Mozikban a Kaland című magyar film
Sipos József Kaland című filmje nem más, mint Márai Sándor azonos című színdarabjának adaptációja. A film középpontjában egy szerelmi háromszög áll: a neves orvosprofesszor (Gerd Böckmann, német tévés színész) fiatal és szép felesége (Marozsán Erika) beleszeret a professzor patronáltjába (Csányi Sándor).
Dr. Kádár Péter professzor minden tekintetben sikeres. Karrierje szárnyal, fiatal felesége, Anna pedig irigylésre méltóan gyönyörű. Tökéletes élete épp azon a napon hullik darabjaira, amikor kinevezik a legnevesebb klinika vezetőjévé. A professzor nem is sejti, hogy amíg őt ünneplik, addig hűségesnek hitt kollégája, fogadott fia Zoltán doktor, szökésre készül Annával. Az ígéretes kaland azonban váratlan fordulatot vesz. A professzor súlyos alkut köt Zoltánnal, amely mind a három ember életét végérvényesen megváltoztatja – így összegezhetjük a film rövid tartalmát.
Sipos József nemrégiben az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy azért választotta a Kalandot, mert annak története jól adaptálható a mai korra is. Az 1940-es években, egyetlen este alatt játszódó drámának apró részleteit némiképp ugyan átírtak, de Sipos József elmesélte, hogy Márai maga is négyszer írta át a művét. Marozsán Erika pedig arról mesélt, milyen könnyű volt a német színésszel, Gerd Böckmann-nal együtt dolgoznia. Csányi Sándorról - akivel például a Rokonok című Szabó István-filmben vagy a Cabaret című Bozsik Yvette-rendezésben is együtt játszanak - a színésznő azt mondta, hogy mindig szívesen dolgozik együtt vele humora, intelligenciája, olvasottsága miatt. Mint fogalmazott, Márai Sándor írásait is kifejezetten kedveli, noha a korszakból nem ő a kedvence. Csányi Sándor az MTI-nek pedig azt elevenítette fel, hogy a forgatás első napjaiban milyen nehéz dolga volt, mivel nem beszél németül. "Hiába tanultam meg kívülről Gerd Böckmann szövegét is, sokszor nem tudtam, hogy hol tart a szövegében, szünetet tart-e vagy a mondata végére ért. Aztán rájöttem, nem a szövegét, hanem a szemét kell figyelni, abból pontosan lehet követni, mi történik" - mesélte. Karakteréről úgy vélekedett, ilyen tiszta jellem a mai korban már nem létezhet. "Ma talán bolondnak néznék azt az embert, aki ilyen fokon tisztességes" - állította, de lemondta azt is, hogy éppen ezért a tisztességes világért szereti Márai Sándor műveit. „Talán azért van annyi olvasója Márainak, mert az ő világában rend és rendezettség van. Ilyen világba szívesen vágyakozik az ember" - jegyezte meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez