Munka és szórakozás – Ford Ranger Wildtrak 3.0 V6 Ecoblue
A pick-up kategória megkérdőjelezhetetlen bajnoka a Ranger Európában. A csúcsváltozat a Raptor, amely csak formavilágában pick-up, de kivitelében és funkciójában kevésbé arra a célra született, amire ránézésre gondolnánk. A most nálunk járt Wildtrak kivitel viszont ízig-vérig erre született, miközben motorikus képességeiben alig marad el a csúcskiviteltől. Ez a változat járt most nálunk.
A Ranger Raptor után, amelyről a teszt itt olvasható, megjelent a Wildtrak változatból is az új széria. Ha röviden meg kellene fogalmazni, hogy mi a különbség a Wildtrak és a Raptor között, akkor azt mondanám, hogy az utóbbi inkább egy élményautó. Olyan motorikus képességekkel és felfüggesztéssel rendelkezik, ahol gyakorlatilag nincsen versenytársa. A Wildtrak ezzel szemben azoknak készül, akik valóban napi munkára szeretnék használni a Rangert. A kialakítást, a motort és a felszereltséget ezek alapján alakították ki.
Az orr rész más a Wildtrak esetében, hiszen a hűtőrács másképpen lett kialakítva, de ugyanúgy megtalálhatóak elől a C formájú LED-es lámpatestek, amelyek tényleg nagyon dögösen néznek ki és erősen hajaznak a Ford F150-re.
Az ötödik generációs Ranger esetében a Wildtrak felszereltséget sokkal ügyesebben diverzifikálták, választották el a Raptortól, mint az a korábbi széria esetén. A motorkínálatnál látszik ez a leginkább, hiszen kizárólag ez, tehát a Wildtrak kapta meg a V6-os dízel biturbó erőforrást, amely 240 lóerő és nem kevesebb, mint 600Nm nyomaték leadására képes.
Szükség is lehet erre a teljesítményre, hiszen a Wildtrak tényleg egy munkagép. A teherbírása lényegesen nagyobb, mint a Raptornak, hiszen 600kg helyett 1 tonnával is megpakolhatjuk. Vontatási képessége is nagyobb, ez 3,5 tonna. Ennek oka, hogy a hátsó felfüggesztés ez esetben laprugós. Ennek ellenére, nem kell attól tartani, hogy a komfort jelentősen rosszabb lenne a Wildtrakben, mint a Raptorban. Nagyon szépen, jól nyeli el az úthibákat ezzel a felfüggesztéssel is. Akinek pedig tényleg arra kell a pick-up, hogy dolgozzon vele, annak nem kérdés, hogy a nagyobb teherbírást válassza.
Szintén nagyon fontos szempont, hogy ezzel az erőforrással lényegesen kedvezőbb fogyasztással lehet közlekedni, mint a Raptorral. Bár nem ez szempont volt a teszt fókuszában, de úgy tapasztaltuk, hogy 12 literes fogyasztással biztosan lehet közlekedni ezzel az erőforrással.
Természetesen a 2,3 tonnás önsúly miatt nem válik versenyautóvá, de igazán kellemes a menetdinamika. Az autó komfortja természetesen pickupos. Elől ahogyan említettem MacPherson felfüggesztést kapott, amelyhez egy laprugós tengely kapcsolódik. A merev híd kiváló a terepen, viszont kevésbé ad személyautós érzést ad a városban. Magas a gázlómélység (80cm) és a terepszög is fejlődött. A 10 sebességes automataváltó mellett kapott helyet az összkerékhajtás kapcsolója.
Ha már a munka célú felhasználásról beszélünk, érdemes kiemelni a Wildtrak platóját. Egy speciális bevonatot kapott ez a terület, illetve opciós lista alapján elektromosan mozgatható és zárható a teteje, 230V-os csatlakozót is találhatunk itt és ami talán a legfontosabb, hogy a megnövelt nyomtáv és szélesebb tengelytáv miatt EUR raklap (800x1200mm) is elfér rajta. Rengeteg módon variálható maga a plató felülete, számos okos megoldás által tették mind inkább funkcionálissá. Ilyen például a plusz oldalsó fellépő.
Az utastér belülről teljesen komfortos. Az első ülések nagyon kényelmesek és jól beállíthatóak. A kormány mögött egy 12,4” -es, a középkonzolon pedig egy álló formátumú 12” -es érintőképernyős felületet találunk. Mind a kettő kifejezetten jól mutat, remekül átlátható és a rengeteg funkció ellenére, amelyet be tudnak mutatni, illetve amelyek kiválaszthatóak rajtuk, könnyen is kezelhetőek. A Ford SYNC 4A elnevezésű infotainement rendszer szép grafikai kiegészítőkkel, átvezető filmecskékkel tökéletesen működik. Kifejezetten szerethető viszont, hogy a klíma kezelői fizikális gombokat kaptak és nem a menüből kell elérni.
A könyöklő előtt a középkonzolon találjuk a 10 fokozatú automata váltó fokozatkapcsolóját, valamint a vezetési üzemmód választó gombjait, tekerőjét. Rengeteg program közül választhatunk, amelyek szinte teljesen újra definiáljak az autó karakterisztikáját. Normál, sportos, homokos, saras, sziklás útviszonyokra más-más üzemmód dukál.
A Ranger árlista 13,8 millióról indul. A minden jóval felszerelt és még munkagép kategóriába eső (a Raptor már nem feltétlenül az) Wildtrak felszereltség már csak az erősebb, 205 lóerős motoros változattal érhető el és kizárólag automata váltóval. Ez a változat 17 millió forintos nettó listaártól indul. Úgy gondolom, hogy érdemes 1,3 millióval megtoldani a budgetet, mert ebben az esetben a V6-os, 3 literes erőforrással kapjuk meg a modellt. A jó hír, hogy további extrákat már nem igazán kell beletenni, hiszen ezért a pénzért mindent megkapott a Ranger.
Összeségében azt kell mondjam, hogy egyáltalán nem meglepő a Ranger sikere. A Ford a legjavát adja bele, amit egy ilyen kategóriában el tudunk képzelni, megfűszerezve azzal a dögösséggel, amit az amerikai F150-ből ez a kontinens be tud fogadni. Igazi jó munkaautó a Wildtrak, amellyel a családi utazásokat is meg tudjuk oldani.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez