért – számomra – még mindig ugyanaz: összegyűlni, izgulni, kiszakadni, nevetni, és elhinni, hogy bármire képes az ember, és hogy bár egyre jobban a hatalom, a pénz, az olykor nem kedvesen elért elért eredmények és kapcsolatok diktálnak, hogy a népszerűség lassan többet jelent holmi őszinteségnél, mégis, amikor ezt a díjátadót nézed, amikor látod az ott ülő és tapsoló és felszabadult sztárokat, akkor azt gondolod, hogy ezt nem lehet ennyire megjátszani. Ebben a három órában mindenki kizárja a külvilágot, és ettől lesz az Oscar Oscar-gála. Mindig felüti a fejét egy botrány, például, hogy papírforma szerint alakul az egész, hogy javarészt nem az nyer, akinek valóban kéne, de ez a szakma a relatívitásé. Mint ahogy köztudott, de íratlan tény az is, hogy ami a sajtónak, a kritikusoknak tetszik, az a nézőknek nem annyira jön be, és ami a nézők kedvence, azt az újságírók húzzák le a sárgaföldig. Nagyon ritka az a film, az a zene, az a bármiféle művészeti alkotás, ami mindenkinek egyformán elnyeri a tetszését.
Az idei győztesek között én is szívesen láttam volna a Diana Nyadról szóló életrajzi filmdrámát, (Nyad címmel megnézhető a Netflixen), illetve hogy legalább Annette Bening vagy Jodie Foster játékát egy szoborral is elismerik. Nem így lett, mert a
Legjobb női főszereplő kategóriában a Szegény párák főszereplőjét, Emma Stone-t hozták ki győztesnek,
aki a beszédében elmondta, hogy ezt a díjat az összes jelölttel megosztja, illetve a Szegény párák összes stábtagjával, mert ezen a filmen dolgozni maga volt a szeretet.
A Legjobb női mellékszereplő pedig Da’Vine Joy Randolph lett a Téli szünetből,
amit Alexander Payne rendezett, aki kétszeres Oscar-, BAFTA-, valamint kétszeres Golden Globe-díjas amerikai filmrendező, forgatókönyvíró és producer.
De ha már szóbahoztuk a Szegény párákat, aminek a rendezője Giórgosz Lánthimosz, azt is érdemes hozzátenni, hogy a filmet Magyarországon forgatták, Budapesten. 2021 augusztusában kezdték el, az utolsó jeleneteket pedig decemberben rögzítették: Pioneer Productions, Korda és Origó Stúdió. A 11 Oscar jelölésből 4-et meg is kaparintott március 11-én: ebből az egyik
a Legjobb látványtervezésért járó díj, amit Shona Heath és James Price-szal együtt Mihalek Zsuzsa is megkapott.
Návai Anikó a nevünkben, a Style nevében a sajtószobában meg is kérdezte Shona Heath-t és James Price-t is. Egyébként utóbbi a színpadon, miután Shonával átvették a díjat, meglengette a szobrot és a következő szavakat mondta a mikrofonba: „Zsuzsi, nagyon hiányzol, kár, hogy nem lehetsz itt, de elvisszük ezt neked!”
Míg a Szegény párák négy szobrocskát zsebelt be, addig az Oppenheimer hetet. A Christopher Nolan rendező által létrejött Oppenheimer így legyőzte az eddig abszolút vetélytársát, a Barbie-t. Beszédek közül azonban mindenképpen Robert Downey Jr. tette fel a díszt az estére, aki az Oppenheimerben nyújtott alakításáért vette át a Legjobb férfi mellékszereplő díjat:
„Szeretném megköszönni a borzasztó gyerekkoromnak és az Akadémiának. Ebben a sorrendben. Köszönöm állatorvosomnak, akarom mondani, itt ülő feleségemnek, Susan Downey-nak. Egy vicsorgó menhelyi állatként találtál rám, és szereteteddel visszahoztál az életbe. Ezért vagyok itt. Van egy kis titkom. Nagyobb szükségem volt erre a munkára, mint a szerepnek rám. Chris Nolan tudta ezt. Ezért most egy jobb emberként állok itt előttetek."
A Legjobb eredeti dal kategóriában Billie Eilish és Finneas O'Connell: What Was I Made For? lett a nyertes, ami a Barbie című filmben hangzik el. És ha már ennyit emlegettük Greta Gerwig igencsak megosztó rendezését, akkor az is az igazsághoz tartozik, hogy az Oscar-gála utolsó produkció elsöpört mindent és hatalmasat tarolt. Ryan Gosling Margot Robbie mögött ülve elkezdte elkezdte az "I am just Ken" című dalt, majd felsétált a színpadra, ahol a zenekar, a táncosok és aztán Slash vette körbe, aki a szokásosan tipikus kinézetével elhozta a gitárjáték csúcsát.
S ettől a kavalkádnak tűnő pompától lesz az Oscar Oscar-gála. Meg természetesen a vörös szőnyeg csábító mámorától, a legextrább és legegyszerűbb ruhakölteményekig, ahol nem is a sztárok, hanem maguk a nagynevű márkák vonulnak fel. Egy este, ahol – bármi történhet, bármilyen kritika is érhet – mindenki megtalálja a helyét. Mindenkinek van helye.
Ahogy az Egy zuhanás anatómiájában szereplő border collie kutyusnak is, Messinek, aki végül ott ült a díjátadón, pedig úgy volt, hogy nem engedik be.
Vigyázat: megolvad a szív is a következő videótól.
Egy jó Oscar ilyen. Mondhatunk rá bármit, történhet bármi, kételkedhetünk benne, utálhatjuk, megvethetjük ezért-azért, de abban a három órában – a TV-n keresztül is – ott vagy. Majd, amikor véget ér, el is felejted, mert visszatérsz a hétköznapokba, viszont ameddig tart, addig jelen vagy. Rengeteg jó filmet nekünk, mindannyiunknak 2024-ben is!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez