Muszáj tökéletesnek lennünk?
Az ideális női külső és alak egy örökké vitatott témának számít nem csak a kifutókon, de a divatvilág többi szegmensében, és a hétköznapi emberek között is.
A bemutatókon látott sokszor csontsoványra fogyott lányok, valamint a divatlapokból ránk mosolygó hírességek elbizonytalanítanak bennünket azzal kapcsolatban, vajon hogyan is kellene kinéznünk. Ezek az elvárások magasak, és az utóbbi évtizedben annyira eltorzultak, hogy sok nő fejében a fogyókúra és a koplalás egy örökké tartó ámokfutássá vált a kilókkal szemben. Nagy lépésre szánta el a magát az egyik leghíresebb modellügynökség, az IMG. A közelmúltban öt teljesen normális alakkal rendelkező lányt szerződtetett le olyan gazella testű szupermodellek mellé, mint Kate Moss és Giselle Bündchen. Ezzel újítónak számítanak a divatvilágban, hiszen köztudott, hogy a hozzájuk hasonló magas kvalitású ügynökségek szigorú szabályok, kegyetlen mérlegek és csalhatatlan mérőszalagok segítségével húzzák meg a határokat a lányokkal szemben. Az ”átlagtól” való elrugaszkodás nyilván nem dönti le a jelenleg betonbiztosan álló elvárásokat, de mindenképpen pozitív kezdeményezés ez az átlagos nők felé, és a téma felvetése később pozitív változásokat hozhat. A probléma összetettségét nehezíti azonban az, hogy a kifutóra megálmodott ruhák a legtöbb esetben nem is az átlagos nők számára készülnek, sőt túlnyomó esetben inkább számítanak önálló művészeti alkotásnak. Ezeknél az alkotásoknál a tervezőknek csöppet sem célja a női test vonalainak követése, a ruha esésének szempontjából pedig egyszerűbb puszta ”vázakra” tervezni, mint egy itt-ott kerekedő női testre.
„Egyetek! Legyetek önmagatok – pont jók vagytok, úgy, ahogy vagytok” Ivan Bart, az IMG vezetője
Alakformáló fehérnemű bemutató, vékony modellekkel.
A plus size modell fogalmának megszületése különösen bántó ránk nézve, hiszen az ebbe a besorolásba eső modellek sok esetben nem számítanak túlsúlyosnak, egyszerű és normális testalkatú, egészséges, gyönyörű nőkről beszélünk. Nem az IMG az első, aki ilyen modelleket szerződtet le, ám az eddigi esetekben ezek a lányok a plus size kategóriába estek, és már az is pozitívumnak számított, hogy egy ügynökség egyáltalán foglalkozik velük. Túl méretes, így értelmezhetnénk magyarul ezt a szót. A hiba viszont az, hogyha egy átlagos nő a tükörbe néz valószínűleg ezekkel a lányokkal fog majd azonosulni, így ez a kifejezés nem hordoz számunkra pozitív üzenetet. Mellékesnek számít, hogy a kifutókon preferált lányok a végtelenségig éheztetik és sanyargatják a testüket, hiába születtek különböző korlátozások a modellek súlyával kapcsolatban, ez a gyakorlatban nem valósult meg. A fiatal lányok szinte kivétel nélkül modellkarrierről álmodoznak, elfelejtve azt, hogy ez a szakma milyen veszélyeket hordoz magában. A piac tehát nyit az átlagos nők felé, ám érdemi változás még mindig nem született. Hatalmas botrány kerekedett nemrég egy ilyen ügyből a Mango háza táján, ugyanis a márka külön kollekciót tervezett a plus size méretű nőknek, a probléma csak az volt, hogy számukra a 38-as mérettől mindenki plus size, annak ellenére, hogy egy magasabb, átlagos testalkatú nő, bőven beleeshet a 40-es konfekcióméretbe is.
IMG új modelljei: Marquita Pring, Danielle Redman, Ashley Graham, Inga Eiriksdottir, Julie Henderson
A divat világa minden nőt elkápráztat, így nem csoda, hogy szeretnénk hasonlítani a mindig gyönyörű modellekre és hírességekre. Ám ez csak illuzió. Ezeknek a nőknek minden napjuk abból áll, hogy külsejüket tökéletesítsék, vagy formában tartsák. A nyilvános megjelenéseken pedig profi sminkesek, fodrászok, stylistok hada dolgozik azon, hogy kifogástalanul nézzenek ki. Ha ez még nem lenne elég, ne feledkezzünk el a képeken elvégzett utómunkákról, ugyanis az már köztudott, hogy minden publikálandó képen végeznek javításokat. Fényesebb haj, barnább bőr, fehérebb fog, kerekebb mell, vékonyabb derék. Egy átlag nő teljesen egyértelmű, hogy nem tudja ezzel felvenni a versenyt, és ha nem rendelkezik egészséges önképpel, akkor előbb utóbb elég erős frusztrációk alakulhatnak ki önmagunkkal szemben.
A női magazinok mindenhol arra ösztönöznek minket, hogy fogadjuk el magunkat olyanak, amilyenek vagyunk. Két oldallal később azonban már Mila Kunison élcelődnek, aki éppen összeveszett a fésűjével egy szép Los Angelesi napon. Mi nők imádunk kritizálni, keresni a másikban a hibát, nem véletlen tehát, hogy az ilyen és ehhez hasonló cikkek, képek nagy népszerűségnek örvendenek a neten és a bulvárlapokban. Látni azt, hogy a hírességek is egyszerű halandó emberek, sokak számára elégtétel az évek óta tartó önostorozás után. Az ember mindig is törekedett előnyösebb oldalát megmutatni a nagyvilágnak. A photoshop megjelenése persze drasztikus újításokat hozott, hiszen ma már gyakorlatilag senki nem úgy néz ki a címlapon, mint a való életben. A tökéletesség és az örök fiatalság csak a pixelek világában létezik. Így feltehető a kérdés, hogy valójában kiket is csodálunk és kikre is szeretnénk hasonlítani?
Kálmán Zsófi
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez